imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

ipad pro test

Dokáže iPad Pro nahradit laptop?


Všechny aktuální reklamy na iPad Pro ukazují, jak je téměř jeden a půl roku starý tablet z mnoha důvodů lepší než klasický stolní počítač nebo laptop. Podívali jsme se tomu na zoubek a zjistili, jak je to s ním doopravdy.

Celý týden jsme testovali nejlepší tablet Applu, abychom viděli, jak dobře se s ním dá kompletně nahradit laptop. S 12,9″ zařízením jsme měli i všechny potřebné propriety, protože pro nahrazení laptopu si jich budete muset pár přikoupit. Ze všeho nejdřív budete potřebovat Smart Keyboard, abyste mohli na tabletu pohodlně psát. Pravděpodobně se vám bude díky podpoře hodit i Apple Pencil. A nakonec byste si měli asi koupit i pouzdro, pro jistotu – my si vybrali pouzdro Urban Armor Gear. Je to samozřejmě jen na vás, můžete s ním být ale o něco klidnější, přeci jen to není nejlevnější zařízení.

Když tedy máme vše, co bychom mohli potřebovat, pojďme se na nekorunovaného krále iPadů podívat a zjistit, jestli opravdu dokáže nahradit MacBook Pro.

ipad pro test

Musíme se ale přiznat, že během testování jsme nespoléhali čistě jen na iPad Pro, ale měli jsme s sebou i MacBook Pro, pro případ nouze, kdybychom potřebovali zálohu.

Většinou bude uživatel přemýšlející nad nahrazením MacBooku Pro potřebovat zařízení zvládající tři aspekty života: práci, vzdělání a rekreaci. Tyto potřeby zvládá MacBook bez problémů, a pokud jedna z nich iPadu moc nepůjde, tak to rozhodně nebude dobrá zpráva. Ještě než si je ale jednu po druhé rozebereme, pojďme si nejdříve ujasnit, co v reklamách na iPad Pro pravdivé je.

Ultra lehký a kompaktní design

Tato reklama pravdivá je a není. Pravdivá, protože když k němu nic nemáte, je iPad Pro opravdu lehký a štíhlý. Se 713 gramy váží znatelně méně než 1,58 kg 13″ MacBooku z roku 2015, navíc s prakticky stejnou velikostí displeje. Když k němu ale přidáte veškeré příslušenství (tedy Smart Keyboard, obal a Apple Pencil), váha a velikost se najednou přibližuje MacBooku. Rádi bychom akorát připomněli, že to není kvůli tomu, že by byl iPad tlustý, ale kvůli tomu, že jsou laptopy Applu opravdu tak tenké.

Všechny vaše dokumenty na jednom místě

K tomuto se nedá říct nic špatného. Možnosti sdílení složek pro plochu a dokumenty na iCloud existuje již od dob macOS Sierra a jde o vážně skvělou funkci. Téměř okamžitě tak můžete na svém iPadu Pro pokračovat v psaní vaší práce, kterou jste započali na MacBooku. Přesně tak by to mělo v roce 2017 vypadat. Vzhledem k mobilitě mohou nastat situace, kdy budete chtít místo vašeho MacBooku použít spíše iPad. Například dost často cestujete a díky iPadu si můžete pohodlně pročítat potřebné dokumenty a s pomocí Apple Pencil zvýraznit důležité části. To by na MacBooku tak pohodlné zdaleka nebylo.

Celodenní používání

Výdrž na baterii je dobrá: bez problémů vydrží celý den, dokonce víc než to, pokud nebudete zařízení příliš často zatěžovat náročným užíváním, můžete začít druhý den beze strachu, že by byla baterie úplně vybitá. I v Macbooku podává baterie velice dobré výkony a kdybychom měli tato dvě zařízení z tohoto pohledu porovnat, asi by dopadla takřka stejně, v této oblasti tedy výhody iPadu moc nevyniknou.

Reklamy na iPad Pro jsou tedy více méně pravdivé, výhody tabletu jsou ale patrné pouze v porovnání se slabším normálním laptopem, ne v porovnání s jinými produkty Applu. Nicméně marketingový tým stejně nejspíš iPad Pro postavit proti ostatním produktům Applu nechtěl. Situace ale není tak prostá, reklamy totiž nepoukazují na spoustu dalších aspektů, které jsou pro používání tabletu jako svého hlavního přístroje velice důležité.

