imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Kdo je v Applu skutečným nástupcem Steva Jobse?


Ne, není to Tim Cook. Dobře, pokud se na to podíváme doslova, tak ano. Nicméně fakt, že mu bylo svěřeno další vedení firmy ještě neznamená, že je opravdovým nástupcem Steva Jobse. Představíme vám někoho, o němž si myslíme, že odkaz zakladatele Applu nese mnohem více.

Steve Jobs nebyl primárně CEO. Byl géniem, showmanem, milovanou a charismatickou osobností. Díky svým rétorickým schopnostem předával lidem filosofii Applu s lehkostí, zároveň však myšlenkami dokázal ohromit polovinu světa. Jeho osobnost jistě nebyla ve všech směrech takto růžová, každý k němu každopádně něco cítil, ať už ho miloval, nebo nenáviděl. Rozhodně nebyl šedou myškou, jež často vídáme v čelech společností.

Oproti tomu je Tim Cook mnohem střídmější postavou. Přestože je profesionálním byznysmenem, jenž z Applu dělá největší a nejúspěšnější firmu na světě, ve světle předchozích odstavců není skutečným nástupcem Steva Jobse. Jestliže je v Applu někdo, kdo se zesnulému spoluzakladateli alespoň trochu podobá, je jím spíše Craig Federighi. Ano, on, a rovnou vám povíme, proč.

Kdo je to?

Craig Federighi se narodil v roce 1969 jako potomek italských rodičů. Získal titul Master of Science v počítačových vědách na prestižní University of California v Berkley. Se Stevem Jobsem pracoval již dříve, a to jako vedoucí pracovník v éře společnosti NeXT. Následně se v roce 1996 také přesunul do Applu.

Craig Federighi během keynote

 

Brzy však americkou společnost opustil a v roce 1999 začal pracovat jako vedoucí technologického oddělené v jiné IT firmě jménem Ariba. Do Applu se vrátil po deseti letech, okamžitě se pak stal vedoucím divize macOS. V roce 2012 byl povýšen na viceprezidenta Applu, přímo pod Tima Cooka. Jeho role se dál zvětšovala s tím, jak rostla divize iOS, stejně tak s odchodem Scotta Forstalla. Od té doby je právě on jednou z osobností, které se pravidelně objevují na pódiu během keynote. Třeba v roce 2013 představil iOS 7.

Hvězda

Můžeme vidět, že má Craig hromadu zkušeností s vedením týmů, má ale i obrovské znalosti – on sám se podílel na vývoji tří patentů Applu. Jak jsme nicméně psali na začátku, manažerské schopnosti nejsou nejdůležitější vlastností pro nástupce Steva Jobse. Nástupce musí být hvězda, a pokud jí není Craig Federighi, tak už nikdo. Zde je pět důvodů, proč.

Hair Force One

Když se kdokoliv podívá na fotografii Craiga Federighiho, okamžitě si všimne jeho vlasů. Jde o stříbrnou vlnu, která je vždy správně ztužená a pokaždé vypadá perfektně. Jako by si ji vypůjčil od nějaké kreslené postavičky z komiksu. Není překvapením, že jej spolupracovníci označují jako Hair Force One – přezdívka, jíž rád využívá i samotný Craig.

Mačo

Federighi moc dobře ví, že límeček nahoru je jen trapnou snahou o mačo styl. To je důvod, proč v této situaci nechává převzít roli svou italskou krev a dává přednost elegantnějšímu řešení – ať se děje cokoliv, vždy nechává na své košili alespoň dva, mnohdy ale spíš tři knoflíky rozepnuté.

Není nadšený z Taylor Swift

Co může být ještě víc hvězdného, než když si vás přidávají slavní zpěváci či herci na Facebooku? Odmítání jejich žádostí. Když na keynote představoval možnosti iOS 10, konkrétně funkce mazání notifikací, mimo jiné se zbavil následujícího – notifikace o zmeškaném hovoru, notifikaci se žádostí Phila Schillera ke hře Clash of Clans a žádost Taylor Swift o přidání mezi přátele.

Skutečně miluje rock

Federighi přiznal, že je velkým fanouškem kanadské rockové kapely Rush, jež vznikla v roce 1968.

Má skvělý smysl pro humor

Craig je prakticky jedinou osobou, která skutečně umí na pódiu vtipkovat. Zatímco se většina kolegů snaží při popisu novinek zachovat vážný tón, Federighi předvádí nové funkce s lehkostí stand-up komika.

  • Když zrickrolloval stovky lidí najednou.

(Kontext: rickrollování je rozšířený internetový vtípek, který pomocí nejdůmyslnějších metod odkazuje na hit roku 1987 – píseň „Never Gonna Give You Up“ od Ricka Astleyho. Uživatel, který naletí je takzvaně „zrickrollován“.)

Dělá také řadu vtipů, a to v takové míře, že se jejich sestřih objevuje na YouTube po každé z přednášek. Rozhodně stojí za to zhlédnout, náramně se pobavíte.

Craig Federighi na Hrad!

Výše zmíněné důvody jsou spíš legrace. Mnohem důležitější je, že je Craig Federighi zapamatovatelnou osobností Applu, stejně jako byl Steve Jobs. Mezi oběma muži je pochopitelně celá hromada rozdílů, ale kdybyste se zeptali, kdo má alespoň částečně takovou osobnost, jako měl ve své době Jobs, řekli bychom Federighi. Nejenže jde o výborného profesionála s obrovskými zkušenostmi, jde také o charismatickou osobnost a skvělého prezentujícího. Jde o kombinaci, jež je pro lídra Applu klíčová.

Zdroje: Apple, Wall Street Journal, The Ringer

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.