imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Chuchel – nádherné bláznovství


Mnoho lidí komedii podceňuje, i když jde o jeden z nejnáročnějších žánrů vůbec. České vývojářské studio Amanita Design se však naštěstí výzev nebojí a ve svém nejnovějším titulu dělají vše pro to, abyste se od srdce pořádně zasmáli.

Zástupy hráčů nadšeně čekaly na příchod Chuchla, už v minulosti si totiž studio získalo velké uznání díky hrám, jako jsou třeba Samorost nebo Machinarium. Optimistická očekávání se naplnila, novinka uchvátila kritiky i hráčskou veřejnost. Po vydání na Windows a OS X si nyní můžeme zahrát i na iOS a Androidu.

Když jsem si přečetl doporučení v App Storu, trochu se mi nechtělo věřit. Chuchel vás prý dokáže opravdu rozesmát. Během dvaceti let hraní jsem přišel hlavně na to, že vývojáři jen málokdy do svých her dávají humor, a když už ano, nebývají moc úspěšní. Jasně, očekávání jsem měl, stačí si vzpomenout na geniální Neverhood Chronicles. Držel jsem tak palce a doufal, že marketingoví profesionálové v Applu svým doporučením nestřílejí vedle.

Povedlo se. Český tým dokázal vytvořit tak unikátní a roztomilou hru, že ji nemáme moc k čemu přirovnávat, rozhodně ne na mobilních platformách. Během přibližně dvouhodinové herní doby jsem se několikrát zasmál skutečně nahlas. K hlavnímu hrdinovi jsem si našel vztah prakticky okamžitě. Jasně, humor je dost relativní, každý nemusí mít stejný požitek jako já. O čem je ale hra samotná?

Chuchel je adventura s úžasně jednoduchým příběhem. Obrovská ruka sebere hlavnímu hrdinovi třešničku, který ji chce získat zpět. Během hry se v pozici Chuchla proplétáte těmi nejkreativnějšími úrovněmi. Nechceme odkrývat nic konkrétního, protože právě v překvapení a unikátnosti levelů je obrovská síla.

Příběh kolem třešničky je vystaven ze 30 pestrobarevných úrovní. Cesta je plná logických hádanek a dovednostních úkolů. Někdy se přes úroveň dostanete standardním point and click způsobem, jindy potřebujete precizní ovládání, příště zas chcete bláznivě klepat do displeje.

Některé levely připomínají Pac-Mana či Tetris, občas odkazují na Flappy Bird nebo Angry Birds. Upřímně, hledat nějakou jednotnou linku je náročné, každá z úrovní je jakousi hyperbolou různých herních žánrů.

Příběh je plný absurdních situací a vypráví vám ho příjemný společník. Hlavním zdrojem humoru je groteskní chování Chuchla za všech okolností. Právě grotesce se celá hra podobá nejvíce, jen je vyvedena unikátním a zábavným způsobem.

Postavy a kompozice jsou stejně bláznivé jako hlavní hrdina, v žádném levelu se vám nestane, že byste se alespoň jednou neusmáli. Hra je prošpikována drobnostmi, jako třeba rostoucí smutek hrdiny, když opakovaně klikáte na ikonku nápovědy. Chuchla byste si měli zahrát vícekrát, protože jste určitě neobjevili vše, co pro vás vývojáři připravili.

Amanita Design opět neexcelovala pouze v grafickém provedení, ale i v hudebním doprovodu. Melodie jsou stejně různorodé, jako samotné levely. Skvěle pak vše doplňují ambientní zvuky, kdy všechno neustále vrže, pípá, drnčí a podobně. Zvukoví vývojáři dokázali udělat maximum, aby v každém okamžiku perfektně podpořili humornou stránku situace – bez nich by rozhodně nešlo o plnohodnotný zážitek.

Abychom nebyli jen přehnaně pozitivní, máme tu i menší negativum. Vývojáři například nevyužívají obrovských obrazovek nových zařízení, na stranách tak vídáme velké černé pruhy. Nejde o nedostatek optimalizace, tlačítka zde normálně jsou. Pravděpodobné kvůli technologii výroby však nelze tak snadno upravovat poměry stran, což trochu zamrzí.

Vedle toho je ale těžké najít cokoliv negativního. Česká herní scéna získala do rodiny někoho, na koho bude ještě dlouho pyšná. Díky komediálním nástrojům vývojáři dosáhli skvělého zážitku, u kterého se budete od začátku do konce usmívat. Díky jednoduchosti přitom nemají problém hrát ani děti. Jestliže tak hledáte něco, co byste si měli s vašimi nejmenšími pustit, Chuchel je skvělou volbou.

Stahujte Chuchla z App Storu (iPhone, iPad – 129 Kč)

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

- Klikněte zde!