Práce na iPadu Pro

Tvorba článku zahrnuje tři hlavní kroky: první je napsání samotného textu; druhý je nalezení a úprava obrázků vhodných k článku; a třetí je nahrání celého článku na internet. První krok provedete velice snadno. Otevřete si Pages a píšete na Smart Keyboard. Tato klávesnice se vám možná nemusí na první dotyk moc pozdávat, ale velice rychle si na ni zvyknete. Po krátké době na ní budete psát téměř stejně rychle, jako na MacBooku. Odezva klávesnice je skvělá a ani zdvih není přehnaně krátký – ve zkratce tedy vše funguje jak má. Musíme ale podotknout, že pokud píšete všemi deseti bez dívání se na klávesnici, může se vám na ni zvykat o něco hůře.

ipad pro test

Druhý krok může být záludnější. Najít vhodné obrázky k článku ještě nemusí trvat tak dlouho, ale proces stahování obrázků na tabletu už tak pohodlný není. A pokud si chcete dané obrázky posléze prohlédnout, musíte si přepnout aplikace, což na laptopu znamená jedno přejetí prstem, ale na iPadu několik. Naštěstí existuje spousta aplikací na editaci obrázků s podporou Apple Pencil, takže proces editace může být na iPadu dokonce efektivnější a pohodlnější, než kdybyste museli používat Touchpad.

Ovšem proces přepínání aplikací, editování, ukládání a další přepínání aplikací není kvůli iOS na iPadu ta nejefektivnější věc, takže celkový proces trvá déle a není tak pohodlný, v případě potřeby to ale možné je. Poslední krok, nahrání, je hračka: text akorát zkopírujete a vložíte do něj obrázky, toť vše. S tímto žádné problémy nebyly.

Popis této situace se může vztahovat jen na ty, kteří pracují s textem a obrázky. My pracujeme totiž zejména s nimi a nevíme, jak by si iPad Pro vedl v ostatních oblastech. Na jednoduchou kancelářskou práci je více než dostačující. Celý balíček iWork je vám k dispozici. Rychle můžete psát e-maily a okamžitě dostávat zprávy. Na iPadu můžete i snadno programovat. Grafičtí designéři mohou díky Apple Pencil na iPadu pracovat vysoce efektivně: snímání tlaku a rozlišení se shoduje s tablety Wacom, což je obrovská věc. Video na iPadu pravděpodobně stříhat nebudete, hudbu ale klidně můžete: například Damon Albarn prý na iPadu sestavil celé album skupiny Gorillaz, a to se ani nejednalo o verzi Pro.

ipad pro test

Co nám ale k úplnému využití bez kompromisů opravdu chybělo, byl plynulý přechod mezi aplikacemi. Ačkoliv funguje klávesová kombinace CMD + TAB a iOS přechody vypadají opravdu dobře a dokonce můžete tablet ovládat pomocí gest za použití několika prstů, nic z toho nám nedodalo takový komfort jako při využívání gest na Touchpadu. To ale může být tím, že bychom si potřebovali zvykat delší dobu. Pokud ale v rámci práce neustále přepínáte mezi aplikacemi, není efektivita práce až taková a rozhodně se nehodí k práci na 40 hodin týdně.

iPad Pro ke vzdělání

Otestovali jsme také, jak dobře může iPad Pro pomoci studentskému životu. Tohle přitom byla ta oblast, kde se mohl tablet opravdu ukázat.

V závislosti na vašich preferencích si možná poznámky píšete rukou, nebo je zapisujete do laptopu. K tomu samozřejmě potřebujete laptop, poznámkový blog a psací potřeby. Pokud se navíc se svými ručně psanými poznámkami chcete podělit, musíte jste je buď vyfotit, nebo naskenovat. A nemluvíme ani o tom, pokud se vám nějaká stránka ztratí. iPad Pro řeší všechny tyto problémy. Pokud chcete, můžete psát na Smart Keyboard, a pokud si potřebujete napsat poznámku rukou, máte k dispozici Apple Pencil.

ipad pro test

Tyto dvě možnosti můžete samozřejmě také kombinovat: pokud si zrovna potřebujete zapsat nějaký vzoreček, můžete rychle přepnout na psaní rukou, a poté se vrátit k psaní poznámek na klávesnici. Značně užitečné. Taktéž si můžete své poznámky snadno roztřídit – už žádné ztracené stránky, zapomenuté poznámky doma a nic podobného. Navíc můžete své poznámky komukoliv poslat zmáčknutím dvou tlačítek, není třeba nic digitalizovat.

