imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Čtvrt roku s šestkovým iPhonem


Když přišly na trh nové iPhony, pořídil jsem si bez váhání největší iPhone 6 Plus. Telefon jsem si oblíbil a jeho velké rozměry mě příliš nelimitovaly. Jenže s postupem času dozrál nápad vyzkoušet v každodenním provozu také menší iPhone 6. Jaké tedy byly tři měsíce s menší a levnější variantou pluska?

iPhone 6 se od velkého iPhonu 6 odlišuje – mimo velikost samozřejmě – především dvěma hlavními vlastnostmi: fotoaparátem s absencí optické stabilizace a displeje s nižším rozlišením. Z pohledu hardwaru jsou oba telefony srovnatelné. Používají stejný procesor a mají stejnou velikost operační paměti.

Původně jsem se nechtěl příliš věnovat rozdílům ve velikosti, nicméně jsem nakonec musel toto své rozhodnutí přehodnotit. Patřím mezi uživatele, pro které je čtyřpalcový displej iPhonu 5s příliš malý a nepohodlný na ovládání. Špatně se mi na něm píše, velká část prvků uživatelského rozhraní mi přijde malá. Nicméně jednu výhodu tato pátá řada iPhonů má: jsou skvěle ovladatelné jednou rukou.

To je vlastnost, na kterou musíte u iPhonu 6 Plus zapomenout. Ani s využitím možnosti přiblížení horní části obrazovky díky gestu s dvojitým stiskem Home tlačítka si palcem jedné ruky nepomůžete. Telefon je totiž již tak široký, že při držení v pravé ruce nedosáhnete palcem na sloupec tlačítek QAY bez přehazování telefonu v ruce. Pravda, nejlépe se na telefonu píše oběma palci současně, nicméně toto použití není v mnohých situacích možné.

onehand

Vyloženě nešťastným přežitkem z minulosti je běžné umístění tlačítka pro návrat zpět v aplikacích. Jak jistě víte, najdete jej v levém horním rohu obrazovky, kam se váš palec prostě nepodívá ani kdyby chtěl.

To iPhone 6 je telefon, o kterém nic z tohoto neplatí. Při držení jednou rukou obsáhnete palcem celou klávesnici, a pokud použijete některou z těch schopných zadávat text prostřednictvím tahů, budete se cítit jako v sedmém nebi.

Tedy až na nešťastné návratové tlačítko v pravém rohu. To stále zůstává mimo váš dosah. Asi by stálo za to, aby jej Apple přesunul někam níže.

Copak vidím pixely?

Zajímavý dojem na mě udělal displej. Přestože se svým rozlišením 1 334 × 750 bodů disponuje stejnou hustotou bodů jako na iPhonu 5s, tak mi přišel hrubý a například u zobrazení fontů jsem schopen rozeznávat hrany pixelů. Čím to? Za několik měsíců používání iPhonu 6 Plus jsem si zvykl na výrazně jemnější displej, a přechod k iPhonu 6 tak byl přechodem k horšímu. Konkrétně v řeči čísel: když svůj zrak naučíte koukat na 401 bodů na palec, přijde vám pak rozlišení 326 bodů hrubé.

Ale nebojte se, po několika dnech si navyknete, a pokud nebudete oba telefony pravidelně střídat, budete v pohodě.

Z pohledu ostatních vlastností jsou oba displeje stejné. Stejné je podání barev, síla podsvícení i čitelnost na slunci.

Tím se dostávám k dalšímu výraznému rozdílu: fotoaparát. iPhone 6 Plus fotil výtečně a až do dnešních dnů si držel příčku nejlepšího fototelefonu současnosti. Aktuálně jej sice z trůnu sesadil nový LG G4, ale stále jde o výborný fotomobil.

Unknown-2

iPhone 6 také fotí velmi dobře. Oba sourozenci totiž dostali do vínku čip se stejnými parametry, pouze použitá optika se liší. Ta je schopna optické stabilizace obrazu na iPhonu 6 Plus, menší iPhone 6 si musí vystačit se stabilizací digitální.

 Apple udělal s oběma velikostmi iPhonů nejnovější řady správný krok kupředu, a přinesl přístroje, z nichž každý míří trochu jinam.

