imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Chyba Komerční banky prozradila příchod Apple Pay do ČR


Úniky světem Applu hýbou pořád. Abychom se však nějakého úniku důležitých informací dočkali i u nás, to jsme nečekali. Stalo se však, díky chybce Komerční banky máme potvrzeno, že se na začátku dalšího roku dočkáme příchodu Apple Pay do České republiky.

Uživatelé Androidu vesele platí svými telefony již dlouhé roky, my však zatím jen se slinou v koutku úst a slzou v koutku oka sledovali, jak nás Apple Pay neustále těsně míjí. Naposledy to bylo Polsko, kam podpora bezkontaktního platebního systému dorazila letos v létě. Komerční banka však nabídla kapesník, díky němuž můžeme jedním tahem setřít jak slinu, tak slzu. Lukáš Plný totiž na svém twitterovém účtu odkryl, že se něco děje.

Komerční banka okamžitě reagovala, že se skutečně příchod blíží:

Opravdu se něco děje :) Celá ČR se chystá na příchod Apple Pay a čekáme na oznámení data spuštění. To je plně v režii Apple. V rámci chystání se vloudila chyba a proto jste se dostal na obrazovky, které jsou standardně nedostupné. Omlouváme se a těšte se.

Explicitně to řečeno není, i jednooký čtenář však mezi řádky jasně vidí, že Apple Pay buší na displeje našich telefonů a hodinek.

Technologicky příchod Apple Pay nebude problém – české banky se na bezkontaktní platby od Applu chystají dlouhodobě. Na straně obchodníků je situace již dlouhá léta připravena, pro přijetí plateb skrz Apple Pay slouží zcela totožný terminál, jaký nyní používáme při placení bezkontaktní platební kartou (nebo NFC řešení na Androidu).

Otázkou tak je, v jakém rozsahu se k nám možnosti Apple Pay dostanou – můžeme se těšit i na Apple Pay Cash, jehož představení jsme se dočkali na loňském WWDC? S nejvyšší pravděpodobností ne, v současnosti je funkce dostupná jen ve Spojených státech, žádný z evropských států (které si již Apple Pay užívají relativně dlouhou dobu) ji nemá.

Komerční banka nicméně není jedinou bankou, která by příchod Apple Pay potvrzovala. Na Twitteru se připojuje například i ČSOB, která krátce reagovala na příspěvek Pavla Kouta:

Dobrý den, předpokládaný termín spuštění služby Apple pay plánujeme na 1Q příštího roku. Příjemný den

Apple Pay přitom nemusíme využívat pouze u bezkontaktních terminálů v obchodech, službu lze integrovat i do e-shopů jako jednu z variant platby. Stejně, jako dnes můžeme zvolit platbu pomocí Masterpassu či Twista, si budeme moci jedním kliknutím využít platebního řešení Apple Pay. Kliknete, potvrdíte na svém iPhonu pomocí Touch ID či Face ID, a je to.

Zdroje: Twitter 1, 2, CzechCrunch

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

- Klikněte zde!