imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Jak by měl Apple dále pojmenovávat své iPhony?


Velké „X“, malé „s“, (PRODUCT)RED ve zmenšených kapitálkách, přípona SE, arabské a římské číslice mimo pořadí. iPhone od iPhonu se na nás obrovské množství různých jmen, je čas přijít s jednotným systémem!

Tržní kapitalizace Applu se stále marně snaží dostat za magickou hranici bilionu dolarů, a to od dob éry Steva Jobse, kdy měla společnost zásadně méně produktů. Dnes v nabídce najdeme AirPods, HomePod, Apple Watch, různé druhy iPhonu, iPadu a MacBooku. Stále bychom ale zvládli kompletní nabídku vyskládat na jeden stůl.

Přestože je tu jistá čistota, výše zmíněná zařízení byla pojmenována na základě různých systémů. V případě Apple Watch dělalo číslo podle série problém, protože se začínalo počítat už na nule, což věděl jen někdo – často ne právě uživatelé. Když se podíváme na MacBook, je těžké rozhodnout, jestli odkazují ke kolektivnímu jménu (čili každému laptopu od Applu) nebo k MacBooku jako produktu. Využití předpon pro velikost, přípona Pro a přítomnost nebo absence Touch Baru jsou běžné.

Chaotická je situace u iPhonu. Nějakou dobu bylo jednoduché držet krok, dlouhé roky tu byla jen přípona „s“, ale teď už je vše úplně jinak. Minulý podzim se Apple rozhodl jet hned podle dvou systémů jmen, modely 7s a 9 zcela vypadly. Dokonce museli 10 napsat římskou číslicí (X), aby se vše ještě zkomplikovalo.

Situace je dnes tak špatná, jak tomu bylo v devadesátých letech, tzn. těsně před návratem Jobse. Macy nesly jména jako Macintosh Quadra 660 AV nebo Macintosh Centris 660AV, doba podobných pojmenování se však obrovskými kroky blíží. Je nejvyšší čas udělat nějaké pročištění, protože aktuální systém dál prostě jet nemůže. Bude další iPhone 11? Nebo opět římské číslice? Kdo by chtěl iPhone XI Plus, který by jménem spíš připomínal papeže než telefon. A co se bude dít s 8? Jestliže by se pokračovalo dál, skutečně přijde 9? Vždy je ale 9 menší než 10 (X), i když by byl o rok novější. Ne, takhle to jednoduše nejde, Apple musí něco vymyslet.

Apple už bezpochyby nějaké zkušenosti má, dokonce se můžeme podívat i do nedávné historie. Ve stejné situaci totiž byly i iPady. Začali s iPadem, pak přišel iPad 2, následně další číslování, pak iPad mini, přišel i Air a další jména, pak vyšel Pro a už jsme prostě nevěděli, které zařízení máme v ruce. Naštěstí se firma rozhodla vše uklidit a oznámila, že tu bude jen iPad a iPad Pro – následující generace pak bude označovat rok vydání, i když ve skutečnosti nejde o výmysl Applu, ale uživatelů zařízení.

Nedivili bychom se tak, kdyby Apple něco podobného udělal i u iPhonů. Robert Cihra, analytik společnosti Guggenheim, si myslí to samé:

Myslíme si, že Apple nadcházející cyklus využije k formálním změnám vzorce pojmenovávání iPhonu,“ říká analytik, přičemž iPhony středí kategorie s LCD se budou jmenovat prostě „iPhone“ bez čísla. High-endové iPhony pak ponesou příponu „X“ pro označení vyšších specifikací.“

Nevíme, zda můžeme plně důvěřovat názoru analytika, který nemá přímé vazby na některého z dodavatelů, ale jeho postoj je zcela pochopitelný. Apple prostě musí situaci zlepšit.

Jen úsměvná poznámka na konec – největším překvapením každého z produktů je vždy jméno. Gurman, Kuo a další vždy dodají prakticky veškeré informace o hardwaru a softwaru nového zařízení, ale jméno přichází jako poslední. V mnoha případech se ho skutečně dozvídáme až na samotné konferenci.

Více si o tématu kolem iPhonu X a jmen můžete přečíst zde.

Zdroj: Cult of Mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.