imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Co vše vám dovolí hledání ve Spotlightu


Nový OS X Yosemite přišel se spoustou novinek. Jednou z mála, která mě výrazněji zasáhla, bylo přepracování nástroje Spotlight.

Zatímco u předchozí verze jste mohli psát do řádku v pravém horním rohu, nyní je celá nabídka přesunuta do plovoucího okna uprostřed obrazovky. Pro vyvolání stačí kliknout na ikonku lupy nebo jednoduše nastavit klávesovou zkratku. Pokud ji ještě nemáte aktivní, najdete ji v nastavení: Předvolby systému > Klávesnice > Zkrazky > Spotlight, kde zaškrtněte políčko “Zobrazit hledání ve Spotlightu”. Nyní stiskněte ⌘(cmd) + Mezerník. Pokud je vše nastavené správně, zobrazí se vám vyhledávací pole a vy můžete začít.

Bez názvu

 

A co že to umí?

Jedna ze základních funkcí, která však nikoho neohromí, je kalkulačka. Jedinou výhodou, ale zato zásadní, je rychlý přístup. Pro jednoduché výpočty nemusíte otevírat aplikaci nebo sahat po kalkulačce, stačí stisknout ⌘ + Mezerník a napsat příklad. Aktuální výsledek vidíte přehledně a okamžitě.

Snímek obrazovky 2015-02-02 v 17.06.49

Nebudeme tu dnes rozebírat, co vše můžete pomocí Spotlightu vyhledávat (aplikace, emaily, soubory, zprávy..) Jen upozorníme na ty nejzajímavější a nejužitečnější funkce. V těch je pro mne absolutní jedničkou přepočítávání měny dle aktuálního kurzu. Naprostá většina je zvyklá nakupovat v eshopu. Spousta lidí však navštěvuje i zahraniční weby a při zkoumání, zda se zboží vyplatí koupit tam a zaplatit vyšší poštovné nebo je výhodnější si jej pořídit na českém portálů, vám tento nástroj může ulehčit spoustu klikání a opisování.

Až na trochu úsměvný výraz “československých” nástroj pracuje perfektně a spolehlivě.

Snímek obrazovky 2015-02-02 v 17.08.29
Kromě názvů měn můžeme použít zkratky ISO (například $, €, £).
Kromě názvů měn můžeme použít zkratky ISO (například $, €, £).

 

Často louskáte anglicky psaný článek a americké jednotky vám nic neříkaj? Ať už jde o palce, stopy, míle, galony, pinty, stupně F. nebo libry, se vším se snadno a rychle vypořádáte pomocí Spotlightu.

Snímek obrazovky 2015-02-02 v 17.09.31 Snímek obrazovky 2015-02-02 v 17.09.49
iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.