Jak jsme zmínili výše, čtení dokumentů je ohromně pohodlné. S touto velikostí vás při čtení nebudou bolet oči a okamžitě si můžete požadované části zvýraznit a dělat si poznámky. To se může hodit, když obdržíte před hodinou PPT prezentaci a místo, abyste ji museli tisknout a vláčet se do třídy s hromadou papírů, můžete si nechat vše v digitální formě na vašem tabletu. Nejen, že je takový způsob šetrný k přírodě, ale také velice užitečný.

ipad pro test

Jediný problém může nastat, když potřebujete používat programy, které nemají verzi pro Mac, natož pak pro iOS. Záleží na tom, co přesně studujete. Pokud studujete strojírenský nebo nějaký jiný technický obor, ve kterých musíte používat software, který nepodporuje iOS, může pro vás iPad kompletně ztrácet smysl.

Rekreace

Tablety jako takové byly původně navrženy pro snazší vstřebávání mediálního obsahu: dívat se na film na telefonu není nic skvělého a laptop byste si do postele moc brát neměli – tady máte tablet, dívejte se na filmy na něm. Bez překvapení je iPad Pro dokonalým společníkem pro odpočinek.

Nepředpokládáme, že je potřeba si nějak rozebírat výhody „vyvalení“ se po celém dnu těžké práce na gauč s ultra lehkým a tenkým tabletem. Na Mac sice moc povedených her nenajdete, ovšem iOS App Store je jich plný. Na iPadu se také pohodlně brouzdá po internetu a čtou novinky, zatímco si ležíte ve své posteli. Mimochodem se vaří mnohem snáz s lehkým tabletem a puštěnou aplikací na vaření než s laptopem.

Shrnutí

Podle nás po našem testování neexistuje správná a jasná odpověď na původní otázku, zda iPad Pro dokáže plnohodnotně nahradit laptop/stolní počítač – jedinou odpovědí, kterou pro vás máme je, že to dokáže v určitých případech. Podle nás je v každé domácnosti nezbytný počítač se stolním operačním systémem. Může se stát, že budete potřebovat používat program, který není dostupný na iOS, nebo budete muset udělat práci, která vyžaduje ještě výkonnější zařízení a vhodnější pracovní prostředí.

ipad pro test

Nejideálnější by bylo, kdyby Apple nějakým způsobem vytvořil macOS, který by bez problémů běžel na tabletu, i kdyby měl fungovat paralelně s iOS. V takovém případě by mohl iPad Pro kompletně nahradit cokoliv, jelikož je dokonale přenositelný, má skvělý výkon na většinu všedních úkonů a odvažujeme se tvrdit, že kdyby na něm běželo něco jako macOS, vedl by si stejně dobře jako MacBook Air.

To ovšem momentálně neplatí a ani to nevypadá, že by se Apple někdy k něčemu podobnému chystal. Největší nevýhodou iPadu Pro je jeho cena: základní 32GB model začíná na 24 790 Kč, jenže pokud byste jím chtěli nahradit svůj desktop, určitě byste potřebovali 128GB verzi, která startuje na 27 790 korunách. Když k tomu přidáte Smart Keyboard a Apple Pencil, cena povyskočí na 35 770 Kč. Přitom 13″ MacBook Pro 2015 nebo základní 21,5″ iMac stojí v podstatě stejně, nehledě na MacBook Air, ke kterému můžete snadno přidat iPhone SE, jestliže pracujete s takovýmto rozpočtem.

ipad pro test

Všeobecně bychom řekli, že iPad Pro ve své aktuální formě vhodný na plnohodnotné nahrazení laptopu není. Nicméně! Pokud například nastupujete na vysokou školu a doma máte iMac, nebo dokonce PC, klidně nákup iPadu Pro místo MacBooku zvažte. Taktéž se vám může vyplatit, jestliže víte, že stolní operační systém nebudete moc často potřebovat a bude vám stačit občasné využití vzdálené plochy a „vypůjčení“ počítače na cloudu. Psaní poznámek, nízká váha, dlouhá výdrž na baterii a multifunkčnost jsou všechno pozitivní stránky, které by mohl využít každý, zejména pak studenti. Pokud jsou vám tyto vlastnosti ale k ničemu, bez pochyb byste měli zvolit  Mac.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.