imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Evoluce MacBooku Pro s displejem Retina


Nedávno představené Macbooky Pro 2018 pokračují v tradici, jejíž počátky se datují do roku 2012. Pojďme se podívat, co všechno se za ty roky událo.

Technologie s názvem Retina byla představena sice již v roce 2010 s příchodem iPhonu 4, do MacBooků se ale dostala až o dva roky později. Premiéru si odbyla na WWDC, kde Phil Schiller vyzdvihoval její tenký a kvalitní displej. Tyto dva faktory se časem neustále zlepšovaly, až přišla v roce 2016 kompletní změna designu. Vývoj má ovšem několik různých aspektů.

Postupné změny nebyly až tak působivé a tak si srovnáme nejnovější verzi s verzí 15” MacBooku Pro Retina 2015, abychom jasně viděli, co vše se za těch 6 let změnilo.

Displej

Začneme displejem, který dal jméno celé sérii. Není žádným tajemstvím, že Retina displej mají oba Retina Macbooky Pro. Nezměnilo se rozlišení 2880×1800 ani hustota pixelů 220 ppi. Jas nicméně narostl z 300 na 500 nitů, což je poměrně výrazná hodnota. Úplnou novinkou je pak funkce True Tone.

Pokud ovšem postavíte tyto dva displeje vedle sebe, rozdíl vám bude díky několika vylepšením jasný na první pohled. Hlavním důvodem je nahrazení 1 GB paměti, NVIDIA GeForce GT 650M a Intel HD Graphics 4000 modelu 2012 za Intel UHD Graphics 630 a Radeon Pro 555X (nebo 560X) a 4 GB paměti.

Procesor

Model 2012 byl osazen 4jádrovým procesorem Inte Core i7 na 2,7 GHz a až 3,7 Ghz s Turbo Boostem. V novém modelu tiká i7 na frekvenci 2,6 GHz s 6 jádry a až 4,3 GHz s Turbo Boostem. Vrcholným procesorem je ovšem Intel Core i9 s 6 jádry na 2,9 Ghz a 4,8 GHz Turbo Boostem.

O Intelu jsme psali nedávno v rámci jeho 50letého výročí. Podle některých zpráv čekají firmu těžké časy, protože možná Apple přejde na své vlastní čipy.

Baterie

První Retina MacBook Pro sliboval 7 hodin brouzdání díky 95Wh baterii. Pro rok 2018 byla tato hodnota snížena na 83,6 Wh, na druhou stranu slibuje až 10 hodin brouzdání. Teoreticky to zní super, nicméně se trochu obáváme, že byl Apple před lety s těmito čísly o něco upřímnější.

Nikdy jsme nezažili, aby MacBook vydržel pracovat 10 hodin, o výdrži ale ani tak nemůžeme říct špatné slovo. Ne náhodou Apple z menu baru odstranil zbývající čas. Nepochybujeme, že i v této oblasti došlo k několika vylepšením, i když ne tak velkým jako v případě procesorů.

Rozměry

Jony Ive se za posledních šest let nezastavil a osekával rozměry MacBooku po centimetrech. 15” model spadl na 1,83 kg z 2,02 kg a z původní tloušťky 1,8 cm zbylo 1,55 cm. Nejdůležitější změnou je ale zeštíhlení rámečků, což výslednou velikost značně ovlivnilo.

Konektory

No, tohle bude možná trochu bolet, ale pojďme na to. MacBook měl v roce 2012 následující konektory:

  • MagSafe 2,
  • 2x Thunderbolt,
  • HDMI,
  • 2x 5Gb 3.0 USB-A,
  • čtečka SD karet.

Mladší bratr disponuje 4 Thunderbolt 3 USB-C porty. To je vše. Na druhou stranu umí všechny porty nabíjet a přenášet rychlostí až 40 Gb.

Zvuk

V případě ozvučení k žádným velkým změnám nedošlo. Počítač obsahuje stereo reproduktory stejně jako před šesti lety. Akorát subwoofer byl změněn na výše položený reproduktor, díky čemuž je nyní zvuk daleko lepší. Mikrofon se žádných velkých změn nedočkal, akorát již nejsou 2, ale hned 3. Díky Bohu se nadále drží 3,5mm jack, ale kdo ví na jak dlouho…

Další

Nesmíme zapomenout ani na pár drobností, díky kterým je nový model daleko chytřejší. Například tu máme příkaz „Hey Siri“, Bluetooth 5.0, sílu čipu T2, Touch Bar a čtečku otisků prstů.

Měli byste si pořídit nový?

Stejně jako iPhony i MacBooky vydrží zatraceně dlouho. Ani 6 let staré zařízení nebude ochuzené o nový operační systém macOS Mojave. A musíme zmínit, že si v klidu poradí i s méně náročnými úkoly. Každopádně se blíží jeho konec a dříve nebo později bude softwarová podpora ukončena a servisy nebudou mít dostatek náhradních dílů.

Pokud nad novým modelem přemýšlíte, mějte na paměti pár věcí. Poslední zařízení se starším designem vyšlo v roce 2015. Tento model má pořád všechny konektory, svítící logo Applu a starší klávesnici. Pokud nejste připraveni na několik konektorů zapomenout, doporučujeme vám model z tohoto roku, který by vám měl pořád několik let vydržet.

Pokud byste raději novější, je situace o něco složitější. Podle nás se nevyplatí přecházet z modelu 2016 na 2017, jelikož mezi nimi nejsou nijak závratné rozdíly. Daleko větší smysl dává letošní model, jelikož prodělal výraznou modernizaci. Například silnější 13” MacBook Pro 2018 snadno překoná 15” základní model z roku 2016, pokud vám tedy nevadí menší velikost.

Rozhodně tedy doporučujeme letošní modely. Pokud vám trochu vadí cena, loňské modely s Touch Barem mohou být výbornou volbou. Každopádně máte z čeho vybírat.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.