imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Na budoucnost s umělou inteligencí – Komentář


Je nepopiratelné, že umělá inteligence (či AI jako artificial intelligence) se stává stále skloňovanějším tématem jak v technologickém světě, tak i mimo něj. Čím se ale určuje inteligence? Jaký je rozdíl „způsobu myšlení“ mezi člověkem a strojem? A kde přesně se projevuje vývoj? V dnešním článku se pokusíme na tyto otázky odpovědět.

Začněme nastíněním situace, která se na první pohled tématu nemusí úplně týkat. Představte si následující – snažíte se dostat do metra a cestou potkáte slepce, který se pomocí své bílé hole snaží najít cestu. Zeptáte se ho tedy, jestli nechce pomoci, a kus cesty ho doprovodíte.

V tu chvíli se pokusíte vžít do pozice slepce, abyste mu mohli ideálně pomoci a upozorňovali jej třeba na překážky na cestě. Schody, nerovnosti na chodníku, kaluže a další. Tentokrát se však situace vyvrbí hrozně. Když jste udělali první kroky, slepec hůl odložil a kompletně se vám rozhodl důvěřovat. Jenže jste ho zapomněli upozornit na blížící se schod…

Nebo abychom byli přesnější, nezapomněli jste, jen jste situaci nevyhodnotili jako nutnou k upozornění. Pro vás bylo natolik přirozené jeden shod bez problému sejít. Pro vašeho přítele už ani zdaleka, kdyby se vás nedržel tak pevně, dost pravděpodobně by skončil na zemi. Pořádně se omluvíte a zbytek cesty už se vyvine úplně v pořádku. Vy jste si však z celé situace vzali velké ponaučení, drobná nehoda se vám vryla do paměti.

Vše, co jste brali jako dané a přirozené, jste nyní museli analyzovat z jiné perspektivy. Všechny kroky a překážky jste vědomě sledovali a dávali pozor na všechno, na co jste cestou narazili. Za normálních okolností by vše probíhalo automaticky.

Je zbytečné dodávat, že příběh má zásadní význam. Čas od času si při cestě do práce na situaci vzpomenete a uvědomíte si, že něco, co z vašeho pohledu vypadá tak samozřejmě a nudně, je pro někoho dalšího extrémně zajímavé. Vědomě uvažujete o situacích, které se kolem vás dějí.

Pojďme se nyní vrátit k původnímu tématu, a to umělé inteligenci. Myslíme, že evidentní důvod v podobě lepších, chytřejších a efektivnějších počítačů není jediným, proč by se měla AI vyvíjet. Skoro to může vypadat až jako vedlejší benefit. Důležitějším důvodem je, že můžeme být vidícím doprovodem umělé inteligence, který se snaží svět kolem nás vstřebat; někým, kdo díky „slepé“ umělé inteligenci dokáže koukat na svět kolem nás jiným pohledem.

V tu chvíli si můžeme uvědomit, jak skvělé jsou naše drobné schopnosti, jako třeba možnost rozlišit, jestli je obraz krásný, nebo ne. Uvědomíme si to nejlépe ve chvíli, když se snažíme vymyslet algoritmus, aby to zvládly i počítače. Člověk si uvědomuje, jak komplexní je způsob našeho vyjadřování, když po tolika letech pokusů stále nemáme umělý hlas, jenž bychom nerozeznali od lidského. Když na nás promluví stroj, víme okamžitě, že nejde o člověka. A to ani nemluvíme o emocích.

Vychází z toho myšlenka, která bývá ve sci-fi používaná až příliš často:

Pomocí AI se neučíme, jak fungují stroje, ale poznáváme, co znamená být člověkem.

To je důvod, proč nemůžeme úplně souhlasit s Elonem Muskem a jeho obavou, že s umělou inteligencí vypustíme na lidstvo démona, jenž nás nakonec pohltí. Pokud stroje naučíme uvažovat, mít úsudek a další potřebné schopnosti pro abstraktní uvažování, nemusíme se obávat.

Bylo by skutečně nebezpečné, kdybychom se stali jen statistickými daty, protože si můžeme být upřímní, že na naše prostředí nemáme úplně nejlepší vliv. Nicméně když si uvědomíme hodnoty lidské existence a umělou inteligenci je naučíme, pochybujeme o tom, že by měl být její příchod prvním krokem ke genocidě lidstva.

Navíc si musíme uvědomit, co dosavadní vědecké výzkumy ukazují – jsme jen jednou částí evoluce. Měli jsme předky, dost pravděpodobně se i my staneme něčími předky, kteří nás budou brát třeba jako my bereme Homo Erectus. Pokud našimi nástupci budou počítače, jež se zvládnou udržovat, tvořit společenství a stanou se díky svému designu odolnějšími vůči přírodním vlivům, tak ať.

Dříve nebo později Slunce stejně vyhasne a Země, sluneční soustava či dokonce celá galaxie se stane pro člověka neobyvatelným územím. Možná je proto chytřejší Zemi zanechat s novým nebiologickým druhem, který se zvládne rozvíjet vysokým tempem a bude odolnějším než kdokoliv z nás – je to lepší, než kdybychom my zmizeli a nezbylo tu po nás nic.

Jasně, jde o hodně přitaženou fantazii a hodně průměrné sci-fi přemýšlení. Nicméně můžeme již nyní vidět, že tu první kroky k umělé inteligenci jsou. AI od Googlu vytvořila vlastní šifrování a jazyk; algoritmus od Facebooku se naučil, jak komunikovat jeden s druhým, dokonce i jak lhát, a také vytvořil vlastní jazyk; jsou tu roboti, kteří se umí poučit z chyb a vytvořit své chytřejší následovníky; některé programy umí vcelku přesně rozlišit, co je na obrazu pěkné a co není.

3D ilustrace. Umělý neuron je koncept umělé inteligence. Stěny s binárními kódy tvoří přechodové linie pulsů a/nebo informací a jsou analogií k mikročipu. Neuronová síť a přenos dat.

Kdybychom to shrnuli, těšíme se na to, co nám další kapitola příběhu o umělé inteligenci přinese. Ne proto, že by nás ještě více přiblížila k tomu super cool iPhonu, který by nám dokázal číst myšlenky, ale proto, že bychom o něco lépe pochopili, co je to být člověkem.

V životě není příliš důležitějších věcí než tohle.

O obavách Elona Muska o umělé inteligenci si můžete přečíst v tomto článku. Můžete si také velice snadno promluvit s AI o vývoji Homo Erectus prakticky na každém zařízení od Applu – čeká vás tam totiž Siri.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.