imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube
facebook

Facebook o vás vlastní neuvěřitelné množství dat. Podívejte se a začněte se bát!


Facebook nashromáždil datový balíček se všemi informacemi, titěrnými detaily a zapomenutými fakty o vaší osobě. Předchozí vztahy, podivné příspěvky staré 10 let, smazaná registrační data a další osobní informace. Ukážeme vám, jak si tento dokument o vás samotných stáhnout.

Není to poprvé, co píšeme o Facebooku a jeho „zvláštních“ zvycích při nakládání s daty. Tuto službu nechceme nijak očerňovat a rozhodně to není náš cíl. Facebook může být užitečný v mnoha ohledech a nelze mu upřít důležitou a nenahraditelnou roli na internetu. Změnil způsob, jakým lidé udržují své vztahy, jakým způsobem se poznávají a plánují různé akce. Nehledě na marketing, chatovací služby a podobně.

Tímto a i ostatními články chceme jen upozornit na důležitost ochrany osobních dat. Lidé mají tendenci na internetu zveřejňovat ohromné množství informací. Ačkoliv se může spousta lidí považovat za uvážlivé a hlídají si, co na internetu zveřejňují a co ne, určitě tomu tak nemuselo být před x lety, kdy se poprvé na Facebooku zaregistrovali.

facebook

13. května 2010 21.59

Přesné datum naší registrace. Samozřejmě jsme si ho nikam nepoznali, to se ale nedá říci o Facebooku. A na serverech se válí nespočet mnohem osobnějších dat. O nás, našem životě, zvycích. Nepříjemná představa.

Ještě horší je, že jste ani tyto informace dobrovolně poskytovat nechtěli. Některým nemuselo být při prvotní registraci ani 15 let. Nicméně ho postupem času měli všichni vrstevníci a někoho možná lákala možnost se seznámit s lidmi z jiných zemí.

Většina lidí ovšem skončí v úplně jiném vztahu, s Facebookem. Od prvního okamžiku se tak stanou součástí byznysu, aniž by si to uvědomovali. Dnes to většinu lidí možná ani nepřekvapí, před časem to ale tu stejnou většinu nemuselo ani napadnout. Výuka internetového povědomí nebyla zdaleka tak rozšířená jako dnes, kdy vzniká více a více kampaní a organizace upozorňují na všechna možná nebezpečí.

facebook

Pohled do minulosti

Není pochyb o tom, že Facebook ukládá vše. Těžko si lze představit, že jeden soubor dat aktivit uživatele může obsahovat přes 500 MB dat. Někdo z vás to možná ví už dávno, my se ale dozvěděli teprve nedávno, že si lze tento soubor stáhnout. Není to vůbec složité a dokonce jde o oficiální možnost.

  • Na jakékoliv Facebook stránce klikněte vpravo nahoře na malou šipku směřující dolů a zvolte „Nastavení“.
  • Pod záložkou „Obecné“ a „Obecná nastavení účtu“ klikněte na „Stáhněte si soubor se svými daty z Facebooku“.
  • V dalším okně klikněte na „Spustit archivaci“.
  • Zadejte heslo, potvrďte žádost a vyčkejte na vytvoření datového balíčku (to může trvat 10-15 minut), o jeho vytvoření budete informování notifikací.
  • Stáhněte balíček, rozbalte a otevřete soubor index.html.
  • Nyní máte vaši minulost jako na dlani.
facebook

Pro nás se jednalo o nastavené zrcadlo, ve kterém jsme mohli vidět, jací jsme byli osm let zpátky po naší první registraci.

Byli jsme jedni z těch vtipálků, co místo opravdového telefonního čísla zadali raději smyšlený matematický vzorec v podobě ([341,12(a+x)log] : 3). Protože to prostě bylo strašně vtipné a cool. Nebylo.

O devět dní později, po rozkoukání se a dostatečném počtu přátel, přišel náš první status. V něm stálo následující:

Šťastné narozeniny Rodrigezi! :D

Neptejte se nás, kdo je Rodrigez a proč jsme přání psali na naši vlastní zeď. Po tomto příspěvku následovaly další a další, přátelé přibývali, sdíleli jsme nejlepší skóre ve hrách, oblíbenou hudbu a tak dále. Všechny aktivity lze zpětně dohledat, i ty nejhloupější. Nicméně se jedná pouze o vrchol ledovce a zatím jsme se dostali jen k relativně neškodným příspěvkům. Pojďme se nyní podívat na osobnější informace.

facebook

Odhadovaná poloha na základě IP adresy

Záložka „Security“ je z tohoto pohledu zlatý důl. Datum a trvání aktivního přihlášení, patřičné IP adresy, prohlížeč, cookies, záznamy aktivity, úpravy telefonního čísla, změny jména a hesla, nalézt lze prakticky vše. V krásném seznamu lze vyhledat veškeré IP adresy, které jsme kdy používali. To ale není vše, u některých adres je přesný odhad polohy, ze které přihlášení proběhlo!

