imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Byl představen iPhone XR


Jako poslední novinky jsme se na Keynote dočkali třetího iPhonu. Podle očekávání jde o 6,1“ LCD model s tenkými rámečky, Face ID a dostupnější cenou. Jde o zařízení odsouzené k úspěchu.

Překvapivě to na letošní Keynote vypadalo tak, že nejzajímavější novinkou není další vlajková loď, ale levnější varianta iPhonu s označením XR. Důvodem je, že Apple nikdy nepředstavil zařízení, jež by mělo tolik společných parametrů s nejdražšími modely, ale zároveň bylo dostupné za tolik výhodnější cenu.

Největším kompromisem se zdá být displej samotný, jenž zůstal u LED technologie, zatímco zbylé dvě novinky mají OLED panel. Displej v XR má rozlišení 1792 x 828 px, což je při úhlopříčce 6,1“ hustota 326 PPI. Displej se dočkal nového označení Liquid Retina. Apple věří, že jde o nejlepší LED displej v historii, a to díky létům praxe, ladění a testování. I když ale bude sebevíc krásný, na OLED nedosáhne.

Další věcí je, že rámeček není z prémiové nerezové oceli, ale z klasického hliníku. Zmizela i technologie 3D Touch, ta ale mnoha uživatelům chybět nebude, i když je to i tak škoda. Na druhou stranu zde máme haptickou odezvu, jež se podobá té z Trackpadu MacBooků Pro. Díky tomu nebude problém telefon používat i bez tlačítka Home. Namísto odolnosti proti prachu a vodě s klasifikací IP68 je tu jen IP67, na iPhonu XR najdeme také jen jednu čočku fotoaparátu.

Po stránce procesoru zde najdeme to samé, jako v iPhonu Xs a Xs Max, tedy A12. Na rychlost si tak rozhodně stěžovat nebudeme. Dalším skvělým faktem je, že díky Face ID najdeme na přední straně kamerku se 7 Mpx, Animoji nám už neuniknou. Teoreticky by měla baterka vydržet o hodinu a půl více než v případě iPhonu 8 Plus, což je skvělý nárůst.

Jak jsme čekali, iPhone XR přichází s větší nabídkou barev. Máme tu černou, bílou, modrou, žlutou, korálově červenou a PRODUCT(RED) červenou – musíme uznat, že telefony vypadají skvěle. Od iPhonu 5c nebylo nikdy tolik barevných variant hned v den představení.

Důvodem k úspěchu však nebudou barvy ani relativně drobný výkonnostní rozdíl proti hlavním modelům, ale cena. Zatímco iPhone Xs Max se v s největším úložištěm dostává na astronomických 43.490 Kč (víte co, je to Max se vším všudy), vstupní cena iPhonu XR je na mnohem příjemnějších 22.490 Kč. Jsme přesvědčeni, že půjde o velice oblíbenou volbu.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.