imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Cook varuje investory před slabšími čtvrtletními výsledky


Tim Cook upozorňuje investory Applu na možné slabší výsledky kvůli makroekonomickým a dalším specifickým faktorům.

Po poslední finanční zprávě oznámil CFO Applu Luca Maestri, že od následujícího čtvrtletí nebude Apple zveřejňovat přesná prodejní čísla svých jednotlivých produktů. Důvod za takovým rozhodnutí není momentálně důležitý, nicméně nějak své čtvrtletní výkony zveřejňovat musí.

Ještě před finálními výsledky posledního čtvrtletí minulého roku napsal Tim Cook ne úplně pozitivní dopis investorům. Co v něm stálo?

Toto čtvrtletí neskončilo podle očekávání.

Nejdříve poupravil předchozí odhady:

Na základě těchto odhadů budou naše příjmy nižší, než jsme pro dané čtvrtletí očekávali[…]

Je to nečekané? Vůbec ne. Tim Cook tvrdí, že důvody jsou ty samé jako u propadu ceny akcií. Něco takového se tedy dalo očekávat. A co že to je tedy za důvody? Podle Tima Cooka jde především o:

  • iPhone XS a iPhone XS Max byly vydány příliš brzy,
  • kurz dolaru,
  • příliš nízké počáteční zásoby,
  • několik všeobecně slabých segmentů trhu,
  • nižší prodeje v Číně,
  • levnější výměny baterie.

Moment, cože? Proč by měla být levnější výměna baterie důvodem pro horší finanční výsledky? Podle Tima Cooka nemají lidé tak velký důvod pro přechod ze staršího zařízení, pokud do něj snadno dostanou novou baterii. S tím se dá souhlasit, protože hlavním strůjcem problémů je právě baterie. Nová baterie dokáže oživit i ten nejstarší telefon. A pokud vaše staré zařízení funguje správně a rychle, proč byste ho měnili za nové?!

To je v podstatě vše. Tento problém se týká zejména Applu a na zákazníky nemá žádný přímý vliv. Ve skutečnosti je dokonce více než příjemné vyměnit levněji baterii i u 5 let starého iPhonu 5s.

Zde si můžete zmíněný dopis Tima Cooka přečíst.

Zdroj: The Verge 1, 2

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.