Na druhou stranu se alespoň neuchovávají smazané fotky a videa. Krátký úsměv ovšem zmizel poté, co jsme otevřeli adresář messages a v něm photos.

Celkem jsme v messengeru odeslali a přijali přes 1000 fotografií!

Neměli jsme čas všechno procházet, ale našli jsme poznámky z vysoké školy, GIFy, meme a dokonce i peprnější věci. Nezáleží na tom, zda všechny tyto věci smažeme. Facebook má všechna tato data zálohována a my s tím nic moc nenaděláme.

Podobně je tomu i s našimi zprávami. Během těch 8 let jsme prohodili i jen pár slov s téměř 300 různými lidmi. A každé napsané písmenko má Facebook pečlivě uschované. A samozřejmě nejsme sami.

facebook

Můžeme se podívat, kterého přítele jsme si kdy přidali, kdy smazali a kdy ignorovali. Stačilo pouze jedinkrát povolit Facebooku přístup k našim kontaktům a už je má všechny, i když jsme s tím posléze nesouhlasili.

Zajisté se vyplatí podívat také na záložku „Ads“ neboli reklamy. Zde se dozvíte veškeré oblasti, o kterých Facebook předpokládá, že by vás mohly zajímat. Pod „Your ad preferences“ uvidíte placený obsah, na který jste kliknuli, nebo ho zavřeli. A dozvíte se i zadavatele reklamy, kteří mají vaše kontaktní údaje.

Není těžké si představit, že s takovýmto množstvím informací a správným algoritmem lze jednoduše vytvořit kompletní profil vaší osoby. V kolik hodin běžně vstáváte, v kolik hodin chodíte spát, co vás zajímá, jaké je vaše nejoblíbenější místo, kam jste chodili do školy, kam rádi cestujete, jaké fotografie nebo příspěvky máte nejraději, v jaké cenové kategorii nejčastěji nakupujete atd.

Není ani překvapení, že má Facebook nejpřesnější algoritmus pro rozpoznávání tváře. Každý den se na Facebook nahrají miliony fotografií s miliony lidí. A uživatelé dokonce pomáhají algoritmu všudypřítomným tagováním.

facebook

Jednosměrná jízdenka

Předpokládáme, že byste nyní rádi opět získali kontrolu nad svým vlastním soukromím. Nicméně vám můžeme leda tak popřát hodně štěstí.

Facebook v podstatě nenabízí žádné řešení podobných situací. Každý, kdo se někdy s někým rozešel, ví, že jedinou možností je ručně smazat všechny fotografie, příspěvky, komentáře, odstranit tagy a tak dále. Nejedná se o vůbec jednoduchý úkol, i když se bavíme pouze o jedné jediné osobě. Jen si představte, kolik času by zabralo smazat informace o veškerých aktivitách za posledních třeba 5 let. Je prakticky nemožné ručně smazat stovky a tisíce komentářů, příspěvků, fotek a videí.

Jediné, co nás napadá, je si vytvořit nějaký skript, který bude mazat data z vaší zdi. Každopádně se ale ani tak nebude jednat o úplně elegantní a efektivní řešení. Navíc nebudete mít nikdy jistotu, že smazaná aktivita není dávno zálohována na nějakém serveru. A nikdy se to ani nedozvíte. Kdyby chtěl Facebook tuto situaci opravdu vyřešit, sám by přišel s nějakým vhodným nástrojem. To ale samozřejmě nechce, jelikož na našich datech je založen jeho byznys a určitě nepůjde sám proti sobě.

facebook

Celkově to znamená, že máte pouze jedinou možnost, a to je prevence. Sdílejte pouze ta data, za která budete ochotní se zodpovídat i o několik let později. Ještě než kliknete na tlačítko „sdílet“, si uvědomte, že danou věc mohou časem vidět úplně všichni a jestli je to opravdu to, co chcete.

Pokud máte děti, rozumně je obeznamte se všemi nebezpečími a snažte se je naučit Facebook používat takovým způsobem, aby nemuseli v budoucnu řešit žádné nemilé překvapení.

Jako poslední varování vám ukážeme dokonalý souhrn našeho experimentu. Poslední informace obsažená v balíčku dat Facebooku zní následovně:

Downloaded by user xy – March 13th, 2018, 17:56 UTC+01

Ano, ukládají se dokonce i data o stahování archivovaných dat…

Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.