imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

malware

Dejte si pozor na rozmáhající se malware na Macu


Čas od času se může stát, že se na jinak bezpečném macOS objeví nějaký ten virus. Jeden takový v posledních dnech brázdí vody internetu, bát se ale úplně nemusíte.

Naproti všeobecnému přesvědčení existují viry i na macOS, většinou se ale nejedná o nic nebezpečného. Většinou jde totiž o adware. Pokud vás toto téma zajímá, můžete si o něm přečíst více zde.

Většina malwaru se tváří jako instalační balíčky, kterým v nejhorším případě udělí nezkušený uživatel administrátorská práva. Nejoblíbenějším způsobem jsou balíčky schované za Adobe Flash Player.

malware

Poslední dobou se začala rozšiřovat nehezká verze viru Crossrider. Ten se umí pomocí konfiguračních profilů učinit odolným vůči odstranění. Apple se k tomuto tématu vyjádřil následovně:

Konfigurační profily vám umožňují standardizovat nastavení počítačů Mac. Správce může například nastavit profily, které nastaví počítače Mac na spolupráci se servery ve školní nebo podnikové síti.

Konfigurační profil může obsahovat nastavení pro uživatelský účet v Mailu, nastavení Wi Fi, nastavení VPN a další. Konfigurační profily lze používat na počítačích Mac, iOS zařízeních, hodinkách Apple Watch a na Apple TV.

Systémový administrátor může díky těmto profilům konfigurovat počítače přímo v kanceláři a nastavení se nedá jen tak přepsat. Administrátor může nastavit domovskou stránku prohlížeče a přesně na to útočí vir Crossrider.

malware

Po otevření Google Chrome nebo Safari se otevře stránka malwaru a nepomůže ani smazat nakažené soubory. Samozřejmě nepomůže ani přenastavení domovské stránky na jinou.

Zmíněné profily lze najít v systémovém nastavení, kde je lze upravovat a případně mazat. Crossrider se ovšem nedá tak snadno:

Profil se nainstaluje jako com.myshopcoupon.www a v systémovém nastavení není vidět. Najít lze procházením detailů a hledáním odkazů na chumsearch[dot]com. -píší Malwarebyte.

malware

Potenciální hrozbu lze odebrat tlačítkem „-“, restartováním počítače a obnovením původní domovské stránky.

Nejlepší je samozřejmě prevence. Software instalujte jen z ověřených zdrojů a nehrajte si s nastavením zabezpečení.

Zdroj: 9to5Mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.