imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

co zvládne iphone 5s

Co zvládne iPhone 5s v roce 2017?


Minulý týden jsme vyzkoušeli, co v dnešní době zvládne roky starý telefon v porovnání s nejnovější generací iPhonu a výsledky jsou ohromující. Dnešní téma zní: zkoumáme nestárnoucí vlastnosti iPhonu 5s.

Autor článku používal po celý týden jako svůj hlavní telefon iPhone 5s. Byl to právě tento model, který v roce 2013 představil technologii Touch ID a šifrování Secure Enclave a i 4 roky po svém vydání jde stále a dobrý telefon. Šlo o nástupce velice dobrého iPhonu 5, mimo jeho výdrž, což bylo ale vzhledem k tomu, jak dlouho na trhu byl, přirozené. Stále ovšem dostávají softwarovou podporu a mohou se připojovat k ekosystému Applu. S těmito telefony není nic v nepořádku.

co zvládne iphone 5s

Měli bychom podotknout, že tyto telefony jsou vhodné pro lidi využívající své telefony zejména pro komunikaci, surfování na webu a pro různé fyzické aktivity, pro fotografování nebo hraní videoher už tak vhodné nejsou. iPhone 5 a 5s jsou pro zmíněné aktivity opravdu skvělé. Velikost je stejná a modely se neliší ani vzhledově. Pro test byl design důležitým prvkem, protože autor článku tento styl preferuje.

Během podzimu 2013 vyšlo mnoho článků oslavujících Apple, který prý vyrábí nestárnoucí telefony, není tedy lepší doby, kdy toto prohlášení otestovat. Když si někdo kupuje produkt od Applu, jen málokdy se pozastavuje nad specifikacemi jako je takt procesoru, RAM a podobnými věcmi. Při výběru nového telefonu záleží na třech věcech: velikost, úložný prostor a barva. Kromě toho si samozřejmě můžeme vybírat mezi větším množstvím modelů. Momentálně jsou v nabídce série 7, 6s, SE a stále ještě 5s. A to žádnou náhodou: důvod, proč se Applu vyplatí nadále prodávat tuto zastaralou technologii, si vysvětlíme v našem článku. Mezitím se přeci jen pojďme podívat na technické specifikace. Upozornění: čekají nás dojemné vzpomínky!

co zvládne iphone 5s
  • 112 gramů s nano-SIM
  • Rozlišení 640 x 1136 pixelů s 326 ppi
  • Apple dual-core A7 procesor se 1.3 GHz na jádro
  • Grafická karta PowerVR G6430
  • 1 GB RAM, 16 / 32 / 64 GB vnitřního úložiště
  • 8 MP fotoaparát s dvojitým LED bleskem
  • Záznam videa v 1080p 30fps a 720p 120fps
  • 1,2 MP FaceTime přední fotoaparát

co zvládne iphone 5sPokud výše zmíněným parametrům rozumíte, nemusíme vám vysvětlovat, proč jsou v dnešní době poněkud úsměvné, zejména při srovnání s například iPhonem 7, Google Pixel nebo OnePlus 3. Pokud jim nerozumíte, není potřeba vám vysvětlovat, proč byste je měli brát nějak vážně. Netvrdíme, že se vám dostane stejných specifikací jako při koupi úplně nového telefonu, ale na druhou stranu ani o nic obřího nepřijdete. Fotoaparát by byl samozřejmě lepší, telefon rychlejší, baterie větší a tak, to vše jsou ale věci, bez kterých se dá žít. Jestliže nevíte, v čem je nový model lepší, daný rozdíl vám chybět nebude; ale pozor, naopak to neplatí.

Design aneb klasický vzhled iPhonu

Zde žádná překvapení nenajdeme, díváme se totiž na klasický design, který zůstává tím nejoblíbenějším pro mnoho lidí do dnešního dne. Model iPhone SE musel být pro spoustu lidí úžasným překvapením, protože vypadá stejně jako iPhone 5s, ale s hardwarem iPhonu 6. Což neplatí tak úplně, protože postrádá 3D Touch a fotoaparát není tak dobrý, vše ostatní se ale do malého 4″ těla vměstnat podařilo. Tento telefon nám mimo jiné pomohl pochopit, proč je důležité telefony zvětšovat, nesmíme ale zapomenout ani na to, že většina lidí, kteří si koupili iPhone 6, byli u Applu poprvé. Ti staří se drželi menší velikosti, jako se malé dítě drží své matky.

co zvládne iphone 5s

Velikost je důležitá také pro ty, kteří často využívají veřejnou dopravu, protože musí obvykle svůj telefon ovládat jednou rukou a tato možnost je opravdu pohodlná. Tento telefon je pro každodenní použití prostě skvělý: pohodlně můžete psát v iMessage, posílat SMS svým kolegům, přátelům a rodině a velikost je prostě ideální, navíc se pohodlně vleze do kapsy u kalhot. Na druhou stranu sledování videí už tak ideální není, protože displej je poněkud malý, nicméně v této situaci může za váš telefon vždy zaskočit iPad.

