imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Dejte si pozor na mráz, je to skrytý zabiják


Málokoho napadne, že současné teploty hluboko pod bodem mrazu můžou výrazně snížit životnost vašeho iPhonu, iPadu nebo MacBooku. Jak se chovat a co jim nejvíce vadí?

Apple v podstatě ve všech svých nových produktech používá akumulátory typu Li-Pol. Ty se mohou chlubit velkým množstvím výhod, jako je například nejvyšší hustota uchovávané energie (tedy pro uložení stejného množství energie si vystačíte s daleko menším článkem) nebo vysoký počet nabíjecích cyklů. Tedy především ve srovnání se staršími a dříve používanými články typu Li-ion.

iphone-battery-life-2

Na druhou stranu mají i Li-pol články své nevýhody. A nemáme teď na mysli jejich nízkou životnost obecně (samovolná degradace se u nich projevuje přibližně po dvou letech používání), ale velkou citlivost v případě vystavení nízkým teplotám.

Zatímco Li-ion akumulátory bez problémů pracovaly až do teploty mínus třicet stupňů Celsia, Applem používané Li-pol akumulátory se chovají zcela odlišně.

Již při poklesu jejich teploty o několik stupňů pod bod mrazu ztratí tento akumulátor průměrně padesát procent své kapacity. A to skokově, během několika málo minut.

iphone-cold-weather-1024x955

Po zahřátí na pracovní teplotu se vše vrátí do původních hodnot. Tím však nemáte vyhráno, protože každé takové prochladnutí zkrátí životnost akumulátoru (počet dosažitelných pracovních cyklů). A pravidelné vystavováním těmto teplotám v krátkém době může vést k úplnému zničení tohoto akumulátoru. A stejné platí i pro notebooky: pokud patříte mezi uživatele, kterým zdánlivě záhadně klesá zdraví akumulátoru a mizí cykly: nenosíte svůj počítač často ven v mrazech?

Mějte tedy na paměti, že pokud venku panují takové teploty, jako nyní, měli byste mít svůj telefon ideálně v kapse pod oděvem, aby nedošlo k jeho prochladnutí (naopak umístění ve vnější kapse kabátu, v tašce či batohu je zcela nevhodné). Také byste měli na minimum omezit jeho používání venku – taková čtvrt hodinka čtení internetu na zastávce se může na baterii špatně projevit. Pomůže také těsný zapínací obal.

U tabletů a notebooků pak platí to samé. Je vhodné je pro přenášení zabalit do nějaké těsného pouzdra (vhodné jsou uzamykatelné neoprenové obaly), které přeci jenom vytvoří další barieru před prostupem chladu. A hlavně se s ním nezdržujte příliš dlouho venku.

Jak postupovat v případě, že vám telefon promrzne a z ničeho nic se vypne a nejde zapnout? V žádném případě se jej nepokoušejte znova nabíjet (a ideálně ani zapínat)! Jestli takovému článku něco nesmíte udělat, pak je to právě nabíjení. Nechejte telefon aklimatizovat při pokojové teplotě dostatečně dlouho na to, aby „oživl“ svépomocí. Teprve poté, co jej lze zapnout a energie se sama obnovila, je bezpečné jej dát dobít.

A na závěr jednu radu pro uživatele notebooků. Určitě se vyvarujte toho, abyste běžící notebook jen zavřeli, dali do tašky a vyběhli s ním do mrazu (a po návratu jej okamžitě zapnuli a chtěli po něm práci). Při každém tomto přechodu mezi teplem a zimou (a naopak) nejen na jeho povrchu, ale i uvnitř zkondenzuje vzdušná vlhkost, která může napáchat velkou škodu. A i když nezpůsobí nic viditelného přímo na elektronice, může zareagovat s kontrolními páskami, které jsou uvnitř přístroje pro identifikaci jeho vytopení. Jakmile se tak stane, může v případě servisního zásahu servis odmítnout reklamaci jako záruční právě proto, že dovnitř počítače vnikla voda. A to jen proto, že jste rozehřátý počítač vzali ven do mrazu a po návratu jej hned zapnuli.

Udává se, že by v každé této situaci měl počítač alespoň třicet minut v nečinnosti strávit aklimatizací. Tedy vypnout jej půl hodiny před opuštěním budovy a stejnou dobu pak vyčkat s jeho opětovným zapnutím. Ovšem ne každý se takový luxus v dnešní době může dovolit.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

- Klikněte zde!