imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Ekosystém Applu


Mnohokrát jsme v minulosti psali o tom, že systémy od Applu mají jednu obrovskou výhodu – svůj vlastní ekosystém. Co ale přesně toto magické slůvko znamená? Posbírali jsme seznam těch nejdůležitějších funkcí, jež umožňují bezvadnou komunikaci mezi jednotlivými zařízeními.

iCloud

Je duší, srdcem, jádrem, alfou a omegou rozebíraného ekosystému – iCloud. Velká část funkcí, které najdete níže, na něm stojí. Při aktivaci zařízení od Applu si musíte vytvořit Apple ID, s nímž na iCloudu dostanete zdarma volný prostor o velikosti 5 GB. Pochopitelně můžete prostor i zvětšit, 50 GB stojí měsíčně kolem jednoho eura a jde už o slušnou velikost. Jestliže vám však nestačí, jsou připraveny balíčky s 200 GB, 1 TB a 2 TB, přičemž poslední jmenovaný již přijde na přibližně dvacet eur měsíčně.

01_the_apple_ecosystem

K čemu je to dobré? Přístup máte ke svým souborům i tehdy, když po ruce nemáte žádné ze zařízení Applu, lze k tomu využít i webová stránka icloud.com. Svůj iCloud tak můžete procházet z cizích počítačů, třeba i s pravěkými Windows XP. Můžete sem uložit prakticky cokoliv, na co si vzpomenete. Ukládat můžete své poznámky, platby na iTunes, hesla v Keychainu, e-maily z mailových aplikací, kontakty, kalendář nebo připomínky. Díky této službě funguje i Find My iPhone/Mac, nechybí zde však ani knihovna fotek či hudby, bezpečností cloudové ukládání nebo sdílení s rodinou. Na svůj iCloud Drive můžete nahrát soubor v libovolném formátu.

Nemyslíme, že by bylo potřeba další představování. Nicméně by bylo dobré jasně definovat, co přesně si na svůj cloudový disk chcete ukládat, protože prostoru není ani zdaleka příliš. Například bezpečností ukládání zabere obrovské množství místa a vhodnější variantou tak bývá ukládání na počítač nebo externí disk. K tomuto nastavení se na svém iOS zařízení dostanete skrze Settings > iCloud. Zde můžete jednotlivé části synchronizace nastavovat. To samé můžete udělat i na macOS, a to přes System Settings > iCloud, kde lze položky k synchronizaci označovat/odznačovat.

02_the_apple_ecosystem

Find My iPhone/Mac

Služba Find My iPhone/Mac (Najdi můj iPhone/Mac) nám již od roku 2010 pomáhá najít naše ztracená nebo ukradená zařízení. Použití služby je skutečně snadné: v nouzové situaci otevřete webové stránky iCloudu, přihlásíte se pod svým Apple ID, otevřete aplikaci Find My iPhone/Mac. Načte se mapa, a pokud máte štěstí, objeví se na ní i zelená tečka s lokací vašeho zařízení. Jestliže máte více zařízení, můžete si v nabídce vybrat pomocí kliknutí na jednotlivá jména. Vpravo nahoře se vám po výběru objeví nová nabídka. Při kliknutí na „Play Sound“ začne vaše zařízení vydávat zvuk, abyste ho našli třeba ve svém pokoji. Nabídka „Lock“ na zařízení uzamkne všechna dostupná data a uživatel se k nim dostane pouze s pomocí Apple ID. „Delete“ pak kompletně vymaže vše z laptopu/telefonu, třeba pokud chcete počítač prodávat, nebo se na vašem ukradeném notebooku nachází důležitá data, jež se k nikomu nesmí dostat.

03_the_apple_ecosystem

Zmíněné možnosti jsou však dostupné pouze ve chvíli, kdy je zařízení online. Pakliže třeba zloděj váš telefon vypnul, objeví se jen ve chvíli, kdy někdo vaše zařízení opět zapne. Na svém zařízení stojí za to nastavit i tzv. „Lost Mode“, kde máte možnost zadat kontaktní číslo. Pokud pak vaše ztracené zařízení někdo najde, bude vědět, kam se má v případě zájmu o vrácení obrátit. Je také možné na zamykací obrazovku přidat zprávu. Poté se váš telefon zamkne a je přístupný pouze zadáním hesla.

04_the_apple_ecosystem

Find My iPhone/Mac však pokaždé s vyhledáním ukradeného zařízení nepomůže, protože zloději po krádeži automaticky telefon vypnou, aby se právě těchto možností zbavili. Stejně tak je překážkou čas, protože po vybití baterky jej nenajdete ani při ztrátě. Nicméně i tak často pomůže, navíc této služby využívá například policie při vyšetřování závažnějších trestných činů (únos, přepadení…) k získání více důkazů.

05_the_apple_ecosystem

Vše, co pro spuštění této funkce musíte udělat, je její povolení v nastavení iCloudu.

