imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Bose Revolve – Pořádný výkon v drobném těle


Opět se po čase vracíme s testem přenosného Bluetooth reproduktoru, poprvé se přitom podíváme na zástupce z dílny Bose. Reproduktorů je na trhu velká spousta, zákazníci si v dnešní době mohou vybírat ze stovek modelů. V čem se skrývají hlavní výhody Bose SoundLink Revolve a proč jde o skvělého zástupce mezi přenosnými reproduktory, tak na to se podíváme v následujícím textu.

Bose na trhu s reproduktory patří mezi absolutní špičku, vedle testovaného Revolvu nabízí pěknou řádku zařízení, jež naplňují různá očekávání. Velkého úspěchu se dočkal třeba kompaktní hudební systém Bose SoundLink Mini II. Firmě však chyběl zástupce, který by reprezentoval trend posledních let, a to 360° zvuk. Jak asi už tušíte, právě tato vlastnost je hlavním rozlišovacím prvkem oproti zbytku nabídky Bose – kromě testovaného modelu najdeme v produktové řadě i variantu Revolve Plus. Výhod však v sobě designový kousek skrývá mnohem více, pojďme si ho tedy rozebrat pěkně popořádku.

První setkání

Bose SoundLink Revolve dorazí ve stylové krabičce, kde po otevření jasně dominuje samotný reproduktor. Hned na první dotyk je znát jeho kvalitní dílenské zpracování, i po stránce hmotnosti hned poznáte, že nejde o žádnou lacinou hračku – 0,68 Kg je už prostě znát. Nic moc dalšího už ale v balení nehledejte – je tu pouze USB kabel (Revolve používá microUSB), nabíjecí koncovka a manuály. To je vše, alespoň vás nic nezdržuje od toho nejdůležitějšího.

Při prvním spuštění si budete moci vybrat jazyk, kterým na vás má Revolve mluvit. Bohužel v nabídce chybí čeština, ale naleznete zde všechny nejpoužívanější jazyky, jako třeba angličtinu, němčinu či francouzštinu. Komunikace reproduktoru se hodí pro veškerou správu zařízení, jelikož na Revolvu kromě tří diod nenajdete žádný displej. Reproduktor vám tak při spuštění hlásí zbývající kapacitu baterky, vyjmenuje připojená zařízení nebo informuje o tom, co právě nastavujete. Pokud se vám něco náhodou nepovede, nebojte, vše se dá snadno přenastavit v aplikaci Bose Connect.

Vnějšek

Jak již bylo výše naznačeno, Bose SoundLink Revolve je kus kvalitního zařízení. Velká část šasi je vyrobena z tmavého hliníku (u námi testované černé varianty, v nabídce je ještě šedá verze), spodní strana je pokryta pevným pogumovaným plastem, vrchní strana je pak čistě gumová se soft touch úpravou. Na těle reproduktoru si nelze nevšimnout zvukových výstupů na všechny strany – i uživatel, který by předem nečekal 360° zvuk, má hned jasno.

Na zadní straně zařízení najdeme dva vstupy – již zmíněný microUSB port pro nabíjení, dále pak 3,5 mm sluchátkový vstup. Na spodní straně máme ještě čtyři piny pro nabíjecí kolébku, kterou Bose prodává zvlášť, a závit na stativ. Bose SoundLink Revolve si tak snadno můžete pověsit na zeď nebo na stojan. Nejzajímavější je ale pochopitelně vrchní strana, kde se nachází všechny ovládací prvky.

Je tu tlačítko pro spouštění/zjištění informace o kapacitě baterie, pod nímž je i dioda, jež podle barvy orientačně ukazuje množství zbývající energie. Dále tu je tlačítko pro párování pomocí Bluetooth, vedle něhož je rovněž dioda pro indikaci připojení. Pro spárování zařízení můžete použít buď to, nebo NFC plochu skrytou v logu Bose (bohužel je to uvedeno jen v návodu, znak NFC na samotném zařízení chybí, tato možnost tak pravděpodobně unikne lidem, kteří nečtou manuály). Naproti Bluetooth tlačítku je přepínač pro přehrávání skrz sluchátkový jack.

Dále tu jsou tlačítka pro úpravu hlasitosti a jedno univerzální tlačítko, které slouží ke všemu ostatnímu – jedním kliknutím spustíte/zastavíte přehrávání, dvěma kliky přeskočíte skladbu, třemi kliky se vrátíte o skladbu dozadu a podržením aktivujete virtuálního asistenta na vašem zařízení (Siri či Google Now). Bose SoundLink Revolve má totiž i zabudovaný mikrofon, skrz nějž můžete přijímat hovory a komunikovat s asistentem.

Gumové provedení tlačítek je vždy jistým kompromisem a je pokaždé velkou otázkou, jak se výrobce dokáže vypořádat s tím, abyste měli z klikání dobrý pocit a neváhali, jestli jste vše skutečně zmáčkli. V tomto případě žádný problém není – gumová je pouze vrchní vrstva, pod ní jsou pak klasická tlačítka s jasnou odezvou. Po každém stisknutí příjemně kliknou, tady není žádný problém.

Reproduktor je skutečně masivní a výrobce se tím neváhá pochlubit. Spodní plastová hrana slouží jako tlumič, pokud vám zařízení spadne. Jde o přenosný kus hardwaru a občas se prostě může stát, že i přes protiskluzové provedení se zařízení utká v přímém souboji se zemí. Tady však odolnost nekončí, Bose SoundLink Revolve je navíc voděodolný, konkrétně ve specifikaci IPX4. Nejde tak o nějak extrémní odolnost, ale nemusíte se obávat letmého postříkání nebo chvilky na dešti.

