imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

DJ Wich: Hover Board by mi udělal radost


DJ Wich, vlastním jménem Tomáš Pechlák, je jedním ze základních kamenů české hip hopové scény, na které působí od roku 1998. Je ukázkou toho, že když člověk chce a jde si za svým, může dokázat neuvěřitelné. Na začátku koncertoval v malých klubech. Letos na podzim se svými hosty dvakrát vyprodal Velký sál pražské Lucerny. Kde vznikl ten nápad? Jaké byly jeho začátky? Jaký produkt by podle něj měli vývojáři v nejbližší době vytvořit? To vše a mnoho dalšího se dočtete v rozhovoru. 

iSTYLE TV: DJ Wich from iSTYLE CZ on Vimeo.

Pamatujete si na den, kdy jste poprvé zaznamenal hip hop? 

Den si přesně nevybavim, ale první kontakt s rapem byl někdy na základní škole, kdy jel v televizi Vanilla Ice, MC Hammer a Kris Kross. Měli jsme doma satelit a chytali MTV, na kterym šel tenkrát rapovej pořad Yo! MTV raps, kterej jsem v té době úplně nenáviděl.

Zlomovej okamžik přišel asi v roce 1993, když vyšel soundtrack Judgment night, což byla v té době největší klasika a šlo o spojení kytarových a rapových kapel. Pak mi kamarád půjčil další klasiky jako Cypress Hill, House of Pain, Wu-tang, LL Cool J, N.W.A., později KRS One, A Tribe Called Quest, Gangstarr, De La Soul atd. Byl jsem totálně polapen a hltal každej track. Krásná doba.

Máte obrovkou fanouškovskou podporu na sociálních sitích, váš Youtube profil je nejsledovanějším hudebním kanálem v zemi. Jaké to je stát se vzorem pro dnešní mládež? Jste jednou z ikon české hip hopové scény…

Je to skvělé, díky, usmívá se na mě pokladní ve veřejnym bazénu, kam chodím plavat, vedle v pizzerii dostávám extra parmazán navíc a policajt mi občas odpustí pokutu…

Absolvujete mnoho koncertů. Dá se spočítat kolik jich bylo za poslední rok? Jak moc je náročné to všechno absolvovat? 

Nepočítám to, ale jezdim vesměs každej víkend už dlouhý léta. Koncerty a djing je skvělej, to si užívám, ale vyčerpávající je někdy to cestování, kor, když poslední dobou jezdim sám. Zrovna nedávno jsem musel na chvíli zastavit na benzínce a dát si deseti minutového šlofíka.

Přemýšlel jste někdy nad tím, co by jste dělal kdyby jste nedělal hudbu?

Ještě, než jsem se začal živit muzikou, chtěl jsem dělat grafiku, Photoshop a podobné věci, to by mě asi bavilo.

Právě jste vyprodal dva koncerty ve Velkém sále Lucerny. To je sál, které dříve vyprodávali lidé jako Karel Gott nebo Louis Armstrong. Pomyslel jste někdy na začátku kariéry, že jednou budete hrát v tak legendárním proslulém místě?

Tak nutno podotknout, že jsem to nevyprodal sám, ale se spoustou hostů, kteří tam se mnou budou vystupovat. Ale jinak je to totální úlet, tohle fakt nikdo nečekal. Byl jsem ze začátku dost skeptickej, ale vyšlo to nejlíp jak mohlo.

Kdy vznikl nápad na to udělat koncerty v Lucerně a koho to napadlo? Koho jestě na koncerte uvidíme?

Bylo to navázání na letošní festival Votvírák, kde proběhla podobná akce. Byla možnost to zopakovat na Hip hop kempu, nebo to posunout o level dál a přesunout to do Lucerny ještě ve většim stylu. Přišel s tím Affro a Radimo z kapely Champion Sound.

Kromě nás s živou kapelou ještě vystoupí Rytmus, Majk Spirit, Vladimir 518, Ego, Orion, Indy, Dara Rolins, Separ, LA4, Paulie Garand, James Cole, Boy Wonder, Martin Svátek, Refew, Pio Squad, Vec, Zverina, Elpe, Supa, Delik, GR Team, Marimba Live Drums, Laci Strike a SDA.

