imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Co je to HDR?


Zkratku HDR jste jistě již někdy v souvislosti s focením viděli, na řadě zařízení od Applu je navíc přítomna. Co ale přesně znamená?

Běžný uživatel může být právem občas podezřívavý, když firmy začnou používat pro své hračky a novinky chytlavá jména. Funkce HDR u iPhonů však do této kategorie rozhodně nespadá – existuje tu s námi navíc již hodně dlouho, pojďme si udělat trochu jasněji o tom, co se za ní skrývá.

HDR fotografie

Abychom pochopili, co HDR udělá s našimi fotkami na iPhonu, musíme začít dvěma termíny – expozicí a dynamickým rozsahem. Expozice popisuje moment, kdy se snímek pořizuje. Otevře se závěrka, světlo dopadne na senzor a zachytí zobrazované informace. Rychlost závěrky a další aspekty objektivu a filmu (ISO) mohou rovněž měnit expozici fotografie.

Dynamický rozsah popisuje rozdíl mezi nejsvětlejším a nejtmavším bodem obrázku. Čím vyšší hodnota je, tím více informací může obraz uchovat. HDR (high dynamic range) nebo HDRI (high dynamic range image) jsou obecně známou definicí pro popis těchto hodnot. Jestliže vytvoříte obyčejnou fotku, můžete ji označit jako SDR (standard dynamic range) nebo LDR (low dynamic range). V porovnání s tím jsou HDR fotografie mnohem detailnější.

Tradičně fotografové tvoří HDR fotky pomocí kompenzace expozice, což znamená, že fotograf udělá stejný snímek, jen s jinými světelnými hodnotami. Většina kamera už dnes ale HDR obsahuje, fotoaparát tak pořídí dvě (tři, čtyři…) fotky. Kombinace fotek pak zajistí mnohem detailnější výsledek, jelikož každý z pořízených snímků dodá jiný detail. To samé se děje, když povolíte HDR na vašem iPhonu.

Automatické HDR je základním nastavením na iPhonu X, na starších telefonech jej můžete aktivovat klepnutím na tlačítko HDR v aplikaci fotoaparátu. iPhone pořídí tři snímky – podexponovaý, se správnou expozicí a přeexponovaný. Odtud se bere HDR efekt na iPhonech.

HDR nebo HDRI?

Používají se obě označení. Jestliže mluvíme o tradiční fotografii složené z více snímků, mluvíme o HDR. HDRI obvykle slouží ve VFX, kde během produkce vedoucí pracovník ve firmě na vizuální efekty tvoří panoramatické fotky. Z ní se dá v následné postprodukci získat mnoho informací o nasvětlení.

Takto se HDR metodou fotí tři referenční míčky s různými povrchy (chromovaným, šedým a černým). Počítač díky těmto informacím pak zvládne vytvořit přesnější prvky, jež sednou do dané scény. HDRI je označením pro sběr informací, kam patří i HDR.

Displej podporující HDR

HDR se stává stále důležitějším prvkem i ve světě 4K televizorů a OLED displejů, jelikož konečně získáváme možnost na našich zařízeních používat panely s vysokým dynamickým rozsahem. Nicméně toto označení je něco jiného, než o čem jsme si právě psali u fotografií. Nemluvíme tu o standardu, když zmiňujeme HDR ve spojení s Apple TV 4K.

Zařízení od Applu podporuje HDR10, které uchovává informace o osmi bitech na barevný kanál, Dolby Vision pak o dvanácti bitech. Tato funkce se stará o sílu světla, barevné rozlišení a barevný rozsah (netradiční informace navíc), výsledkem je pak vysoký dynamický rozsah.

TL;DR: HRD je progresivní technologie, která představuje budoucnost displejů s vysokým rozlišením. Zejména, když už nejde o privilegium profesionálních fotografů a drahých televizorů. HDR je přístupné všem, kdo mají iPhone a rádi fotí. Případně těm, kteří si pořídí Apple TV 4K a televizi s odpovídající podporou.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.