imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

t2

Čip T2: skvělý pro MacBook Pro 2018


Průměrný uživatel si sice ničeho nevšimne, pro budoucnost MacBooků je tento čip ale opravdu důležitý. Co to vůbec je? K čemu je dobrý? A proč je tak důležitý?

S čipy série T jsme se setkali poprvé v roce 2016 s představením MacBooku Pro. Steven Troughton-Smith, irský programátor, který vždy zkoumá zdrojové kódy, si při zkoumání Touch baru všiml, že čip funguje jako systémový čip použitý v Apple Watch.

Podle všeho vyvozuji, že čip T1 v novém MacBooku Pro je varianta systémového čipu použitého v Apple Watch. Využití watchOS na T1 umožňuje Macu těžit z hluboké práce Applu na zabezpečení iOS, jelikož brány T1 mají přístup k Touch ID a zřejmě také čelní kameře nového MacBooku Pro. – vysvětluje Troughton-Smith v rozhovoru pro The Verge.

touch bar

Čip Applu se stal oblíbenější při představení druhé generace. Až do této chvíle byl čip T2 dostupný pouze v iMacu Pro. Naštěstí je jím osazen také nový MacBook Pro 2018. Čip má a bude mít velký význam v přítomnosti i budoucnosti. Podle Jasona Snella, žurnalisty Macworldu,

činí čip T2 z iMacu Pro počátek revoluce Macu.

Jde o velká slova, ale ne úplně bezpředmětná. T2 je v podstatě meta mozek. Procesor, který zodpovídá za spoustu malých, ale důležitých systémových procesů, než předá těžkou část Intel Xeonu v případě iMacu Pro a 8. generace Coffee Lake v případě MacBooku Pro 2018. Čip ovládá mimo jiné reproduktor, mikrofon, čelní kameru, větráky, SSD a funkce spojené se System Management Controller (SMC).

ventilátory
T2 se stará o chod ventilátorů.

To otevírá dveře spoustě příležitostem. Například procesor obrazového signálu T2 umožňuje čelní kameře rozpoznávat obličeje, nastavovat vyvážení bílé, expozici atp. Díky tomu, že T2 ovládá SSD (a také samozřejmě díky procesoru Secure Enclave), je každý bit, který se uloží na iMac Pro a nový MacBook Pro, okamžitě zašifrován.

Startup Security Utility zabudovaný v T2 umožňuje spouštění Macu z nastaveného spouštěcího disku a vždy s důvěryhodným operačním systémem. S firmwarovým heslem můžete zabránit spuštění Macu z jiného disku než toho vámi nastaveného. Pomocí funkce External Boot můžete nastavit, zda se váš Mac může spustit z externího pevného disku, flash disku nebo jiného externího média.

MacBook Pro 2018 dokáže navíc rozpoznat příkaz Hey Siri. Zajímavé na tom je, že iMac Pro tuto funkci neumí, přestože se pojí právě s čipem T2.

hey siri

Čip má tedy na starosti celou řadu funkcí. Díky tomu, že se o všechny zmíněné funkce stará jediný čip Applu, výrazně zjednodušuje ovládací procesy, design a poskytuje skvělé příležitosti uživatelům. Je super, že Apple nezapomněl čip do nových MacBooků Pro integrovat, jelikož přesně tyto věci dělají z „Pro“ zařízení to pravé „Pro“.

Zdroj: Apple, Macworld

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.