AirDrop

Dlouhou dobu byla kvůli nespolehlivosti služba AirDrop spíš k smíchu. Někdy fungovala, často ale spíš ne, a to z různých záhadných důvodů. Každopádně už je to nějaký ten pátek od prvního uvedení a v současnosti jde o skvělou funkci. Bavíme se nyní o posílání souborů z jednoho zařízení na druhé, obě ale musí být od Applu. Touto podmínkou sice snižujeme univerzálnost, na oplátku však dostáváme super službu, jež je zabudovaná přímo v našich systémech a která funguje velice spolehlivě. Výměna souborů je možná ve chvíli, kdy máte na obou zařízeních spuštěný Bluetooth i WiFi. Na počítačích je následné sdílení souborů skutečně jednoduché, stačí pravým tlačítkem kliknout na soubor a v nabídce Share > AirDrop pak vybrat, kam data pošleme.

06_the_apple_ecosystem

Na zařízeních s iOS jde o obdobně snadnou záležitost. Kliknete na piktogram pro sdílení a v nabídce následně vyberete možnost AirDrop.

07_the_apple_ecosystem

AirDrop však funguje jen u iPhonu 5 a výše se systémem iOS 7 a výše. Ke spuštění této možnosti stačí gestem vysunout spodní lištu, kliknout na ikonku AirDrop v Control Center a nastavit, kdo může vaše zařízení vidět (nikdo, každý, jen kontakty). Na Macu klikněte na záložku AirDrop ve Finderu. Autorizaci lze pak nastavit dole.

08_the_apple_ecosystem

Instant Hotspot

Může to vypadat jako drobnost, ale na místě, kde není kvalitní WiFi a máte jen mobilní internet, vám může zachránit kůži. Je pravda, že funkce hotspotu se nachází prakticky na každém smartphonu, ale spuštění u iPhonu je zásadně přímočařejší.

09_the_apple_ecosystem

Funguje automaticky, nemusíte dělat nic jiného, než jen kliknout na ikonku pro WiFi v listě. Systém už pak rozpozná váš telefon a už stačí jen vybrat automaticky generovaný hotspot. Pravděpodobně nenajdete snazší řešení, než je toto. Funkce funguje na zařízeních s iOS 8.1 a novějším.

FaceTime, iMessage

Vlastní řešení Applu pro psaní zpráv a VoIP je drahokamem v ekosystému. Existuje obrovské množství lidí, které k Applu přešlo jen kvůli těmto službám. Obě služby fungují na iOS i macOS. Můžete posílat textové zprávy, fotky a další skrze iMessage a pomocí FaceTime můžete dělat klasické a video hovory. Pochopitelně budete potřebovat internetové připojení a opět jde o službu výlučně fungující jen na produktech Applu. Aplikace automaticky rozezná, kdo má možnost službu využít a kdo ne. Možnost FaceTime se objeví vedle lidí, kteří k ní mají přístup.

10_the_apple_ecosystem

Pro aktivaci musíte jít jen do Settings > Messages & FaceTime, kde můžete spustit jak FaceTime, tak iMessage. Od té doby bude vše jako kouzlem fungovat.

Handoff

Jde o novější funkci, jež byla představena v rámci Kontinuity, která cílí na ulehčení pracovních procesů mezi zařízeními. To znamená, že pokud otevřete aplikaci na svém telefonu, například Safari, můžete pokračovat ve čtení článku na svém Macu hned, jakmile dorazíte do kanceláře. Jde o jednu z těch funkcí, jež fungují okamžitě: když máte zapnutý Bluetooth na obou zařízeních, a používáte kompatibilní aplikaci, ukáže se vám možnost Handoff. Na iOS se objeví malá ikonka na displeji vlevo dole, na Macu pak najdete extra ikonku v levé části doku s malým piktogramem telefonu. Jakmile na něj kliknete (nebo na telefonu provedete gesto pohybem nahoru), aplikace se spustí.

11_the_apple_ecosystem

Je tu však několik podmínek. První je, že musí být obě zařízení přihlášená ke shodnému Apple ID. Druhou pak, že musí jít o zařízení s iOS 8 (nebo novějším) či OS X Yosemite (nebo novějším). Třetí je pak nutnost, že zařízení podporují Low Energy mód Bluetoothu. Tato funkce je dostupná od iPhonu 5 a Maců z roku 2012. Pro zapnutí Handoff přejděte na iOS do Settings > General > Handoff, na macOS do System Settings > General, kde možnost Handoff zaškrtnete.

12_the_apple_ecosystem

Sdílení Plochy a Dokumentů

Aktivování této funkce nezapříčiní nějaké extrémní změny, prostě jen umožní neustálou synchronizaci Plochy a složky Dokumentů. Díky tomu bude obsah z obou složek automaticky nahráván i na iCloud. Výhody jsou jasné – své důležité dokumenty můžete mít neustále po ruce, ať už jste kdekoliv. Díky aplikaci iCloud Drive můžete své dokumenty stahovat na všech zařízeních s iOS. Na druhou stranu vám zapnutí této funkce sežere 5 GB prostoru jako nic, v tomto případě může být malých i 50 GB, pokud se uživatel trochu rozjede.

13_the_apple_ecosystem

Nejjednodušší aktivace je skrze nastavení iCloudu, tu naleznete v System Settings > iCloud, následně pak iCloud Drive > Options. Jakmile zde jste, zaškrtněte možnost „Desktop & Documents Folders“, a vše je hotovo.

