imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Ekosystém Applu se mění – Komentář


Uživatelé, kteří u produktů Applu dlouhodobě využívají ekosystému, si možná všimli pomalu se měnícího konceptu. Trochu se posunula jak podoba, tak centrum samotného ekosystému. Kam vlastně směřuje?

Největší konkurenční výhodou Applu je kvalitní, promyšlený a lehce přístupný ekosystém. Když jsme se snažili vybrat první produkt Applu, chtěli jsme vybrat centrum celého systému. Zařízení, od něhož se odvíjí vše další.

Před několika lety bychom za produkt mohli označit macOS (OS X), resp. zařízení s ním běžící. Nešlo ale opomíjet ani iPhony či iPady. iPody už tak zajímavé nebyly a Apple Watch měly ještě daleko do produkce. Systém macOS pro uživatele mohl znamenat jisté propojení mezi iPhony a iPady. Volba tak padla třeba na MacBook Air.

Pokud bychom stejné rozhodování měli dělat dnes, rozhodně bychom sáhli někam jinam. Nejen proto, že má člověk více informací o produktech Applu, ale také kvůli změně ekosystému. Apple se vydal novým směrem. Přestože začal už dávno, změny se začaly ve větším projevovat až v posledních několika letech.

Spektrum produktů Applu se rozšířilo. Přišly Apple Watch, stejně tak AirPods. HomePod je za rohem, viděli jsme už AirPower, pokud navíc dostupné informace nelžou, nebudeme dlouho čekat ani na AR brýle. Zařízení přestala být tak závislá na Macu. Je tu jeden produkt, který vládne všem, ale není to iMac ani MacBook, ale iPhone.

Apple Watch

Tato tendence začala někde kolem Apple Watch. Když Apple v roce 2014 hodinky představil, nebyli jsme si jisti, jaké změny s sebou přinesou. Šlo o neurčité zařízení pro neurčitou cílovku. Čas a další generace byly důkazem, o jak úspěšný koncept může jít. Co je však u hodinek od Applu důležitější, je přímá závislost na iPhonu. A o tom to celé je.

Jak šel čas, i hodinky se začaly osamostatňovat. Mají teď GPS podul i LTE konektivitu. Všechny vazby však nezmizely, stále jsou Apple Watch připojené k iPhonu. Zatím…

AirPods

Přestože jde na první pohled pouze o příslušenství, stala se bezdrátová sluchátka od Applu hitem. Jde však o trochu zvláštní kus. Nejde o příslušenství výlučně určené iPhonu, snadno je připojíte k iPadu či Macu, dokonce i k zařízením s Androidem. Bez pochybností jsou ale díky své mobilitě hlavně doplňkem iPhonu. Jsou malá, lehká, kompaktní, vydrží nabitá dlouhé hodiny, snadno je kamkoliv vezmete s sebou. To jsou vlastnosti, jež se vážou i k iPhonu.

AirPower

Dosud jsme podobu bezdrátového nabíjení podle Applu neviděli v praxi, ale nabíječka symbolizuje posun ze všeho nejlépe. Jde o zařízení, jež spojuje všechny produkty nového ekosystému dohromady. Můžete zde najednou nabít iPhone, Apple Watch a AirPods. Macy jsou ze hry.

 

Evoluce iPadů

Do této chvíle jsme popisovali pouze nové produkty. Teď je tu starý dobrý iPad, který se uvnitř také hodně změnil. Byly představeny iPady Pro, jež mají svrhnout klasické stolní počítače. Není náhodou, že největším vítězem příchodu iOS 11 jsou právě tablety od Applu– nabízejí řadu funkcí, na něž jsme byli zvyklí pouze z Maců.

Většina majitelů iPadu vlastní i iPhone, těžko bychom hledali uživatele, kteří mají iPad, ale ne iPhone. Den strávíte na iPhonu, když se vrátíte domů, přesunete se na větší a pohodlnější displej svého iPadu. iPhone je základní koncept, Mac k němu nepotřebujete.

Budoucí produkty

Pro odhad dalších kroků člověk nemusí být prorokem, jsme si jisti, že Apple půjde tímto směrem ještě minimálně několik let. Nové produkty, jako třeba AR brýle, budou také spolupracovat hlavně s iPhony. Macy přitom bude společnost stále více odsouvat z ekosystému, rozhodně z nich tedy nebude centrum jablečného vesmíru.

iPhone ve středu

Netřeba složitě popisovat, že se konzumace médií za posledních deset let extrémně změnila. Apple nejenže tento trend následuje, velkou část posunu sám vyvolal. Trendy u svých novinek bere v potaz, proto je iPhone nejlepším a nejoblíbenějším zařízením firmy. Je z něj střed ekosystému.

Když Apple v září představil iPhone X, mluvil o něm jako o základním kameni na další dekádu. Jako o něčem, co určí, jak vše bude dalších deset let vypadat.

 

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

- Klikněte zde!