imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

3d tisk

Budoucnost 3D tisku


Čím dál více společností přehodnocuje a digitalizuje své výrobní procesy. A čím dál více jich začíná pokukovat po 3D tisku. Jaké jsou ale vyhlídky této technologie a jakým směrem by se mohla dále vyvíjet?

Siemens předpovídá, že 3D tisk bude do roku 2022 o 50 % levnější a o 400 % rychlejší než je tomu dnes. V tuto chvíli používá 3D tisk pro výrobu svých komponent 29 % výrobců, do roku 2023 by toto číslo mohlo narůst až na 93 %. Jaký může mít takovýto vývoj vliv na blízkou budoucnost?

3d tisk

Továrna u vás doma

Společnosti plánují pomoci výrobě nových komponent, produktů a zakázkové výrobě mohutnými investicemi. Z dlouhodobějšího hlediska budou moci díky kratším výrobním procesům uvádět své nové produkty na trh za kratší dobu. Prototypy by se daly vyrábět v řádu dnů a ne týdnů. Díky tomu se nebude muset uskladňovat tolik zboží a dále se tak sníží náklady na výrobu.

Změní se i digitální strategie společností. Místo centralizovaných řešení s rozloženou výrobou budou moci vytvářet produkty blíže zákazníkům. Tím se dodavatelé dostanou do přímého styku s digitálním světem. Vše bude transparentnější, efektivnější a spolupráce bude hrát speciální úlohu.

Mezi největší výhody 3D tisku patří „blízkost“ a dostupnost. Stačí si představit situace, kdy se rozbije jedna součástka třeba na pračce a ta přestane fungovat. Bude stačit si na internetu najít plánek a nechat si ji vytisknout službou, nebo dokonce doma.

3d tisk

S vývojem technologie a s postupem času se budou moci používat další a další materiály, jako například grafen, a domácí tiskárny budou zvládat vyrábět prodejné výrobky. Mohou se také financovat výrobní závody 3D tisku, ačkoliv nebudou moc rozšířené. 3D tisk nevyhnutelně změní koncept výroby a proces přemění na lokální.

Nevyhnutelná transformace dodavatelů ovšem vyžaduje značné úsilí. 90 % již tuto proceduru započalo, nicméně pouze 23 % z nich dokáže vyvinout strategii, která zahrnuje kompletně celou společnost.

3D tisk musí samozřejmě řešit také otázku intelektuálního vlastnictví. Pirátství filmů, televizních pořadů a hudby se začalo exponenciálně rozšiřovat začátkem tisíciletí a v případě 3D tisku se může celá situace za několik let opakovat. Můžeme si být jistí, že uvidíme řadu vleklých a nákladných soudních sporů…

Tiskárna, co se sama vytiskne

Technologii budou postupně objevovat další odvětví, které budou její pomocí vyrábět kvalitní produkty za nižší cenu. Jakoukoliv součástku od raketových motorů až po turbíny lze pomocí 3D tisku vyrobit rychleji než dříve. Hmotnost letadel a jejich hlavních komponent se sníží a zároveň se zvýší jejich výkonnost.

Spousta lidí vidí budoucnost 3D tisku ve formě měkké robotiky. Vytisknuté syntetické svaly robotů budou k nerozeznání od originálu. S materiály podobnými lidské tkáni bude možné dokonale kopírovat biologické systémy. Hotový výrobek bude možné použít k transplantacím, v ortopedické obuvi atd. Mezitím se 3D tiskárny promění na robotické systémy. Obě technologie se spojí v jednu, tiskárny s umělou inteligencí budou tisknout své vlastní vylepšené verze.

3d tisk

3D tisk a nanotechnologie jsou také propojené. Nanotisk se rozšíří pomocí prototypů. Kromě specifického tisku vrstvy po vrstvě se bude tisknout ze směsi syntetické pryskyřice kombinované s kyslíkem a ultrafialovým zářením. Nová metoda nazývána CLIP by mohla být zprvu 25krát rychlejší než tradiční 3D tisk a později dokonce až 100krát rychlejší.

4D biotisk ve zdravotnictví

Podle skupiny Global Market Insights bude mít v roce 2024 3D tisk ve zdravotnictví hodnotu 2,2 miliardy dolarů. Hlavními tahouny budou protetické náhrady, biotisk a transplantace. Na základě toho by se měly snížit ceny. Jedinečné protézy by mohly být o 99 % levnější než dnešní tradiční řešení.

Chrupavky, klouby a přirozeně fungující lidské orgány se budou tisknout biologickým materiálem obsahující kmenové buňky. Vzhledem ke složitosti transplantace orgánů a nedostatku dárců nabízí 3D tisk skvělou příležitost. Přizpůsobení je v této oblasti značně důležité. Tiskem lze vytvořit orgány, které dokonale sednou dárci a tělo nebude mít problém je přijmout. Každý pacient může obdržet své vlastní vytisknuté orgány, které se nebudou nijak lišit od „originálu“.

3d tisk

3D biotisk může úplně změnit celé zdravotnictví. Stačí zkombinovat 3D tisk se 4D a otevřou se zcela nové možnosti. Podstatou 4D tisku je možnost vytvářet objekty, které mohou měnit svůj tvar, zatímco jejich struktura je pevně daná. Například celková hmotnost a forma prefabrikované stavební součásti získá tvar pouze tehdy, přidá-li se do ní voda.

Polymery, které si umí pamatovat svůj tvar, jsou důležitými katalyzátory při tvorbě 4D tiskáren díky jejich lepší přizpůsobivosti a řízení.

Když produkt vytváří umělá inteligence

Kromě průmyslu a zdravotnictví se tato technologie objevuje ještě někde. 3D tisk transformuje výrobu potravin, módu a spotřební zboží (například brýle).

Se speciálními potravinami vytvořenými pro přísnou dietu a vynecháním zbytečných složek lze výživu daleko efektivněji personalizovat. Pomocí 3D skenování je možná snadněji mapovat naše tělo a na základě přesných parametrů je možné navrhnout personalizované oblečení, brýle, které budou přesně sedět tvaru hlavy atd.

3d tisk

S 3D tiskem lze komplexní materiály využívat několika způsoby. S rozvojem informačních technologií nebude tvůrcem člověk, ale samotný program, který bude generovat alternativy pro některé objekty, založené na našich pokynech a znalostech získaných při strojovém učení. Tiskárna umí zohlednit i různé vlastnosti používaných materiálů (tvrdost, hmotnost, pružnost atp.).

K neomezené nabídce materiálů přidejte výpočetní kapacitu a výsledkem bude plán, který byste si nikdy nedokázali ani představit. Nejlepší designéři budoucnosti nebudou ti, kteří přijdou s nejlepšími plány, ale ti, kteří se budou ptát na ty nejkomplexnější otázky počítače a umělé inteligence, která ho ovládá.

Budoucnost je zajisté více než vzrušující.

Zdroj: Forbes, Jabil, Explaining the Future, Science Direct

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.