imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Do iOS může dorazit nativní funkce pro sledování spánku


Ta by následně odhadovala fáze vašeho spánku a určovala nejlepší moment, kdy vás vzbudit.

Aplikací pro sledování spánku je celá řada, v iOS však zatím neexistuje nativní řešení. Podle nedávného patentu by však právě s podobnou aplikací mohl Apple přijít. Pochopitelně by pak aplikace měla sloužit lépe než dosavadní nabídka na trhu.

Aplikace vývojářů třetích stran dokážou odhadovat fáze spánku vcelku přesně. Spánek není jen o tom, kdy jdete spát, kdy usnete, kdy se probouzíte a kdy vstáváte. Jsou tu opakující se cykly spánku, jež mohou zabrat 90-120 minut a mají pět fází.

Když se díváme na fáze, jde o 4 NREM (hluboký spánek) a 1 REM fázi, kdy sníte. Jde však zároveň o fázi, kdy jste nejvíce vzhůru. Během dobrého nočního spánku se hluboké fáze zkracují a jdou následovně: 1-2-3-4-3-2-1-5.

Požadované množství článků se liší člověk od člověka, jedna věc je ale stejná – jestliže se probudíte před pátou fází, budete se celý den cítit špatně. A v tuto chvíli do všeho přichází budík. Násilně vás probudí přesně v nastavený čas a je mu jedno, ve které fázi zrovna jste.

Problém je známý již dlouhé roky a řada firem se jej pokusila řešit. Je tu Beddit, který Apple odkoupil, nebo tu máme Withings s podobnými produkty. Většina z nich má být umístěna pod matraci nebo na noční stolek. Přístupů je několik. Aplikace pro telefon pak zapínají mikrofon a na základě vašeho dýchání odhadují fáze.

Cíl je pro všechny stejný. Budík vás pak nevzbudí v přesný moment, ale v určeném intervalu. Je jedno, jestli jde o hardwarové nebo softwarové řešení, vždy je potřeba řada senzorů a spousta pozornosti. Doufáme, že aplikace od Applu bude ještě o krok dál.

Podle patentu by kromě iOS mohlo nativní řešení využívat i Apple Watch, čímž by se veškeré měření ještě zpřesnilo. Chytré hodinky a iPhony by mohly na základě vašich vitálních znaků automaticky identifikovat odchod do postele, nemuseli byste tak nic ručně zapínat. Následně by kombinace telefonu a hodinek určila moment, kdy jdete spát, poté by sledovala jednotlivé fáze.

Zdroj: Apple Insider

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.