14_the_apple_ecosystem

Auto Unlock

Hlavním bodem této služby je, že pokud máte macOS Sierra a watchOS 3, nepotřebujete k odemknutí svého Macu nic víc než své Apple Watch. Nutnost zadávání hesla mizí. Skutečně stačí s nasazenými hodinkami usednout ke svému Macu, vzbudit ho a jste přihlášeni. Nicméně pro funkčnost je nutné opět splnit několik podmínek. Již bylo řečeno, že je podmínkou macOS Sierra a watchOS 3, dále pak stačí libovolné Apple Watch. Mac potřebujete minimálně Late 2013 nebo novější. Další věcí je pak společné Apple ID, zapnutý Bluetooth a stejná WiFi síť. Apple Watch pak potřebují mít nastavený passcode. Na Macu navíc nesmí běžet Internet Sharing a musí být na tomto Apple ID účtu nastavené dvoufázové ověřování.

15_the_apple_ecosystem

Pokud všechny podmínky splňujete, můžete funkci spustit v System Setting > Security & Privacy > General. Zde pak povolíte odemykání pomocí Apple Watch.

16_the_apple_ecosystem

Hesla

Pravděpodobně nejlepší službou ze všech zmíněných je iCloud Keychain. Prostě tu je, funguje a vše pracuje bez jakéhokoliv zádrhelu. Jde o váš virtuální sejf všech hesel, informací o kreditních kartách a heslech na WiFi. Díky tomu můžete na různých službách nastavovat složitější (a bezpečnější) hesla, jelikož je za vás sám Keychain bude vyplňovat. Navíc vám program sám u každé nové registrace nabídne dostatečně bezpečné vygenerované heslo, čili o tom ani nemusíte přemýšlet.

Keychain ulehčuje život i v dalších směrech. Nemusíte třeba při každé internetové platbě hledat svou kreditní kartu. Stačí si pamatovat své CVC, zbytek za vás vyplní systém. Další skvělou funkcí je ukládání hesel na WiFi. Pokud jste například přešli na nový model notebooku, hesla se sama vyplní a zařízení se připojí na známé sítě. Takhle by to prostě mělo v roce 2016 fungovat.

17_the_apple_ecosystem

Službu Keychaing spustíte v nastavení iCloudu.

Universal Clipboard

Další užitečnou a skutečně jednoduchou funkcí je Universal Clipboard. Můžete třeba na laptopu zkopírovat libovolný text a následně ho vložit v iPadu nebo na kterémkoliv dalším zařízení. Jde o další z funkcí, které jednoduše fungují.

Pro přístup ke službě potřebujete mít nejnovější operační systém, čili macOS Sierra a iOS 10, a počítač z roku 2012 nebo novější s iPhonem 5 a novějším. Jestliže vše máte, potřebujete se přihlásit se shodným Apple ID a pouze spustit Bluetooth, WiFi a Handoff.

Telefonní hovory na Macu

Jde o další užitečnou funkci. Pravděpodobně se i vám občas stalo, že doma zapomenete zapnout ztišené zvuky (třeba ze školy), někdo vám volá, vy však pracujete na počítači a telefon nemáte po ruce. Za normálních okolností byste hovor zmeškali, ale díky této funkci vám na počítači vyskočí upozornění a můžete navíc telefon přijmout. Skrze reproduktory Macu člověka na druhé straně v pohodě uslyšíte (případně přes sluchátka), vy na něj pak můžete mluvit skrze zabudovaný mikrofon. Jelikož je hovor propojen skrze telefon, můžete takto přijmout jak klasické GSM hovory, tak i FaceTime telefonáty. Ve druhém případě jen musíte otevřít aplikaci FaceTime, zvolit kontakt a prostě kliknout na ikonku telefonu.

18_the_apple_ecosystem

Vpravo nahoře vám vyskočí okénko s několika tlačítky a informací o hovoru. Zde můžete přijímat a odmítat hovory, stejně tak zde můžete telefonáty položit, ztlumit mikrofon nebo přepnout do video hovoru (pokud používáte FaceTime). Na okrasu se objeví i pěkná vizualizace zvukové stopy. Jestliže chcete přeskočit zpět k telefonu, není žádný problém – na iPhonu bude vaše lišta zbarvená dozelena. Když na ni kliknete, hovor se přesune zpět do smartphonu.

Aby vám služba fungovala, musíte mít iOS 8.1 a OS X Yosemite (nebo novější) a oba přístroje musí být připojeny ke stejné síti. U Maců Pro a mini budete také potřebovat připojený externí mikrofon, jelikož tato zařízení jej zabudovaný nemají. Můžete takto telefonovat i z iPadu.

19_the_apple_ecosystem

Pro aktivaci jděte do  Settings > Phone > Calls on Other Devices a povolte „Allow Calls on Other Devices“. Také zde vyberete, na jaká zařízení chcete hovory přesměrovat. Na Macu otevřete nastavení FaceTimu a označte možnost „Calls From iPhone“.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

- Klikněte zde!