A porovnání je překvapivé. Při běžném fotografování nepostřehnete mezi oběma telefony rozdíly a výhody optické stabilizace také příliš často nezaznamenáte.

Avšak pokud se někde rozdíl objeví, pak jde o video. Přestože se digitální stabilizace v iPhonu 6 opravdu hodně snaží, výsledné video je daleko více roztřesené než záznam pořízeným největším iPhonem. Patrné je to především při natáčení za chůze.

Pokud tedy s telefonem převážně fotíte, neuděláte chybu i s levnějším iPhonem 6. Jestli však točíte především video (a ještě přesněji video v pohybu), pak si raději pořiďte iPhone 6 Plus. Budete jej za jeho optickou stabilizaci blahořečit snad při každém záznamu.

Výdrž překvapila

Vzhledem k tomu, že oba telefony používají stejný procesor Apple A8, je jejich rychlost srovnatelná. A přestože mají oba stejně málo operační paměti, na menším iPhonu není tento handicap tolik patrný.

Unknown-5Zatímco na iPhonu 6 Plus jsem si nedostatku paměti a ukončování aplikací či záložek v prohlížeči všímal velmi často, na iPhonu 6 o poznání méně. Čím je to způsobeno, se mohu jen dohadovat. Nicméně jistým vodítkem může být rozdíl v rozlišení displejů. Přeci jenom pro FullHD rozlišení iPhonu 6 Plus je zapotřebí alokovat větší množství paměti pro grafické operace než u menšího rozlišení. A tato paměť pak logicky nemůže zůstat k dispozici pro aplikace a operační systém.

Když můj test dlouhodobého používání začínal, měl jsem strach, jak se popasuju s nevelkou výdrží vestavěného akumulátoru. Ten je o poznání menší, a když si vzpomenu na můj první test tohoto telefonu po uvedení na trh, nešlo rozhodně o žádného výkonnostního přeborníka. Pamatuju si, že běžně jsem dosáhl na jeden den mého běžného použití.

Dnes, po půl roce později a o několik verzí operačního systému dále, musím konstatovat, že se toho hodně změnilo. Tak předně iPhone 6 vydrží na jedno nabití dva dny mého běžného používání. Vedl jsem si statistiku a průměrně mu zbývalo ještě 23 procent energie, když jsem jej večer druhého dne připojoval k napájení. To vše s aktivním Bluetooth a komunikací s chytrými hodinkami Pebble.

Ano, je pravda, že kdybych chtěl, dokázal bych jej vybít za necelý jeden den. Stačí svítit displejem a celý den s telefonem něco dělat. Jenže takhle telefon nepoužívám a až na výjimky používat nepotřebuji.

6plus6

Na druhou stranu je pravda, že s iPhonem 6 Plus vydržím bez problémů tři dny. Nicméně i dva dny jsou dostatečné a vzhledem k dostupnosti přenosných akumulátorů a častému přesouvání autem je to vlastně více, než mohu potřebovat. V každém případě se sluší Apple pochválit za optimalizace provedené v rámci vývoje operačního systému iOS 8.

Jak jen z toho ven

Přestože při zahájení testu jsem byl přesvědčen, že můj verdikt bude jednoznačně ve prospěch iPhonu 6 Plus, není tomu tak. Při běžném každodenním používání se často menší iPhone 6 jeví jako praktičtější. Pokud u vás převládají situace, kdy můžete telefon ovládat pouze jednou rukou, pak to budete mít stejně.

Přiznám se, že osobně nevím, pro který z telefonů se rozhodnout. Zatímco iPhone 6 Plus mi nahrazoval i tablet, při používání převážně iPhonu 6 jsem začal opět používat iPad mini na spoustu činností, které bych dříve dělal na velkém iPhonu.

Ukázalo se tak, že každý z těchto telefonů je vhodnější pro trochu jiného uživatele a já stojím na pomezí obou skupin. Ale mohu s čistým svědomím prohlásit, že Apple udělal s oběma velikostmi iPhonů nejnovější řady správný krok kupředu, a přinesl přístroje, z nichž každý míří trochu jinam. A je to tak dobře.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.