imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Applu se nadále daří


Společnost zaznamenala dvojmístný růst po čtvrté čtvrtletí za sebou. Nikoho asi nepřekvapí, že nejvíce se na tomto úspěchu podílel iPhone a dále nositelné doplňky a služby.

Včera večer zveřejnil Apple výsledky třetího fiskálního kvartálu. Jak už můžete být zvyklí, máme špatné zprávy pro všechny, kteří po vydání nového produktu předpovídají konec společnosti. Grafy opět ukazují rekordní výsledky a neustálý růst.

Příjem 53,3 miliard dolarů značí 17% růst oproti stejnému kvartálu loňského roku. Apple tedy zaznamenal nárůst po 7 kvartálů v řadě a čtyři kvartály s dvojmístným růstem. Navíc jde o největší růst za posledních 11 stejných kvartálů:

iPhone

Nejvíce se z produktové řady iPhonů dařilo iPhonu X. Na grafu je sice vidět jen menší nárůst prodejů, v podobě příjmů to ale značí nárůst o 20 % (to znamená, že cenu vlajkové lodi trh naprosto akceptuje).

Faktem je, že tento segment technologického trhu prošel v posledních deseti letech mnoha změnami a velké inovace jsou čím dál vzácnější (například design iPhonu X, který trhem naprosto otřásl, ale to už je na jinou debatu). Tim Cook se k tomuto tématu vyjádřil následovně:

Podle mě je trh chytrých telefonů naprosto zdravý. Myslím si, že jde o nejlepší trh na světě pro někoho, kdo dělá to, co děláme my. Trh je to obrovský a podle nás je jedno, jestli roste o 1, 2, 5 nebo 10 procent, nebo se o 1 nebo 2 procenta zmenšuje, je to skvělý trh, protože je tak obrovský. Tak nějak na to nahlížím.

Mac

V prodejích Macu lze vidět menší úpadek ze 4,3 milionů na 3,7 milionů. Může se to zdát jako ohromný propad, stojí za tím ovšem několik důvodů.

Správně byste mohli tvrdit, že tento trh už je nasycen a dalšího růstu lze docílit pouze zahrnutím novým trhů. Nesmíte ale zapomínat, že zatímco Apple představil loni vylepšené MacBooky Pro na WWDC, letos tomu tak bylo až pro 4. kvartál. Letošní modernizace je ovšem daleko větší a lze tedy očekávat, že následující kvartál a rok bude ovlivněn daleko více. A navíc se zkuste podívat na zvěsti o dalších modernizacích této řady…

iPad

Tablety iPad zaznamenaly menší růst, což lze považovat za překvapení.

Loni zvýšilo prodeje představení nového iPadu Pro, zatímco letos se dařilo levnějšímu iPadu. V Asii zaznamenal nárůst dokonce o 10 %. CFO Applu Luca Maestri nám prozradil, že celá polovina zákazníků si zakoupila svůj vůbec první iPad a počet aktivních iPadů tak raketově vzrostl.

Nositelné

Tato kategorie je vůbec nejtajemnější. Apple do ní zahrnuje výsledky AppleWatch, AirPods a také produktů Beats, které jsou více než oblíbené.

Celkový růst povyskočil na více než 60 % oproti stejnému období minulého roku. Podle Cooka se na tomto výsledku podílí hodinky ze 40 %. Popularita AirPods prý připomíná brzkou éru iPodu a čím dám více lidí chodí s malými bílými sluchátky v uchu (stačí si vzpomenout na proběhnuvší mistrovství světa ve fotbale. Ani my proti tomu nemáme co říct, jelikož tomuto produktu v kanceláři fandíme.

Služby

Konečně se dostáváme do sektoru, který nebyl tak moc zasažen Vánoci, a přesto zaznamenal extrémní růst.

Služby Applu vyrostli oproti minulému roku o 60 % a celkový počet účtů předplatného se pohybuje nad hranicí 300 milionů. Čím dál více aplikací využívá stejný systém předplatného a jen v App Storu jich naleznete 30 000.

Plány na další čtvrtletí

Apple si na čtvrté čtvrtletí naplánoval následující cíle:

  • příjmy mezi 60 až 62 miliardami dolarů,
  • hrubá marže 38 až 38,5 procenta,
  • operativní náklady mezi 7,95 až 8,05 miliardami dolarů,
  • ostatní příjmy/(náklady) 300 milionů dolarů.
iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

- Klikněte zde!