imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Co je nového v aplikacích Fotky a Fotoaparát v iOS 13


S novým operačním systémem iOS 13 oznámil Apple několik důležitých nových funkcí přicházejících do aplikací Fotoaparát a Fotky na iPhonu. Podívejme se na všechny novinky.

Apple předvedl některé z nových funkcí Fotek a Fotoaparátu přímo na pódiu WWDC. Nový iOS 13 přinese důležité změny ve způsobu, jakým jsou fotografie a videa organizovány v nativní aplikaci Fotky.

Důraz je kladen na odstranění duplicitních fotek a dalších zbytečností a na výběr vašich nejlepších snímků díky strojovému učení. Editovací rozhraní bylo také kompletně přepracováno a nástroje úprav lze nyní použít i u videí. Portrétní režim má nový efekt nasvícení a také se mu dostalo několika drobných vylepšení.

Úpravy fotografií

V iOS 13 najdeme všechna stávající nastavení, jako jsou jas, odlesky, stíny, kontrast, sytost a automatické vylepšení, a také šest nových. Nová nastavení, která přichází s iOS 13, jsou živost barev, vyvážení bílé, zaostření, definice, viněta a redukce šumu.

Možnosti úprav jsou nyní prezentovány v sérii ikonek, což vám umožní vidět všechny najednou. Jednotlivé parametry můžete upravit jednoduchým klepnutím a přetažením. Když fotku editujete, vidíte okamžitě intenzitu úpravy, takže můžete hned vidět, které hodnoty byly zvýšeny nebo sníženy. Co vlastně dělají nové funkce? Živost barev oživuje tlumené barvy bez ovlivnění tónů pleti a sytých barev. Pomocí funkce viněta můžete na okrajích fotografie přidat stínování a zvýraznit tak silný moment obrazu pomocí úpravy síly, rádia a tzv. falloff efektu. Definice zvyšuje zřetelnost obrazu, nástroj zaostření umožňuje ostřejší a lépe definované okraje. Pomocí funkce vyvážení bílé můžete nastavit teplo fotky úpravou teploty (od modré k žluté) a zabarvení (od zelené k magentě). A pak je zde také redukce šumu, která snižuje nebo eliminuje šum, jako je zrnitost nebo drobná smítka na fotografiích.

Kromě šesti nových nastavení se dostalo rozšíření také automatickému vylepšení, takže můžete automaticky srovnat, ořezat a upravovat perspektivu fotografií. Aby byl celý proces editace co nejjednodušší a nejefektivnější, přibyla i podpora gesta pinch-to-zoom, takže při úpravách si můžete fotku přiblížit, abyste mohli zkontrolovat změny v určité oblasti.

Úpravy videa

Pokud jde o video, Apple představil novou sadu editačních nástrojů, které vám umožní vyladit svá videa, aniž byste museli používat aplikace třetích stran. Zabudované funkce pro editaci videa se v iOS doposud omezovaly na oříznutí délky videa, ale v iOS 13 lze také přidat filtry, upravit expozici, ostrost, odlesky, stíny, jas, teplotu a několik dalších možností, stejně jako když pracujete s fotkou. A konečně bude také možné změnit orientaci videa.

Na tuto funkci jsme čekali již dlouho a je více než potřebná. Střihat video lze ve všech formátech, v jakých natáčí iPhone, včetně videa v rozlišení 4K při 60 fps a zpomaleného videa v rozlišení 1080p při 240 fps. Úpravy videa jsou nyní nedestruktivní, takže můžete odstranit efekty, jako třeba filtr, nebo zrušit oříznutí a vrátit se k původnímu videu.

Procházení fotografií

Pokud používáte fotoaparát iPhonu nejen na pořizování hezkých fotek – například na uchování účtenek a digitalizaci nejrůznějších dokumentů –, určitě víte, jak rychle se dokáže knihovna fotografií zaplnit zbytečnými záběry. V iOS 13 Apple přináší řešení tohoto problému. Pomocí strojového učení skryje zbytečné a duplicitní fotky a výsledkem je elegantní přehled fotografií, které chcete vidět nejvíce.

Jak to funguje, uvidíte, když se podíváte na novou kartu Fotek. Všechny fotografie a videa jsou nyní uspořádány do nápaditější mřížky s náhledy zobrazenými v různých velikostech. Všechny své záběry najdete v sekci Všechny fotografie, zaměřit na jednotlivé dny se můžete v zobrazení dnů, důležité okamžiky naleznete v zobrazení měsíců nebo se můžete ohlédnout za nejlepšími momenty roku v zobrazení roků. Náhledy jsou větší, aby se vám snadněji rozlišovalo mezi snímky.

Aplikace Fotky nyní využívá umělou inteligenci k vyhledání nejlepších částí vašich fotografií v náhledech, což znamená, že když klepnete na fotku, zobrazí se vám neoříznutá verze. Všechny přechody jsou kontextové, takže můžete přepínat mezi jednotlivými zobrazeními, jako jsou Dny nebo Všechny fotografie, aniž byste se ztratili. Zobrazení Roky je také kontextové, takže se vám zobrazí fotografie pořízené ve stejný den nebo kolem něj v minulých letech. Při skrolování dolů se začnou automaticky přehrávat live fotky a videa. Záznamy nahrávání obrazovky nyní mají své vlastní chytré album a zvukové stopy pro vzpomínkové filmy se vybírají na základě toho, co posloucháte v aplikaci Hudba.

Celkově vzato, nová verze aplikace Fotky je nyní vyzbrojena plnohodnotnou paletou nástrojů pro editování fotografií a videa, takže je poněkud zbytečné používat aplikace třetích stran pro úpravu fotografií a videí nebo pro organizaci a správu knihovny fotografií. Pokud nejste profesionál, najdete zde vše, co potřebujete.

Nové funkce Fotoaparátu

Jedním z nejvýraznějších vylepšení aplikace Fotoaparát je nový efekt portrétního nasvícení, nazvaný High-Key Mono, který vytváří krásný, klasický vzhled s monochromatickým subjektem na bílém pozadí. Tato funkce nasvícení je navržena tak, aby napodobila výsledky profesionálního studia, a musíme říct, že se jí to daří. Pro každý typ portrétního nasvícení přidal Apple možnost virtuálně upravit vzdálenost a intenzitu studiového osvětlení. Posunutím virtuálních světel blíže nebo dále od objektu můžete zvýšit nebo snížit intenzitu každého z efektů portrétního nasvícení, což bude mít za následek jemně odlišný portrét.

Nový iOS 13 je v současné době ve vývojářské beta verzi. Veřejná beta dorazí v červenci, oficiální verze systému vyjde na podzim 2019.

Už se nemůžeme dočkat, až si vyzkoušíme nové funkce Fotek a Fotoaparátu. Co vy?

 

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.