imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

B&O PLAY Beoplay E4 – Síla ticha


Když nám na testování dorazila drobná bílá krabička, byli jsme trochu překvapeni. Evidentně šlo o produkt značky B&O PLAY, stačilo se podívat na balení. Jen jsme nevěděli, že firma přichází s dalším modelem. Novinka se dočkala jména Beoplay E4 a jde o sluchátka s aktivním potlačením okolního hluku.

Druhým překvapením bylo, když jsme po otevření balení uviděli starý dobrý sluchátkový jack. Ani si nepamatujeme, kdy naposledy přišlo B&O PLAY s modelem používajícím kabely. Novinka tak bude problematická pro majitele iPhonu 7, protože při poslechu dojde na milovaný adaptér. Jasně, ne každý má iPhone 7 (nebo některý telefon s Androidem bez 3,5mm vstupu), proto se dánská firma nebála opět sáhnout po klasice.

Vnějšek

Jak jsme zmínili výše, Beoplay E4 dorazily v malé slušivé krabičce. Najdete v ní samotná sluchátka, čtyři páry silikonových špuntů (velikosti XS, S, M a L), pár špuntů Comply™ (velikosti M), nabíjecí USB-A->MicroUSB kabel, redukci do letadla, přenosný váček a samozřejmě i manuály. Sluchátka jsou velice podobná staršímu modelu Beoplay H3 ANC, která by se dala považovat za předchůdce E4. Šasi je vytvořeno z jednoho kusu hliníku, kolem loga B&O se rozprostírá řada otvorů, další tři jsou pak na „stopce“ sluchátek – zde se skrývají mikrofony důležité pro potlačení hluku.

Téměř na konci kabelu je potom krabička, která je u sluchátek s aktivním potlačením hluku klasickou záležitostí. Přestože je menší než u zmíněných H3 ANC, stále je na náš vkus trochu moc veliká. Dočkala se však gumového potahu, takže je alespoň příjemná na dotyk. Je tu také USB konektor pro nabíjení, přepínač pro zapnutí potlačení hluku a drobná LED dioda. Vše bylo navrženo tak, aby krabička visela z vaší kapsy – to se zdá v první chvíli trochu zvláštní, ale člověk si rychle zvykne, hodně to potom usnadňuje ovládání. Jasně, můžete si krabičku i zastrčit do kapsy ke svému telefonu.

Gumou potažený kabel je vcelku masivní a díky své šířce vypadá dost bytelně, ani po delší době bychom se nebáli zničení. Kabel má i dálkové ovládání s hliníkovým provedením. Jednotlivá tlačítka jdou perfektně odlišit jedno od druhého i bez dívání, jsou dostatečně daleko od sebe. Ocenili bychom jen trochu lepší odezvu při stisknutí, ale rozhodně nejde o nic strašného.

Ticho

Když zmíníme aktivní potlačení hluku, prakticky každému přijde na mysl značka Bose, jelikož ta prakticky přinesla funkci širšímu publiku, přestože má technologie své kořeny již ve třicátých letech minulého století. Americká firma se stala první, která funkci začala hojně využívat, mají s ní tak i největší zkušenosti. Nejde o tak rozšířenou záležitost, protože je řada uživatelů, kteří potlačení hluku u svých sluchátek nemají rádi. Někdo nechce kompletně přijít o kontakt s okolním světem. Sluchátka s touto technologií se nejvíce hodí do hlučnějších prostředí, třeba právě do letadla.

Kdybyste náhodou patřili do skupiny, jež aktivní potlačení hluku nemá příliš v lásce, Beoplay E4 vás možná překvapí. Přestože od funkce můžete očekávat dost, sluchátka vaši představu po všech směrech překonají. Jedním posunutím přepínače okamžitě zmizí většina okolních zvuků. Je pravda, že zvládnou vymazat 99 % všech konstantních monotónních zvuků (jako třeba hučení klimatizace nebo něčí točící se fidget spinner), ale i v ostatních případech sluchátka odvádí skvělou práci. Aktivní potlačení okolního hluku si zde nese přídomek „hybridní“, ale netušíme, co to přesně znamená. Novinka od B&O PLAY však zvládá potlačit o 15 dB silnější zvuky než H3 ANC.

