imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Bokeh 101


Co přesně ten bokeh znamená? Jak Apple dokáže tohoto efektu dosáhnout a proč na pozadí fotek můžeme vidět světlé body? Do tohoto článku jsme pro vás posbírali všechny důležité informace, které o efektu potřebujete znát.

Bokeh je dobře známým fotografickým konceptem, jenž popisuje rozmazané pozadí fotek. Výraz pochází z japonštiny, což není překvapivé, jelikož Nikon (jeden z největších výrobců fotoaparátů) v Zemi vycházejícího slunce sídlí také. Apple, Google a další konkurenti do svých zařízení integrují stále lepší procesory a software, aby průměrnému uživateli poskytl nádherné fotky jednoduše a neskutečně rychle.

Díky tomu se problematika stává stále běžnějším tématem, je tak nejvyšší se na něj podívat znovu. Projdeme si některé koncepty a výrazy fotografií, speciálně na iPhonu XS a iPhonu XS Max je možné upravovat ostrost pořízených fotografií a dosáhnout krásného bokehu. Podle žargonu bokeh popisuje části fotografií, které jsou rozostřené. V užším slova smyslu ho používáme pro pozici světel na fotce. Obecně můžeme tato světla vídat ve formě bodů, které jsou obvykle oválného tvaru.

Abychom bokehu dosáhli, potřebujeme místo citlivé na světlo (senzor) a otvor (objektiv). Velikost a vzdálenost těchto dvou částí určuje kvalitu fotky. Rozmazání bylo svého času bráno jako výsada profesionálních fotografů a kombinace velkého senzoru a nízké clony. Žádný z výrobců nedokázal přijít s něčím podobným, jako jsou Micro 4/3, ASP-C a senzor o plné velikosti, což najdeme třeba v zrcadlových kamerách. Pracují však s clonou podobné velikosti (odhadem mezi 1,8 a 2,4), potřebují tak softwarové řešení.

Bokeh v iPhonech není reálný, jde o umělý prvek fotografie, jež se snaží tvářit co nejvěrněji. Je to zajímavé, jelikož se bokeh obvykle liší podle tvaru objektivů. Každý z nich tvoří v podstatě unikátní efekt na fotografii. Například anamorfní objektivy se používají ve filmech a obraz trochu roztáhnou, což se vrací v postprodukci. Výsledkem je, že jsou světla natažena vertikálně.

Softwarové řešení iPhonu XS a iPhonu XS Mac nicméně může děkovat vývoji procesoru. Čočka je zcela totožná jako v loňském modelu iPhonu. Jestliže v telefonu nastavíte parametr na Natural light, po kliknutí na tlačítko se udělá fotka, váš iPhone vytvoří prostorovou mapu a zanalyzuje prostředí, což následně rozdělí na dvě části. Díky tomu pak můžeme upravovat ostrost fotky, zatímco nám optické zákony nestojí v cestě.

Bokeh byl původně určován relativně velkým senzorem a hodně přivřenou clonou. Ve světě smartphonů je určován znalostí programátorů. Jasně, i hardwarová výbava je pro správné fungování klíčová. V aplikaci jménem Focos můžete simulovat různé objektivy, například klasiky, jako jsou Helios 44, Carl Zeiss Jena nebo Olympus Zuiko.

Díky aplikaci můžete dosahovat unikátních a kreativních efektů, i když i základní aplikace dělá skvělou práci. Pro tvorbu bokehu nepotřebujete řešení třetí strany. Apple možnost nabízí v nativní aplikaci pro focení. Prostě najděte něco zajímavého k focení, umístěte to do odpovídajícího prostředí, zvolte Portrait mode a Natural light a klikněte!

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.