Celkově je provedení reproduktoru výborné. Jde o pohledný kus hardwaru, za nějž se ve svém obývacím pokoji nebo na party rozhodně stydět nebudete. Jasně, design rozhodně patří do kategorií, kde hrají velkou roli osobní preference, nám se ale prostě líbil. Pokud bychom pak měli srovnat obě barevné varianty, vítězí černá – světlejší verze má sice tělo z krásného stříbrného hliníku, šedivá gumová část vypadá zvláštně. Na druhou stranu u tmavé varianty vše krásně sedí. Jen je guma trochu náchylnější na otisky, když tak čas od času Revolve nevyčistíte, bude za chvíli reproduktor pěkně upatlaný. V tomhle směru naopak jasně vede šedá varianta, na světlejší gumě otisky prakticky vidět nejsou.

Vnitřek a zvuk

Hlavní reproduktor uvnitř zařízení míří dolů na speciální plochu, která zvuk následně posílá do všech stran. Jde o patentované řešení a člověk musí smeknout, jak skvěle funguje. Nejde tu tak o „falešný“ 360° zvuk, který často u konkurence vidíme. Není zde několik reproduktorů mířících na různé strany, kde nakonec i přes největší snahu narazíte na slabší místa. V tomto případě se vám skutečně nestane, že byste mohli nějakou stranu zařízení nazvat jako přední nebo zadní (pokud se budete orientovat podle kvality zvuku, a ne podle nápisů na vrchní straně…). Ať už se k reproduktoru postavíte kamkoliv, dostanete vždy stoprocentní příliv hudby.

Kompletní hudební zážitek pak doplňují dva pasivní radiátory, které se starají o podporu nižších frekvencí. Jsou navíc umístěny přesně proti sobě a eliminují tak jakékoliv vibrace. S nimi se během používání také nesetkáte. Obecně se Revolve pyšní skutečně skvělým podáním zvuku, zejména pak při pomyšlení na jeho velikost. V duchu současných trendů jsou tu mohutné basy, které však nijak zásadně nepřehlušují středy a výšky. Ty jsou pak krásně čisté a věrné, neztratí se tu snad žádný styl hudby. Po stránce zvukového podání jde o univerzální reproduktor, jenž trochu zvýrazňuje basy.

Když se pak podíváme na výkon, je až neskutečné, jak hlasité podání z tak drobného zařízení dostanete. Bose SoundLink Revolve se pyšní rozměry 15,1 x 8,2 x 8,2 cm, což ho rozhodně neřadí mezi nějaké obry. Přesto zcela bez problému dokáže ozvučit i relativně velké prostory, třeba větší obývací pokoj není absolutně žádnou překážkou. Pořádně zvýrazněné basy přitom efekt ještě násobí a určitě se nemusíte bát, že byste si při vyšší hlasitosti udělali ze sousedů nové kamarády. Přes svůj výkon však není žádný problém vzít Revolve kamkoliv na cesty, snadno se vejde i do větší dámské kabelky.

Na jedno nabití pak reproduktor zvládne přehrávat až 12 hodin v kuse. To je asi hlavní nevýhoda, kterou Bose SoundLink Revolve proti konkurenci má. Přenosné reproduktory ze stejné kategorie se často dostávají přes 15 hodin, některé zvládnou i 20 hodin na jedno nabití.

Aplikace


Stejně jako u dalších zařízení značky Bose, i v tomto případě reproduktor využívá aplikace Bose Connect. V ní je možné zařízení kompletně spravovat, a to od nastavení jména, přes změnu jazyka až po časovač automatického vypnutí. Je tu i možnost takzvaného Party Modu, což znamená schopnost připojit více reproduktorů najednou, čímž vznikne skutečně prostorový zvuk. V aplikaci také aktualizujete firmware zařízení, je tu i ikonka pro vypnutí/zapnutí hlasových upozornění, pokud by vám náhodou ženský hlas Revolvu lezl na nervy. Překvapivě tu ale chybí jakákoliv forma ekvalizéru, pomocí níž byste si upravovali podání zvuku. I když jej má Bose SoundLink Revolve skutečně slušný, hutný a kompletní, nevadila by tu funkce ještě trochu vše přizpůsobit individuální chuti.

Verdikt

Bose SoundLink Revolve ve svém malém těle skrývá obrovskou sílu, jež se ukazuje jak velice slušným podáním zvuku, tak i svou odolností a elegancí. Přes kompaktnější rozměry je i z váhy vidět, že jde o kus pořádného hardwaru. Nadchne vás skutečný 360° zvuk, jenž lze ještě vylepšit při Party Modu za použití více zařízení najednou. Zamrzí snad jen průměrná výdrž baterie, u černé varianty povrchová úprava náchylnější ke špinění, absence ekvalizéru v aplikaci Bose Connect a trochu vyšší cena – až na poslední jde o drobnosti, přes které se dá snadno přenést. Bose SoundLink Revolve si dokážeme představit jako perfektní univerzální zařízení, které se použijete kdekoliv a kdykoliv, aniž byste se museli strachovat o přežití svého reproduktor – nárazníky a voděodolnost většinu potenciálních hrozeb odstraní.

Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.