co zvládne iphone 5sKaždému podle gusta. Zhruba polovina dnešní uživatelské základny pravděpodobně nerozumí tomu, proč je velikost a vzhled telefonů 5s a SE tolik vychvalována. To ale ničemu nevadí: dnes jsou zvláštní ti, kteří velký telefon nemají a na tom nic není. Uživatelské návyky se úplně změnily a dnes je změna velikosti naprosto pochopitelná, naštěstí ale stále máme možnost volby. Je nasnadě se ptát, co si dovolit můžeme, a co už ne.

co zvládne iphone 5s

Nesmíme také zapomenout, že mezi iPhonem 5s a SE je rozdíl dvou generací a jejich ceny tomu neodpovídají. Řekneme to takto: na trhu jsou momentálně dva levné telefony, na které se všichni těšili. Pokud nepotřebujete více místa než 64 GB, pak pro vás bude dokonalý jakýkoliv. Pokud je pro vás ale důležitý nestárnoucí telefon, který je námětem tohoto článku, měli byste zvolit novější verzi.

Zadní a přední fotoaparát

Testovaný model dostal do vínku 8 MP čelní fotoaparát a dvojitý LED blesk. Tehdy kolovalo všude po světě tvrzení, že iPhone dělá úžasné fotky, a taky že ano! Fotoaparát je pro naše využití dokonalý. Co tím máme na mysli? Myslíme momentky, které nám připomenou místo nebo událost, se kterou se můžeme podělit s ostatními, protože fotí fotografie kompatibilní s Facebookem a Instagramem.

co zvládne iphone 5s

Dobré světlo je samozřejmě stále velice důležité a tento fotoaparát nemá optickou stabilizaci, tudíž se musíte při focení trochu snažit, když si ale uvědomíte, jak stará technologie v tomto telefonu je, nemůžeme na něj mít křivého slova. Pokud se podíváme na počet megapixelů, stejným číslem oplývají telefony s Androidem střední třídy. Navíc má přední fotoaparát pouze 1,2 MP, tudíž ho nelze doporučit pro focení nějakých úžasných selfies. Musíme si ale opět zopakovat: pokud telefon nepoužíváte pro nic extra náročného a namáhavého, jeho dovednosti jsou více než dostačující.

co zvládne iphone 5s

Z té lepší stránky – a zde budeme naprosto upřímní, na tohle jsme až do testování telefonu úplně zapomněli – iPhone 5s byl vůbec prvním zařízením, který dokázal natáčet slow motion záznam o 120 snímcích za sekundu, i když „jen“ v 720p. S touto funkcí jsme strávili více času než s předním fotoaparátem. Mimochodem nahrávání na 1080p podává pěkný a čistý obraz. Nejde asi úplně o způsob, jakým začít svou YouTube kariéru, pro tvorbu nějakých hezkých sestřihů je ale perfektní. Na YouTube naleznete několik opravdu hezkých kraťasů natočených právě na tento telefon. Celkově je kvalita fotoaparátu oproti modelu 5 o značný kus dál. Zatímco 5 už dnešním průměrným potřebám moc nevyhovuje, 5s má ještě několik zdárných let před sebou.

Funkce, které postrádáme

Jednou z největších ztrát u staršího iPhonu 5s a mladšího iPhonu SE je právě fotoaparát. Nemají žádný čtverý LED blesk, optickou stabilizaci obrazu, fotografie ve formátu RAW, dvojitý fotoaparát (takže žádný portrét mód) a nahrávání videa postrádá nepřetržité zaostřování. Pokud byste tyto možnosti rádi využívali pravidelně, musíte si koupit iPhone 7 Plus, autor tohoto testu nicméně na fotografiích tolik nelpí a tudíž mu o ně tolik nejde. To ovšem neznamená, že ostatní sdílejí stejné zájmy a Apple v tomto ohledu učinil za poslední roky obrovské pokroky. Pokud bychom je měly srovnat s „opravdu hezkými kraťasy“ z předchozí kapitoly, pak je nejnovější generace samotný Hollywood. Nezapomínejme ani na 7 MP pro všechny selfie maniaky, tudíž i zde je rozdíl obrovský.

co zvládne iphone 7 plus

Ačkoliv iPhone 5s oficiálně odolný vůči vodě a prachu není, telefon v reálu částečně odolný je. Tyto telefony si pravděpodobně prošly několika nehodami spojenými s vodou, počínaje deštěm až po jejich kompletní polití. Jediná věc, která při nich utrpěla nějakou škodu, byly reproduktory, které začaly trochu chraptět, to je ale vše. Když už jsme u toho, model neměl stereo reproduktory, což ale není taková ztráta, jak se může zdát. Zvuk je i tak kvalitní (i když je úplně ponořený do vody) a telefon se většinou používal se sluchátky nebo dodatečnými Bluetooth reproduktory.

