imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

konec 32bitové éry

Éra 32 bitů se chýlí ke svému konci


Na blížícím se WWDC 2017 bude představen iOS 11. Nový operační systém uživatelům přinese spoustu zajímavých novinek, některým z nich byste ale měli věnovat pečlivou pozornost. Půjde totiž o konec 32bitových aplikací a Applu ho zbývá potvrdit pouhou softwarovou aktualizací.

Worldwide Developers Conference Applu, neboli WWDC, je každoroční událost pro vývojáře, na které společnost představuje své softwarové novinky. Během letní konference jsou uvolňovány také různé beta verze a lidé tak mají čas si na nový software zvyknout, než vyjde oficiální verze s představením nového iPhonu.

Největší změnou bude ukončení podpory 32bitových aplikací. Vývojář Steven Troughton-Smith řekl, že je čas se připravit na novou éru, jelikož Apple vyhazuje s vydáním iOS 11 32bitové aplikace do koše. I když ve vás může tato zpráva zprvu vyvolávat obavy, není se čeho bát, každý iPhone bude fungovat naprosto bez problémů. Jedinou změnou bude po aktualizaci na iOS 11 nekompatibilita některých aplikací s novým systémem. O možnost používat 32bitové aplikace přijdou i ti uživatelé, kteří na podzim přejdou na nový model iPhonu.

konec 32bitové éry

Důležité je to z toho důvodu, že procesor A7 a novější používané od iPhonu 5s v roce 2013 jsou všechny 64bitové, ale na App Storu se stále objevují aplikace, které byly vytvořené pro 32bitové prostředí. Starý software pak může způsobovat zpomalování telefonu, což má za následek nepříjemné zkušenosti uživatelů. Proč by hlavně vývojáři používali něco starého a pomalého, když mají možnost používat něco nového a rychlejšího?

Z App Storu se samozřejmě nic mazat nebude, 32bitové verze akorát přestanou být kompatibilní. To by ostatně vývojáře nemělo překvapovat, jelikož Apple na to upozorňoval již s vydáním iOS 10.2, kdy uživatele varoval, že momentálně běžící aplikace zpomalí přístroj. Toto varování se od bety iOS 10.3 ještě umocnilo:

Tato aplikace nebude na budoucích verzích iOS fungovat. Vývojář aplikace ji bude muset pro vylepšení kompatibility aktualizovat.

Podle Stevena nebude příští generace iPhonů 32bitové prostředí vůbec podporovat a to by mělo navýšit celkový výkon a také ušetřit nějaké místo pro uživatele. Navíc se nemusíme bát žádných problémů, jelikož všechny dobré a pravidelně aktualizované aplikace budou nadále dostupné a ty staré se akorát pomalu vytratí.

Zdroj: 9to5mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.