imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Facebook v rámci „bezpečnosti“ krade vaše data


Může to znít až neuvěřitelně, ale novinka největší sociální sítě na světě bere vaše data, aby pomohla s bezpečnějším prohlížením internetu a ochranou před spywarem. Jestliže jste hákliví na sdílení svých osobních dat na internetu, NESTAHUJTE tuto aplikaci!

Facebook spustil novou funkci, kterou nazývá Protect. Jde v podstatě o VPN (Virtual Private Network) službu, jež standardně uchovává vaše data schovaná a zašifrovaná. Díky těmto službám může člověk surfovat na internetu bezpečněji. Zní to super, že? A je to zdarma! Vše začne znít trochu divně, když zjistíme, že podobnou službu nabízí gigant mezi sociálními sítěmi.

Společnost otevřete dělá byznys s vašimi daty a vaším chováním na internetu.

Není překvapující, že Protect dělá to samé, přesto novinku neváhali označit jako „bezpečnostní službu“. Pojďme se na ní podívat.

V roce 2013 koupil Facebook společnost Onavo, malou firmu zaměřenou na VPN služby. Novou funkci naleznete v záložce mezi dalšími možnostmi (rozklikávací nabídka v pravém rohu). Po kliknutí se dostanete do App Storu s VPN aplikací společnosti Onavo (teď už Facebooku). Vzhledem k tomu, že jsou prakticky všechny ostatní služby podobného typu placené, může se zdát nabídka zdarma jako skutečně lákavá, navíc byste přeci něco udělali pro svou bezpečnost, že?

Na nějaké tajnůstky si však nehrají, v popisu jasně deklarují, o co se jedná:

K zajištění dostatečné míry ochrany používá Onavo VPN pro vytvoření bezpečného připojení všech vašich síťových komunikací skrze servery Onavo. Součástí procesu je sběr dat o využití mobilních služeb. To nám pomáhá zlepšovat a spravovat služby Onavo, a to díky analýze vašeho využití webových stránek, aplikací a dat. Protože jsme součástí Facebooku, můžeme tyto informace používat i ke zlepšení produktů Facebooku a jeho služeb, získávat informace o hodnocení produktů a služeb uživateli a vytvořit lepší uživatelský zážitek.

Je jen na vás, zda vám to za to stojí. Podle informací TechCrunch teď produkt od společnosti Onavo využívá přes 33 milionů uživatelů. 38 % z nich je z iOS, 62 % z Androidu. Nejsme na internetu úplnými nováčky, nejde o nic překvapujícího. Tento krok Facebooku však může zasáhnout velké množství lidí. Doporučujeme proto funkci Protect vynechat, jelikož vám za bezplatnou službu tvoří novou cestičku za Velkým bratrem.

Zdroj: 9to5Mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.