co zvládne iphone 5s

Dále bychom marně hledali haptickou odezvu a 3D Touch. V obou případech jde o funkce, které pokud jste nikdy nepoužívali, vám chybět nebudou. Obě funkce jsou užitečné a jejich technologie funguje velice dobře, rozhodně ale nejsou nezbytně nutné. 3D Touch začíná být v dnešní době užitečný z více důvodů, stále se ale najde spousta lidí, která si tuto funkci vypíná. Podle nás není nijak otravná, ale určitě ani ona není nezbytně nutná. Haptická odezva je to samé, jde o „nedůležitou“ funkci, a pokud nemáte rádi větší telefony, spadá tato funkce také mezi ty postradatelné.

Funkce, které nechybí

Jednou z nich je Touch ID. První generace snímače otisků prstů nebyla vůbec pomalá, ačkoliv ji tak mnoho lidí označilo. Nejde sice o technologii s rychlostí myšlenky, ale po přiložení prstu reaguje spolehlivě. Na identifikaci vyžaduje telefon jednu sekundu. V žádném případě vás to nebude nijak omezovat. Kdyby tomu tak nebylo, o 5s bychom ani nemluvili, nicméně jde o bezproblémovou technologii a my se tak před ní musíme poklonit.

co zvládne iphone 5s

Nenapadá nás žádná jiná společnost, jejíž identifikace na telefonech stejně starých jako 5s fungovala stejně tak dobře. To je důležité při odemykání telefonu a nákupech v App Storu. Bohužel není možnost Apple Pay dostupná všude, nicméně i tak si v tomto duchu vede 5s velice dobře. Kde dostupná jsou, fungují platební operace stejně dobře jako identifikace.

co zvládne iphone 5s

Procesor má zabudovaný akcelerometr, díky kterému telefon rozpozná, zda stojíte, nebo se pohybujete. Toho využívají různé cestovní a parkovací aplikace. Taktéž se vám dostane přesnějších informací o vašem pohybu při sportování: ano, Apple na to myslel již v roce 2013.

Výkon

Pokud se podíváme na výsledky z benchmarků, mezi čipem A7 a A10 je až trojnásobný rozdíl. Matematika je jednoduchá, aktuální 7 je třikrát rychlejší než iPhone 5s. To ale neznamená, že je iPhone 5s pomalý jako šnek, ale spíše to, že je iPhone 7 extrémně rychlý. Při brouzdání sociálními médii nebo sledování videí vám 5s pomalý určitě připadat nebude. Rychlost je naprosto adekvátní a na nic nemusíte příliš dlouho čekat, ačkoliv se nic neděje okamžitě.

co zvládne iphone 5s rpg

Nezkoušeli jsme sice žádnou velkou RPG hru, která by z telefonu vyždímala úplně vše, zkusili jsme ale několik logických a dovednostních her. Hill Climb 2 je typickým zástupcem těchto kategorií a díky grafické kartě modelu 5s na něm běžela naprosto plynule.

co zvládne iphone 5s hry

Ne že by se samozřejmě daly očekávat nějaké problémy s výkonem her na iOS, jako sekání a zamrzání. Spíše narazíme na problém s kompatibilitou s naším zařízením, a tudíž by aplikace v takovém případě nešla ani nainstalovat. S tím jsme se ale doposud nesetkali, to ale pořád neznamená, že se to nemůže stát. 1 GB RAM je pro naši práci naprosto dostačující, a pokud by nebylo, není třeba se strachovat, protože pak stačí aplikaci znovu otevřít, nehrozí žádné zpomalování ani padání. Vše je optimalizované.

Závěr

Když byl představen iPhone 5, jednou z jeho hlavních stránek bylo, že zařízení nestárnulo. Po čtyřech a půl letech telefon stále funguje bezchybně. Po tolika letech se mu i nadále dostává softwarové podpory. To znamená jediné, Applu na svých zákaznících záleží. iPhone 5s je také na světě poměrně dlouho, ačkoliv tento model je nebude stárnout ještě déle. Pokud se nestane něco neočekávaného, aktualizací se mu bude dostávat až do roku 2019, Apple je v tomto směru poměrně předvídatelný.

co zvládne iphone 5s

Ano, tento telefon může být poněkud starší, stále se ale skvěle používá. Není tak drahý, ale přesto poskytuje ryzí zážitek z iPhonu. Na nových verzích není nic špatného, pokud ale nepotřebujete telefon nabouchaný funkcemi, tento je stále dost dobrý. iPhone 7 zvládne ohromné množství věcí, ale na pouhé posílání sms je to přeci jen trochu moc. Proto se zrovna nevyplatí lidem, kteří využívají pouze základní funkce telefonu. Pokud ale Apple v září přijde s něčím opravdu úchvatným, například s nějakou funkcí, ze které nám bude padat brada, pak by se o tom dalo přemýšlet.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.