imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Do iOS může dorazit nativní funkce pro sledování spánku


Ta by následně odhadovala fáze vašeho spánku a určovala nejlepší moment, kdy vás vzbudit.

Aplikací pro sledování spánku je celá řada, v iOS však zatím neexistuje nativní řešení. Podle nedávného patentu by však právě s podobnou aplikací mohl Apple přijít. Pochopitelně by pak aplikace měla sloužit lépe než dosavadní nabídka na trhu.

Aplikace vývojářů třetích stran dokážou odhadovat fáze spánku vcelku přesně. Spánek není jen o tom, kdy jdete spát, kdy usnete, kdy se probouzíte a kdy vstáváte. Jsou tu opakující se cykly spánku, jež mohou zabrat 90-120 minut a mají pět fází.

Když se díváme na fáze, jde o 4 NREM (hluboký spánek) a 1 REM fázi, kdy sníte. Jde však zároveň o fázi, kdy jste nejvíce vzhůru. Během dobrého nočního spánku se hluboké fáze zkracují a jdou následovně: 1-2-3-4-3-2-1-5.

Požadované množství článků se liší člověk od člověka, jedna věc je ale stejná – jestliže se probudíte před pátou fází, budete se celý den cítit špatně. A v tuto chvíli do všeho přichází budík. Násilně vás probudí přesně v nastavený čas a je mu jedno, ve které fázi zrovna jste.

Problém je známý již dlouhé roky a řada firem se jej pokusila řešit. Je tu Beddit, který Apple odkoupil, nebo tu máme Withings s podobnými produkty. Většina z nich má být umístěna pod matraci nebo na noční stolek. Přístupů je několik. Aplikace pro telefon pak zapínají mikrofon a na základě vašeho dýchání odhadují fáze.

Cíl je pro všechny stejný. Budík vás pak nevzbudí v přesný moment, ale v určeném intervalu. Je jedno, jestli jde o hardwarové nebo softwarové řešení, vždy je potřeba řada senzorů a spousta pozornosti. Doufáme, že aplikace od Applu bude ještě o krok dál.

Podle patentu by kromě iOS mohlo nativní řešení využívat i Apple Watch, čímž by se veškeré měření ještě zpřesnilo. Chytré hodinky a iPhony by mohly na základě vašich vitálních znaků automaticky identifikovat odchod do postele, nemuseli byste tak nic ručně zapínat. Následně by kombinace telefonu a hodinek určila moment, kdy jdete spát, poté by sledovala jednotlivé fáze.

Zdroj: Apple Insider

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.