imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

apple tajemství

Bývalý inženýr Applu: Utajovaný vývoj iPhonu


Apple si svá tajemství střeží velice dobře, jak všichni víme. Steve Jobs byl od začátku vzestupu Applu v roce 2000 králem tajnůstkářů. Dnes už to ale moc neplatí. Terry Lambert, bývalý programátor Applu, se podělil o několik informací o vývoji prvních iPhonů a postoj společnosti k uchovávání tajemství.

Lambert byl Applem najat v 90. letech a tou dobou neměl ani ponětí, co Apple vyrábí. Tvrdí, že vytvořil 6 % základního kódu Mac OS X, který Apple použil u iOS v iPhonech. Ve společnosti pracoval osm let a každý rok napsal 100 000 řádků kódu.

apple tajemství

Podle něj Apple dříve neinformoval ani své inženýry pracující na různých projektech, na čem vlastně pracují – ačkoliv si nejsme jistí, zda to platí i dnes. Všichni měli kompetence jen nad malým segmentem procesu a pořádně ani nevěděli, jak bude konečný produkt vypadat. Apple pak vše ještě komplikoval zvláštními kódovými označeními svých projektů.

Určité projekty měly dokonce kódových označení více. Terry Lambert znal vývoj iPhonu pod názvem “Purple Project”, je ale naprosto možné, že Jony Ive a jeho tým designérů znali projekt pod názvem “Beanstalk Project”. Upřímně je trochu s podivem, že se sám Steve Jobs v tolika projektech a označeních neztratil. Nicméně iPhone byl uveden na trh a stal se z něj trhák, takže dobrá práce Steve!

apple tajemství

Jak Lambert, který v roce 2010 přešel ke Googlu, později zjistil, k Applu se připojil ve finálních fázích vývoje iPhonu. Jeho úkolem bylo odstranit mouchy a opravit chybné řádky v kódu. Vtipné a poněkud záhadné názvy měly pravděpodobně sloužit k zabránění úniku informací u riskantních projektů. Tato praxe je v Applu s největší pravděpodobností nadále v účinnosti.

Lambert nebyl pověřen dohlížením nad celým pracovním procesem, ačkoliv díky ARM systému tušil, na čem pracuje, nicméně samotný produkt nikdy neviděl, dokud nebyl kompletně hotový. Bývalý inženýr Applu nám dal také jednu radu: pokud chcete být na Halloween za něco vtipného a chytrého, vyrobte si kostým z černé látky a udělejte do něj jen díry pro oči. Když se vás někdo zeptá, za co jdete, řekněte, že za jeden z tajných projektů Applu (ha ha).

apple tajemství

V laboratořích Applu je zřejmě vše pod zámkem. To, co vidět lze, jsou vše pouze prototypy, takže jen velice malá skupinka lidí opravdu ví, jak bude konečný produkt vypadat. To je samo o sobě zajisté vzrušující, pokud jste ale doufali, že se do Applu dostanete jako uklízečka a budete mít přehled o těch nejnovějších produktech, pak na to můžete zapomenout.

Zdroj: AppleInsider

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

- Klikněte zde!