imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Další zajímavosti k výsledkům za první kvartál


Apple pro své akcionáře připravil obvyklý konferenční hovor, kde se rozebíraly výsledky za poslední čtvrtletí. Máme pro vás otázky, odpovědi a další zajímavosti z tohoto jednání.

Tim Cook a Luca Maestri, finanční ředitel Applu od roku 2014, si po uvedení výsledků moc neodpočinuli. Telefonní linka jela naplno, aby oba pánové stihli informovat o všem podstatném. Hovor měl klasický scénář, Cook shrnul celé čtvrtletí, Maestri následně rozebral jednotlivé výsledky podrobněji. Následně oba odpovídali na dotazy akcionářů.

Přeskočme nyní vystoupení Tima Cooka, jelikož jsme vám rozbor přinesli v předchozím článku, kde najdete i nejdůležitější čísla.

Luca Maestri

 • Páté po sobě následující čtvrtletí s rostoucími příjmy.
 • Dvouciferný nárůst příjmů na všech světových trzích.
 • Průměrná cena prodávaných iPhonů vzrostla oproti shodnému čtvrtletí před rokem ze 695 dolarů na 796 dolarů, a to díky iPhonu X. To zároveň rozporuje spekulacím o snížení prodejních čísel.
 • 99 % zákazníků je s iPhonem spokojených.
 • 77 % uživatelů smartphonů plánuje v nadcházejícím čtvrtletí zakoupit iPhone.
 • Věrnost iPhonu je na 96 %, což je historicky nejvyšší číslo.
 • Služby zvýšily průměrné týdenní příjmy o 27 %.
 • Redesign App Storu vedl k historicky nejvyššímu počtu návštěvníků za čtvrtletí, stejně tak jde o rekord u platících účtů.
 • Nositelnosti byly druhým největším faktorem pro růst příjmů, mluvíme i o AirPods, Apple Watch a Beats.
 • Prodeje Maců v meziročním srovnání vzrostly o 2 %, a to i přes opouštění zlatého věku stolních počítačů.
 • Základna aktivních instalací iPady roste v každém čtvrtletí od představení v roce 2010, zaznamenáváme zde 99% spokojensot, 46 % amerických uživatelů tabletů plánuje koupit nové zařízení v nadcházejícím čtvrtletí, 72 % z nich iPad.
 • Do Apple Storů si našlo cestu 538 milionů navštěvníků, to znamená 200.000x návštěva Today at Apple.

Otázky a odpovědi

V materiálech k březnovému čtvrtletí můžeme vidět nižší rychlost růstu příjmů a dodávek iPhonů, jak si můžeme tato data interpretovat? Takto se to totiž týká případného poklesu poptávky po dražších iPhonech.

LM: Proti předchozímu čtvrtletí se v nadcházejícím zvýší prodeje v obchodech. Očekáváme růst příjmů z prodeje iPhonů o dvouciferné číslo.

Chápu, že nechcete komentovat příchod nových produktů, ale jak se díváte na budoucnost zařízení iPhone, resp. příchodu zařízení s designem jako iPhone X?

TC: Dobře jste si odpověděl už sám. Neradi komentujeme budoucí produkty. Jsme uneseni zpětnou vazbou k iPhonu X. Když jsme ho představovali, přicházeli jsme se zařízením formující nadcházející dekádu. Takto se na situaci díváme.

Máte 1,3 miliardy aktivních zařízení, jaký je poměr unikátních uživatelů?

TC: Nechceme říkat přesné číslo zařízení na uživatele, ale máme dnes více aktivních uživatelů než před dvěma lety, kdy jsme měli přibližně 1 miliardu aktivních zařízení.

Do jaké kategorie spadá HomePod? Reproduktor? Asistent?

TC: HomePod je úžasné zařízení, jež nabízí neuvěřitelný hudební zážitek v malém balení se super digitální asistentkou Siri. Umí skvěle přehrávat hudbu, ale zvládne i ovládání domácnosti. Možnosti jsou široké, stejně jako u telefonů. Někdo jej bude používat pro poslech hudby, někdo jiný jako domácího asistenta. Většina bude pravděpodobně využívat všeho.

Zdroj: 9to5Mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.