Je tu i další zajímavá funkce s označením „Transparency Mode“ čili něco jako „Průhledný režim“. Do něj se člověk dostane podržením přepínače pro spuštění potlačení hluku na více než jednu vteřinu. LED diodka se přepne z bílé na modrou, hudba se vypne a vy perfektně uslyšíte své okolí díky mikrofonům ve sluchátcích. To může být skvělé třeba v letadle, když kapitán ohlašuje klesání a vy víte, že se máte připoutat. Nepřijdete o žádnou důležitou informaci. Stejně tak se vám nestane, že byste neslyšeli, když na vás někdo mluví v autobuse (špunty Comply™ samy o sobě dost dobře tlumí okolní hluky, takže funkce pomáhá i při vypnutém potlačení hluku). Příjemná možnost.

Když se podíváme na výdrž baterie, B&O PLAY slibují 20 hodin s aktivovaným potlačením okolního hluku. Baterku o kapacitě 330 mAh navíc zvládnete nabít do 100 % za dvě a půl hodiny. Úplně přesně jsme výdrž netestovali, ale podle našeho pocitu to přibližně této hodnotě odpovídá. Jakmile se sluchátka vybijí na 10 %, dioda začne svítit červeně. Nabíjet můžete i během používání, což se hodí opět třeba v případě letu.

Zvuk

Vedle aktivního potlačení hluku mají Beoplay E4 klasický Bang & Olufsen Signature Sound, jak B&O označují svou vyváženou kvalitu zvuku. Každý, kdo někdy používal sluchátka s aktivním potlačením hluku, ví, že při zapnutí funkce se podoba zvuku trochu změní. Nejinak tomu je i u Beoplay E4. Rozhodně to však neznamená, že by při zapnutí funkce sluchátka zněla špatně.

Z pohledu barvy zvuku dostáváme vyvážené a čisté podání, sluchátka značce dělají skvělé jméno. To znamená, že se nedočkáváme přepálených basů tak, jak se to v současnosti v módě; všechny frekvence jsou jasně rozlišené, výšky hrají náramně. Je ale jasné, že u podání zvuku vždy záleží na osobních preferencích, takže se najde i pár těch, kteří Beoplay E4 označí za plochá.

V podobné situaci obvykle pomáhá klasika v podobě TrueTone. Pomocí této možnosti si nastavíte barvu zvuku podle svých představ. Jenže jak jsme zjistili, funkce funguje jen u bluetooth sluchátek, kam Beoplay E4 nespadají. To je špatná zpráva pro ty, kdo aplikaci od B&O PLAY rádi používají. Není to dobrá informace ani pro ty, komu se nativní podání zvuku E4 nebude líbit – v tom případě se musí člověk porozhlédnout jinde. (E4 znějí trochu dynamičtěji než H5 při nativním nastavení.)

Shrnutí

Po testování můžeme říct, že jde o to nejlepší, co B&O PLAY po stránce aktivního potlačení hluku nabízí. Pochopitelně nemáme žádné námitky k designu či kvalitě provedení, jde o skvělý standard této značky. Jediným problémem je tak opět cena. Když jsme odhadovali, kolik by sluchátka mohla stát, očekávali jsme tak o třetinu levnější záležitost. Z pohledu drátových sluchátek jde o dost peněz. Hlavní otázkou tak je, zda potřebujete aktivní potlačení hluku – pokud ano, zhluboka se nadechněte a kupte. Podle našeho názoru Beoplay E4 překonávají i sluchátka od Bose, což je trochu překvapení. Jestliže pro vás potlačení hluku není tak důležité, rozhodně bychom se porozhlédli jinde, třeba u již zmíněných Beoplay H5.

Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.