imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Butterfly iQ – magický ultrazvukový skener


Funkce EKG, která byla představena spolu s poslední verzí Apple Watch, je dokonalým příkladem toho, jak důležitá jsou inteligentní zařízení v oblasti zdravotní péče. Startup Butterfly Network zahájil revoluci v  zobrazovacích technikách a ultrazvukové diagnostice pomocí chytrých zařízení, jako jsou iPhony.

Před několika lety jsem byl šokován, když můj dermatolog začal používat novou diagnostickou metodu. Moji kůži zkoumal pomocí iPhonu 4S s odnímatelnou lupou. Tehdy jsem si myslel, že je to jen kuriozita, a netušil jsem, že inteligentní zařízení budou v medicíně hrát tak důležitou roli.

Pak byl představen ResearchKit jako rámec pro podporu lékařského výzkumu. A od té doby, kdy Apple Watch získaly funkci EKG, už není pochybnosti o potenciálu inteligentních zařízení v této oblasti. Dr. Jonathan Rothberg v souladu s tímto trendem v roce 2011 založil společnost s názvem Butterfly Network. Jeho cílem bylo zpřístupnit tuto technologii zhruba 4,7 miliardám lidí na celém světě, kteří žijí daleko od moderních zdravotnických center.

Při léčbě ledvinové cysty mé dcery jsem si uvědomil, jak ultrazvukové kontroly posouvají léčení na novou úroveň. Zobrazovací technika založená na zpracování odrazu vysokofrekvenčních zvukových vln, nad hranicí slyšitelnosti lidského ucha, vyžaduje nákladné, těžké a nesnadno přenosné stroje. Je to však jedna z nejdůležitějších metod pro odhalení různých problémů, protože umožňuje lékařům nahlédnout dovnitř těla a hledat jakékoli druhy deformací.

Tak vznikl plán pro Butterfly iQ: tenký, lehký, kapesní ultrazvukový přístroj, který umožňuje pořizovat diagnostické snímky kdekoli na světě. Nápad zněl slibně mnoha investorům, včetně Nadace Billa a Melindy Gatesových (BMGF), která je průkopníkem v podpoře nových technologií. Dr. Rothberg a Butterfly Network získali schválení Úřadem pro potraviny a léčiva (FDA) Spojených států a byli připraveny vstoupit na trh.

Klíčem k úspěchu bylo použití menších a levnějších integrovaných obvodů pro vysílání ultrazvuku místo extrémně drahých krystalů s piezoelektrickým jevem. Zařízení s integrovanou baterií váží pouze 313 gramů a je schopno pracovat 2 hodiny v kuse na jedno nabití, skenuje až do hloubky 30 cm.

Diagnostický přístroj nabízí 19 různých předvoleb pro zkoumání různých částí těla a ukládá výsledky do cloudu, takže k nim lze snadno přistupovat. Obsahuje 9 000 senzorů pro zobrazování a je schopna napodobit jakýkoliv tvar hlavy snímače, což je obrovská výhoda ve srovnání s běžnými zařízeními, která musejí obsahovat různé nástavce pro zkoumání různých částí těla.

Další velkou výhodou je, že stojí pouze 2 000 dolarů, což je pouhý zlomek ceny klasického ultrazvukového přístroje. A všechny služby souvisejících se zařízení stojí pouze 420 dolarů ročně. Uživatelé tak mají přístup ke všem funkcím, pravidelné aktualizaci a mohou sdílet své výsledky s kýmkoliv.

Přístroj v odolném hliníkovém pouzdře funguje výhradně se zařízeními s iOS od iPhonu 6S výše. Butterfly iQ lze připojit k zařízením Applu pomocí kabelu a vyhrazené aplikace.

Mobilní ultrazvuk je předurčen k obrovskému úspěchu, byl schválen i v Evropském hospodářském prostoru (EHP). Novinář New York Times informoval o svých zkušenostech s magickým zařízením v Ugandě. Spolupracoval s organizací Canadian Bridge to Health a místní Kihefo, navštívil několik měst, kde lékaři pomocí přístroje diagnostikovali mnoho onemocnění.

Ve této východoafrické zemi je pneumonie vážnou hrozbu, bez správné léčby může být smrtelná. Nicméně, pomocí ultrazvuku je diagnostika nemoci mnohem jednodušší. A Butterfly iQ umožnil diagnostikovat nemocné lidi v zemi, dokonce i stovky kilometrů od nemocnic. Výsledky mohou být zpřístupněny a vyhodnocovány odkudkoliv, díky čemuž je konzultace ještě snadnější a interaktivnější.

Vyhodnocování výsledků není tak snadné, jak to na první pohled vypadá. Naučit se základy trvá měsíce. Současným cílem je naučit místní pracovníky ve zdravotnictví, aby dokázali tyto snímky číst stejně jako odborníci. Aby to bylo možné, Gatesova nadace pracuje na softwaru, který pomáhá laikům se naučit zařízení správně používat.

Dr. Rothberg za posledních roky rozdal 13 přístrojů a výsledky jsou opravdu pozitivní. Podle zprávy z Ugandy jsou kromě pneumonie užitečné v mnoha dalších případech, jako jsou nádory.

Kromě odlehlých sídel využívají zařízení i moderní nemocnice, díky čemu je jejich práce snadnější a rychlejší. Jsme zvědaví, jaké další technologie mohou být zmenšeny podle vzoru Butterfly Network.

Zdroj: butterflynetwork.com, nytimes.com

 

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

- Klikněte zde!