imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Bezpečnější na výrobu, bezpečnější při používání


Dnes oslavujeme Mezinárodní den životního prostředí. K této příležitosti se spolu podíváme na přístup, který Apple dokázal směrem k lepšímu životnímu prostředí zajistit. Jde navíc o kroky, které se týkají i nás, uživatelů.

K minimalizaci ekologické stopy na životním prostředí by stačilo stoprocentní fungování na zelenou energii a tvorba robotů, kteří budou schopni rozebrat iPhony na recyklaci. Je ale klíčové koukat i na enviromentální dopad, jenž vzniká při těžbě a používání materiálů a při třídění nepoužívaných zařízení.

Aby Apple zmenšil dopad i v těchto odvětvích, má při používání materiálů striktní standardy. Proces začíná už při návrzích designu a následných výrobních fázích – snaží se vyloučit veškeré nebezpečné chemikálie. Jestliže neexistuje náhrada, pracují s dodavateli na vývoji nové náhrady nebo eliminaci potřeby konkrétní látky.

Ochrana zdraví uživatelů je pro Apple jednou z nejdůležitějších priorit. Proto firma postavila vlastní Environmental Testing Lab, kde chemici a toxikologové sledují a testují potenciálně nebezpečné látky. Podařilo se jim vytvořit i umělý pot, aby mohli zkoušet, jak konkrétní materiály reagují při dotyku kůže. V praxi vidíme výsledky třeba u řemínků Apple Watch. Čísla mluví jasně – od roku 2006 se laboratoř rozrostla více než na třicetinásobek původní velikosti.

Apple myslí i na vlastní zaměstnance, kteří pracují na nových produktech. Skrze audity, přísnější regulace a seznam Regulated Substances Specification (RSS) zajišťují ochranu vlastních lidí ve firmě.

Na seznamu jsou třeba beryllium, rtuť, olovo, arsen, PVC a ftaláty a bromované zpomalovače hoření. Hlavním cílem je redukce, odstranění nebo vývoj nových látek, které jsou bezpečnější jak pro lidi, tak pro naši planetu. Jestliže vás problematika více zajímá, můžete se pro podrobnější informace podívat na oficiální stránky Applu.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.