imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Co dělat, pokud na svůj iPhone či MacBook rozlijete vodu?


Nehody se stávají. Stačí být trochu neopatrnější a kariéru vašeho iPhonu ukončí horká koupel, případně si váš čerstvě vymačkaný džus vychutná Mac. Máme pro vás několik tipů, jak se co nejlépe vyhnout nutnosti servisu.

Ano, produkty od Applu nejsou nejlevnějšími na světě. Na druhou stranu jsou nadčasové a dlouhodobě drží svou hodnotu. Dlouhé roky však v perfektním stavu vydrží pouze tehdy, staráte-li se o ně s odpovídající péčí. Zařízení vám může padat, dítě vám jej může kousat, někdo ho strhne pomocí nabíjecího kabelu na zem, občas jen stačí trocha nepozornosti a sklenice vody. Všechny předchozí situace spolehlivě stačí ke snížení hodnoty telefonu či laptopu. Pojďme se podívat na to, jak co nejlépe eliminovat následky poškození vodou.

Hned na začátek však musíme říct, že žádná z následujících metod negarantuje návrat zařízení zpátky z křemíkového nebe. Vzhledem k nebezpečnosti podobných nehod, které navíc v mnoha případech zruší záruku, je vhodné při nákupu zařízení sáhnout po některé z ochran dostupných u nás v iSTYLE.

Vedle toho rozlitá sklenice vody může kromě zrušení záruky způsobit i hromadu dalších nepříjemností. Představa, že byste svůj telefon přenechali několik dní či týdnů v servisu, je až poslední z možností. Jestliže máte trochu štěstí, následující metody by vám mohly vytrhnout trn z paty. Nejdřív si však pár věcí ujasněme.

Voděodolnost není vodotěsnost

Uživatelé si mnohdy pletou termín vodotěsnosti s voděodolností. Skutečně vodotěsné zařízení je třeba ponorka, elektronická zařízení však dříve nebo později vhodí ručník do ringu.

Úroveň ochrany může být vyjádřena tzv. normou krytí Ingress Protection (IP) o s dvouciferným číslem. První číslo může být od 0 do 6, týká se odolnosti proti prachu. Druhé číslo má rozmezí od 0 do 9 a vypovídá o odolnosti proti vodě. iPhone 7, 7 Plus, 8, 8 Plus a X, stejně jako Apple Watch první a druhé generace, mají normu IP67. To znamená, že jsou tato zařízení úplně odolná proti prachu, mají i vysokou odolnost proti vodě. Oficiálně zvládnou přežít v hloubce jednoho metru 30 minut.

Apple Watch druhé a třetí generace svou IP normu nemají, dají se však využívat až 50 metrů pod hladinou. Neměli bychom se tak o ně tolik obávat, jako v případě dalších zařízení od Applu, kde voděodolnost není na pořadu dne.

Rozlití a plavání

V případě Apple Watch musíme o rozlití vody a plavání trochu přemýšlet. Jak vidíte, u první a druhé série zvládnou hodinky vydržet pod vodou pěknou chvilku, proč s nimi ale neplavat? Protože je velký rozdíl mezi prostým ponořením na 30 minut do hloubky jednoho metru a dynamickým tlakem vody během pohybu ruky při plavání.

Plavání je doporučené pouze u Series 2 a 3. Sice se traduje, že i předchozí modely zvládnou pobyt ve vodě, nedoporučujeme to však zkoušet. V případě jakýchkoliv problémů se na to následně nevztahuje záruka. Vše, co musíte dělat, je držet se oficiálních informací o voděodolnosti Apple Watch.

Záruka

Na tuto otázku můžeme odpovědět snadno – Apple záručně neopraví jakékoliv zařízení poškozené vodou. Ani v případě zařízení s IP67. Může to znít nefér, ale není. Apple rád poskytuje ochranu navíc pro případy, kdy se stane nějaká nehoda, jako třeba upuštění telefonu do vany. Nikde se však nepíše o focení pod vodou nebo sledování Facebooku při potápění.

