imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

DxOMark: iPhone XR má nejlepší fotoaparát s jednou čočkou


Podle nejnovějších výsledků nezávislého testování DxOMark se ukazuje, že iPhone XR má zdaleka nejlepší kameru s jednou čočkou.

Tým DxOMark je uznávanou autoritou na poli testování kvality fotoaparátů. Po testování XS se nyní blíže podívali na vlastnosti iPhonu XR. Nedávno pak vydali konečné výsledky.

Začněme hned tím nejdůležitějším: zatímco iPhone XS a iPhone XS Max měly ve své době „pouze“ druhou nejlepší kameru na trhu se smartphony (výsledky jsou z října letošního roku), iPhone XR si mezi fotoaparáty s jednou čočkou vedl jednoznačně nejlépe. Telefon získal celkové hodnocení 101 bodů, což je skvělý výsledek, i kdybychom se dívali na porovnání se zařízeními s více čočkami – v celkovém hodnocení by se telefon dostal na sedmou příčku.

Vedle dalšího experti vyzdvihují, že i když vezmeme v potaz technické parametry fotoaparátu (expozici, barvu, detaily, šum…), mají výsledné fotky velice blízky k výsledkům u iPhonu XS Max. Když se navíc podíváme na video, mají obě zařízený shodné hodnocení. Výhoda dvou čoček se tak objevuje pouze při focení (zoom, bokeh).

Vedle dalších výhod se v testu mluví o velice dobré expozici a dynamickém rozsahu kamerky, detaily jsou zachovány, v mnoha situacích vidíme živé a příjemné barvy, zatímco autofocus je rychlý a přesný. Je tu však i několik negativ – při zoomu je pochopitelně méně detailů, za horších světelnostních podmínek se objevuje více šumu, bokeh efekt je nepřirozenější a při natáčení v interiérech je trochu nestabilní vyvážení bílé.

Vlevo iPhone XR, vpravo iPhone XS Max

Celkově tak má iPhone XR stejné silné stránky, jako mají iPhony obvykle. Stejně tak se nemění slabší stránky. Navíc se ukazuje, že nutně nepotřebujete více čoček, abyste získali skvělou kameru v telefonu. iPhone XR svými výsledky svrhnul dosavadního krále smartphonů s jednou čočkou, kterým byl dlouhou dobu Google Pixel 2.

Pokud chcete vidět celý test, klikněte zde.

Zdroj: MacRumors

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.