imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Dream League Soccer 19: Fotbal offline


Když se bavíme o fotbalové hře, každého jistě jako první napadnou FIFA či PES. Na mobilních telefonech však existuje ještě jedna oblíbená série. Dream League Soccer se drží na vrcholu i s nejnovější verzí pro rok 2019.

First Touch Games je malé studio z Oxfordu, na trhu jsou s Dream League Soccerem od roku 2011. Dnes se mohou těšit z lepšího hodnocení než u dvou zmíněných velkých značek, na Facebooku mají dvakrát tolik lajků. Vše to zní skvěle, ale co stojí za úspěchem série?

Obrovskou výhodou DLS 19 je možnost hrát offline. Nejdřív si pojmenujete svůj tým, zvolíte hvězdu jako kapitána a užíváte si. Následuje snaha získat titul v šesti ligách nebo v řadě pohárů. Cílem však není jen odehrávat zápasy, musíte se starat i o mnoho dalších věcí. Podle potřeb můžete zvětšovat stadion, designovat nové dresy, starat se o zraněné hráče, určovat formace a taktiky nebo se pohybovat na přestupním trhu.

Hra získala FIFPro licenci, což znamená, že až na pár výjimek si můžete koupit všechny více či méně známé hráče. Na druhou stranu FIFPro zastupuje pouze hráče, takže mnohdy neuvidíte oficiální jména klubů. Místo toho najdete různé zkratky, případně jen názvy měst: Barcelona, Manchester U apod.

Týmy však zastupují ty aktuálně existující, v tomto směru vše až na jména odpovídá. V jednotlivých sezonách ovládáte jeden klub, ze zbytku se stávají rivalové. Jestliže se rozhodnete vytvořit klub zcela od základu, budete mít připravenou velkou spoustu dresů, znaků přímo od fanoušků – je tak vcelku snadné u svého klubu vše poskládat podle reality.

Ovládání samotného zápasu je snadné – na levé straně udáváte směr běhu, na pravé straně volíte z tlačítek pro tvrdý kop, nízký kop nebo vysoký kop. Třetí možnost pak nabízí spoustu prostoru pro zlepšování. Jasně, ve hře už tolik prostoru pro taktizování nenajdeme, ale krása DLS 19 tkví právě v jednoduchosti a krásném zážitku ze hry.

Velký důraz je kladen na tvorbu týmů, jelikož je neustále otevřený přestupový trh, kde můžete svůj klub doplňovat o potřebné hráče. Můžete kupovat a trénovat hráče pomocí mincí, které dostáváte po zápasech a za plnění výzev. Odehrát lze libovolný počet zápasů – není tu žádný systém energie, nucené čekání a podobné nepříjemnosti známé od F2P titulů. Sběr mincí však není úplně nejrychlejší, dá se to ale zvládnout. V DLS 19 můžeme vytvořit nejlepší tým na světě bez nutnosti utratit korunu za mikrotransakce.

Víte proč? Protože není Dream League Soccer obtížná hra. Na začátku se člověk nemusí úplně chytat, ale jakmile se do všeho vpraví, zvládne porážet i velké kluby s relativně slabším týmem. Dohrání kampaně nějaký čas zabere, protože musíte plnit sezonní cíle. Je tu i příležitost pro hraní v multiplayeru, utkání odehrajete třeba i s přítelem hned vedle vás. Je to tedy podobný pocit, jako když hrajete na jedné televizi na konzoli.

Po grafické stránce jde o dobře odvedenou práci, DLS není daleko za rivaly FIFA Mobile či Pro Evolution Soccer. Utkání můžete hrát ve dne i v noci, během deště i sněžení, furt budete na 60 FPS, což je krásně plynulé. Obličeje hráčů jsou vcelku realistické a noční efekty vypadají také dost slušně. Okolí hřiště už tak super nevypadá, ale na to stejně většinu času koukat nebudete, tak to příliš nevadí. Fotbalový zážitek je posílen o skvělý komentář a parádní výběr písniček.

Kouzlo Dream League Soccer 19 tkví ve faktu, že se nesnaží být ekvivalentem ke sportovním hrám z velkých konzolí. Nejsou tu přehnaně komplikovaná řešení a nutné neustálé online připojení. Půjde pouze o hru samotnou a vaše manažerské schopnosti, které využijte kdykoliv a kdekoliv. Hra pochopitelně není zcela bezchybná, ale velmi statečně dokáže doplnit či překonat nabídku největších firem na trhu.

Stahujte Dream League Soccer 19 z App Storu (zdarma, iPhone, iPad)

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.