Jestliže se voda dostane k zařízení jen několikrát, není problém. Pokud si s ním však budete hrát na malou mořskou vílu, můžete mu zásadně ublížit. Pokrytí nanovrstvou, jež se stará o voděodolnost, nevydrží věčně. Každý jeden kontakt s vodou snižuje ochranu, časem může zcela zmizet. Jestliže by Apple počítal pod záruku i poškození vodou, každý by se se telefon potápěl do zničení zařízení a pak už by si jen stoupl do řady pro další. To pochopitelně není v zájmu společnosti, nic takového se proto neděje.

iPhone a iPad

Sušení

 • Potopené zařízení vyndejte co nejrychleji je to možné.
 • Okamžitě jej vypněte. Říkáme OKAMŽITĚ! Na nic nesahejte, nic nezkoumejte, prostě ho vypněte. Jde asi o nejdůležitější krok vůbec.
 • Sundejte veškeré obaly.
 • Pokuste se vytřepat, vyfoukat nebo vycucat co nejvíc vody.
 • Najděte suchý hadr a vysušte zařízení, jak to jen lze.
 • Zařízení dejte na suché a teplé místo, nechte jej co nejvíce vysušit. Je jedno, jestli půjde o den nebo týden. Čím víc času tomu dáte, tím lepší výsledek může být. Zkuste odolat a nezkoušejte zařízení zapínat.

Ukazatel kontaktu s kapalinou

Ano, snadno se dá zjistit, jestli je se váš telefon namočil, či nikoliv. Apple do svých zařízení ukryl speciální „kousíčky papíru“, které se oficiálně nazývají jako Liquid Contact Indicator. Při kontaktu s vlhkostí změní barvu. Jeden z ukazatelů je umístěn pod slotem pro SIM kartu, jednoduše si jej můžete zkontrolovat. Odstraňte držák na SIM kartu a podívejte se pomocí žárovky dovnitř. Jestliže má papírek stříbrnou nebo bílou barvu, nic se nestalo. Jestliže je však zbarvený červeně, do zařízení se vám dostala voda. I pro tento problém má Apple svůj speciální kodex.

Babské povídačky

Možná znáte nějaké návody, jak mokrá zařízení sušit. Třeba jako, abyste dali své zařízení do pytlíku s rýží, která vlhkost vysaje. Máme špatnou zprávu – nefunguje to. Redaktoři The Gazelle zkoušeli několik domácích návodů a přišli na to, že nejlepším řešením nechat zařízení na vzduchu s dobrou ventilací. Ani silikagel, ani rýže, ani kuskus. Nic z toho vám lepší výsledek nenabídne.

Pokud už něco do zařízení musíte nacpat, tak právě ten silikagel. Potřeba je ale opravdu velké množství, a jen jako konečný krok po dlouhém sušení, aby se zbavil posledních kapek vody.

MacBook

Jde o mnohem složitější problém, protože tu máme více prostoru, kam se voda může dostat a kde se udrží vlhkost. Navíc jsou i porty, kudy se voda může dostat dovnitř, zásadně větší. Proto v tomto případě doporučíme, abyste přeci jen vzali své zařízení do servisu. Oprava je mnohem levnější, než když se bude muset v případě problémů vyměnit celá základní deska.

Stále je ale důležitá rychlost, protože džusy a různé nápoje (třeba Cola) v sobě mají kyseliny. Ty mohou v kontaktu s různými součástkami způsobit opravdové škody. Čím déle navíc mohou reagovat, tím větší poškození udělají.

Přesto je několik kroků, kterými můžete zvýšit šanci na záchranu zařízení.

 • Pokuste se minimalizovat následky.
 • Vypněte zařízení. Nejen zavřením, ale opravdu jej pořádně vypněte a odpojte od napájení.
 • Odpojte všechna zařízení, jako třeba externí disky, flashky či displeje.
 • Otočte zařízení vzhůru a pokuste se dostat ven co nejvíce vody, co půjde.
 • Jestliže jste udělali všechno výše, utíkejte do autorizovaného servisu Applu a nezapomeňte informovat o tom, jaká tekutina problém způsobila.
 • I v tomto případě platí, že zařízení nezapínejte dřív, než dokud nebude opravené.

AirPods

Na velikosti záleží. Vzhledem k velikosti toho nemůžete udělat mnoho. Utřete je suchým hadrem, vytřepejte co nejvíce vody a nechte je co nejlépe uschnout. Jestliže to nepomůže, jediným řešením je výměna. Naštěstí testy odvážných uživatelů ukázaly, že AirPods toho snesou relativně hodně. Rozhodně bychom však nedoporučovali situaci pokoušet a testovat odolnost na vlastních AirPods.

Zdroj: iMore

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.