imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

vlny

Další zastávka nesmrtelnost: rozhraní člověk-stroj v blízké budoucnosti


Evoluce se u lidí nezastavila a ani lidská podoba není konečná. V minulosti formovaly naše tělo a duši veškeré technologie. Informační technologie výrazně ovlivňují Homo sapiens a vědci tvrdě pracují na propojení člověka se strojem.

Zhruba dvěma milionům občanů Spojených států hrozí, že oslepnou. Ztrátu zraku lze zpomalit, ale úplně zastavit nejde. Poškozená osoba nakonec vždy kvůli odumření buněk v sítnici oslepne. Se stárnutím populace se toto riziko ještě zvyšuje a dnešní technologie umí tento problém vyřešit pouze částečně. Některým pacientům sice byla do očí chirurgicky implantována určitá zařízení, to je ale nesmírně nákladné (operace může stát až 150 000 dolarů) a navíc nabízí jen omezené vidění.

Mohou slepí lidé opět vidět?

Stanfordský neurovědec J. Chichilnisky pracuje na úplně jiném typu umělé sítnice. Jeho teorie se zakládá na tom, že ne všechny buňky opravdu odumřou. Sítnicové ganglie, které shromažďují informace od všech ostatních buněk, přežijí. S dalšími vědci pracuje na čipu, který by pomohl gangliovým buňkám se vypořádat s různými situacemi, například vnímání prostředí atd.

čočka

Vědci jsou se svou prací a prototypem stále na začátku. Za několik let budou schopni otestovat toto zařízení na zvířatech a až později na lidech.

Implantáty a nervové implantáty, které detekují nervové signály a reagují na ně, sahají až za hranici zraku. Podobná zařízení by mohla být odpovědí na Parkinsonovu a Alzheimerovu chorobu a další závažná neurologická onemocnění.

To ale znamená „hackování“ naší vlastní biologie. Tyto rozhraní pro přímé spojení mozek-počítač (brain-computer interface, BCI) neslouží pouze pro léčbu závažných poruch, ale mohou také vylepšovat určité dovednosti.

Pro stimulaci mozku již bylo vyvinuto několik zařízení. Lidé, kteří přišli o nějakou končetinu, mohou pohybovat umělou náhradou jen pomocí myšlenky. Vědci pracují na čipech umožňujících automatické platby a brzy budou k dispozici malinké implantáty, díky kterým si budeme moci dle potřeby měnit náladu nebo sledovat naše zdraví.

Vševědoucí čipy

Zdá se být poměrně jasné, že rozhraní pro mozek a počítač bude v přímém spojení s mozkovou kůrou zodpovědnou za vizuální a sluchové vjemy, které bude možné implantovat bezbolestně. Americká DARPA spolupracuje s Elonem Muskem a Facebookem na něčem takovém.

Dnešní implantáty jsou bolestivé a s mozkem je i přes jejich velikost spojeno jen pár elektrod. Snižují efekty epilepsie, Parkinsonovu chorobu a další nemoci. Pro jejich značné vylepšení budou potřeba interaktivní kanály vytvářející přímé spojení s vizuální a sluchovou kůrou mozku.

obličej

Jeden DARPA program se zaměřuje na pomoc pacientů trpících neurologickými nemocemi mimo zrakově a sluchově postižené. Flexibilní křemíkové zařízení by se skládalo z 1 milionu kanálů. Jen tak je možno docílit elektrodové architektury pro povrch mozku. Čip je založený na technologii Elona Muska Neuralink a díky měření vzdálenosti a bezdrátovému shromažďování informací nevyžaduje přímý kontakt s mozkovou hmotou.

Za několik let budeme moci posílat zprávy jen pomocí myšlenky. Ať už pomocí Neuralinku, nebo zařízení, na kterém pracuje Facebook. Naši mysl spojí s výpočetním cloudem s cílem zlepšit komunikaci a posunout lidský mozek na novou úroveň.

Muskův tým pracuje na implantovatelném zařízení pro čtení elektrických signálů mozku, které je založeno na existujících lékařských a inženýrských technologií. Technologie Facebooku bude fungovat v reálném čase, na úrovni neuronů při 100 slovech za minutu bez jakékoliv operace nebo mikročipů.

mozek

Nová evoluce

Výzkum Chichilniského, DARPA, Neuralinku a Facebooku je součástí všeobecného trendu a posunů ve vědě.

Vzhled Homo sapiens je výsledkem miliard let vývoje, ten ale s námi nekončí a i my se neustále vyvíjíme. Vše přitom směřuje ke kvalitnějšímu rozhraní člověk-stroj a implantátům.

Zvyšující se poptávka po nových technologiích částečně přesahuje ideály transhumanismu, který je jedním z nejvhodnějších filozofických systémů studujících vztah mezi špičkovými technologiemi a moderním člověkem. Klíčovými slovy jsou v tomto případě nanotechnologie, umělá inteligence, kolonizace vesmíru, svobodná vůle a vlastní evoluce, i když některé myšlenky vypadají spíše jako daleké sci-fi. Transhumanisté věří, že stojíme na pokraji další úrovně evoluce mezi lidským a transhumánním stavem. Jinak nebudeme schopni udržet krok s budoucí super inteligentní umělou inteligencí.

wifi opice

Evoluce Homo sapiens má mnoho možností. Technologické rozšíření těla (paralela mozek-počítač), technologie pronikající do těla (implantáty), integrace organického a mechanického světa (na to nás připravuje čtvrtá industriální revoluce).

Slovo kyborg bylo poprvé použito v roce 1960 dvěma výzkumníky NASA, Manfredem Clynesem a Nathanem Klinem. Použití implantátů lze chápat jako (pomalou a vícestupňovou) evoluci kyborgů – přorozené zařízení nebo končetiny nahrazené mechanickými stroji.

První fáze vylepšuje nebo nahrazuje lidskou kostru (dřevěné nohy, porcelánové zuby) a většinou se týká končetin. Druhá fáze vylepšuje nebo nahrazuje svaly (mechanická ruka, srdeční chlopeň, kontaktní čočky) a týká se lidské kostry a motorického systému. Třetí fáze vylepšuje nebo nahrazuje periferní nervový systém a většinou je reprezentován bionickými rukami a nohami. Čtvrtá fáze vylepšuje nebo nahrazuje části nebo struktury centrálního nervového systému, příkladem budiž zrakově postižení s možností opět vidět.

kyborg

Zdroj: The Guardian, Futurism.com 1, Futurism.com 2, Newswise, TechRadar

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.