imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

apple ar brýle

AR brýlí od Applu se jen tak nedočkáme


Apple nemůže adekvátně kvalitní brýle s rozšířenou realitou představit, jelikož potřebná technologie „ještě neexistuje“. Alespoň to tvrdí Tim Cook. Ale kdo ví, možná se jedná jen o taktiku a z ničeho nic všechny zákazníky překvapí.

Tim Cook miluje rozhovory o rozšířené realitě a všech jejich výhodách. Například se o své oblíbené technologii rozmluvil před studenty oxfordské univerzity. Apple také představil v rámci iOS 11 ARKit, který se dle přibývajících aplikací náramně podařil. Nicméně se prozatím nemluvilo o žádném hardwaru, když nepočítáme různé domněnky.

apple ar brýle

Independent se v rozhovoru s Timem Cookem ptal také na situaci kolem očekávaných AR brýlí. CEO Applu nechodil kolem horké kaše a odpověděl, že „samotná technologie zatím neexistuje“, alespoň ne v podobě pro „kvalitní výrobek“. Poté jednoznačně prohlásil, že Apple nevytvoří žádné zařízení pro rozšířenou realitu, dokud nebude moci přinést „skvělý uživatelský zážitek.“

Podle Cooka tomu chybí ještě dvě věci: adekvátní periferní vidění a dostatečně kvalitní displej.

Pokud v blízké době uvidíte na trhu něco takového, nebude to něco, s čím by se kdokoliv z nás spokojil. Podle mě by se s tím nespokojila drtivá většina uživatelů. Být první je nám u zadku, my chceme být nejlepší a poskytnout lidem skvělý zážitek.

Něco na jeho tvrzení je. Vezměme například HoloLens od Microsoftu, který sice vypadá hezky a ve své kategorii jde o průkopníka, ale na druhou stranu je viditelné pole stále dosti omezené. Navíc prý není ani moc pohodlné. Pak tu máme podobný pokus od společnosti Meta, který je sice o něco levnější, ale stejně tak obří. Nezapomínejme ani na Google Glass, které sice úspěšně vyřešily otázku velikosti, ale stále jde o velké zklamání. Apple tak musí přijít s něčím lepším, užitečnějším a přenosnějším. Podle Cooka ale k tomu ještě není potřebná technologie připravena.

Díky ARKitu se ani nemusí obávat, že by jim utekla konkurence. Do vývoje rozšířené reality se Apple vrhnul se vší vervou, a pokud se mu bude nadále dařit platformu postupně vylepšovat, svou pozici si určitě nějakou dobu udrží. A jakmile bude potřebná technologie konečně dostupná, zajisté přijde se super brýlemi, které budou snad stejně tak revoluční, jako Face ID proti předchozím řešením na rozpoznávání obličejů.

apple ar brýle

Jedno je ale jisté. Cook rozšířené realitě naprosto důvěřuje. Navíc dodal, že představení ARKitu bylo stejně tak důležité, jako ve své době představení App Storu.

Dnes už byste si svůj život bez aplikací nedokázali představit. AR je na tom stejně. Bude to stejně tak vzrušující… – tvrdí CEO Applu.

No, uvidíme.

Zdroj: The Verge

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.