JR5_s7CNB52Xly5ElTdqTfSWhlJKZLf9vf36LfzJNK4,71JfqQma8nbqJXAiNtteK4-63ylRllmYae1BsosAsNc

Připravuješte vydání alba s raperem LA4. Kdy je vydáte? Dá se říct, že půjde na návaznost na tvorbu spojenou s projektem Indy a Wich?  

Vyjde koncem listopadu. Návaznost na IaW v tom moc nevidim. Na sólových projektech LA4 jsem měl vždycky majoritní podíl beatů, je to spíš vyústění naší dlouhodobé spolupráce a kolaborací za ta dlouhá léta.

Existuje člověk z nehudební branže který vás něčím inspiroval? 

Poslední dobou mě baví focení, převážně iPhonem na Instagram. Hodně věcí jsem odkoukal od Alžběty Jungrové a Petra Hricka. Ze světa třeba Tony Detroit, Evidence, This Wild Idea, Normster, Koci, Moneal, Levon Lock, Kristin Rogers, With Hearts, Tony Cross, Ryan Postel, Kurt Dee, 13th Witness, a spousta dalších. Ve video tvorbě např. Rik Cordero, 16 pads films, Hype Williams.

Z vaření mě zase dost inspirovala charismatická Sarah Carey, která má na Youtube svůj pořad a den co den postuje jednoduché, rychlé recepty, který většinou zvládnete uvařit do půl hodiny.

Považujete se za starou školu. Jak je težké se prosadit v době nových stylů a postupů?

Jsem dost variabilní a dokážu udělat i současnej sound, což je důležitý. Mám fanoušky jak ze starý doby, tak z dnešní. Sleduju kvanta nový muziky, neusínám na vavřínech a stále makám.

Vaše začátky jsou spojeny se skupinou Indy a Wich, která je beznadsázky kult. Už spolu ale delší dobu nevystupujete. Není v plánu nějaká nová spolupráce nebo koncerty? 

Jedeme teď několik koncertů a nejbližší společnou věc uslyšíte na nové desce s LA4.

wich-header

V Lucerně budete vystupovat s kapelou Champion Sound.  Co můžete říct o spolupráci s Radimem, kapelníkem této skvadry. Jak bude celé vystoupení vypadat? 

Radim je skvělej člověk, to v první řadě. Precizní, skvělej muzikant se smyslem pro detail. Má organizační schopnosti a je dochvilnej, což se může zdát jako banalita, ale v hudební branži, alespoň rapový,  to je unikát. Je právem mozkem celý kapely. Koncert bude fenomenální, uslyšíte desítky mých věcí zahraných živě s desítkama hostů.

Pracoval jste také na hudbě k filmům Gympl a Jak ulovit milonáře režiséra Tomáše Vorla. Jaká to byla zkušenost? Připravoval jste hudbu přímo na daný obraz nebo jste vytvořil skladby a režisér je použil?

Zkušenost skvělá. Měl jsem nějaké smyčky udělané předem na výběr pro rejžu. Ten jich pár použil do různých scén a druhá půlka se dělala přímo podle obrazu, podle atmosféry.

Existuje věc, která by podle vás měla být vyrobena ale ještě není? 

Baterie do telefonu která vydrží alespoň týden, létající Hover board z filmu Návrat do budoucnosti a hodinky s vodotryskem.

Jaké používáte hardware komponenty při tvorbě hudby? 

Zrovna včera jsem pořídil MPC Renaissance, jinak standartně používám MPC 2500, Access Virus TI2, Yamaha Motif ES 7, Roland Fantom X6. Pak tu mám keyboardy, který zapínám jen podle potřeby: Korg Triton, Korg MS20, micro Korg, Roland Juno 106, Yamaha AN1X.

Můžete uvést top aplikaci kterou máte v mobilu a proč? 

Kromě Facebooku, Twitteru, Instagramu a Vine každodenně využívám aplikace na úpravu fotek, což jsou AfterLight a Snapseed. Moldiv a Squareready na framy. Shazam na vyhledávání muziky samozřejmě. A nejprimitivnější, skvělá appka ShopShop nejen na seznam věcí, které zrovna potřebuju koupit v krámě.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.