imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Filmový režisér tvrdí, že fotografie z iPhonů není skutečnou fotografií


Režisér Wim Wenders na podporu svých argumentů sepsal tři důvody. Souhlasíte s nimi?

Wim Wenders je 72letým uznávaným německým režisérem. Jeho filmy byly hned několikrát nominovány na Oskara, za svou dlouhou kariéru získal spoustu cen, jako třeba z Cannes, BAFTA nebo Zlatého medvěda z Berlínského mezinárodního filmového festivalu.

Nedávno nicméně pro BBC prohlásil, že:

fotografie z iPhonu není skutečnou fotografií.

Wim Wenders

Režisér zmínil tři argumenty na podporu svého názoru:

  1. Problém záběrů z iPhonu je, že je nikdo následně nevidí. Dokonce ani ti, kdo je vytvořili. Nikdy si své fotky ani nevytisknou.
  2. Čím méně možností máte, tím kreativnější musíte být. Nicméně možná není znakem kreativity obrátit každou fotografii ke svému opaku.
  3. Fotografie původně byla vynalezena tak, aby šlo o pravdivější výpověď o našem světě, než tomu bylo v případě obrazů. Fotografie ve skutečnosti již není provázaná s představou o pravdě.

Osobně s Wendersem úplně nesouhlasíme, ale v jeho slovech je bezpochyby něco pravdy. Faktu, že fotky z iPhonu nikdo nikdy nevidí, se dá lehce oponovat – podívejte se na Facebook nebo Instagram a budete mít šanci vidět miliony pořízených fotografií iPhonem.

Pochopitelně je pravda, že řada pořízených fotografií zůstává na telefonu a nikdy se na další platformy nepodívá, ale je to spíš díky tomu, že dnes můžeme dělat prakticky nekonečné množství fotek bez dalších nákladů. Stejně tak není problém s jejich publikováním. Kvalitativní koncept je nahrazen kvantitativním, fotky se nicméně zhlédnout dají.

Fakt, že při aplikování filtru na digitální fotografii není potřeba mnoho kreativity, je pravda. Bez smyslu pro krásu fotka nebude dobrá a fotograf, jenž chce být dobrým, stále potřebuje dobrý smysl pro kreativitu. Je možné dělat komerční fotky pomocí analogových fotoaparátů. Filtry s tím nemají nic společného. Nepožaduje nakonec pořízení fotky stejné množství kreativity jako u malování obrazu? Fotografie tedy zabíjí kreativitu?

Nakonec tu pak máme fakt, že celé odvětví umění je transformováno, stejně tak jsou změněny i jeho cíle – neznamená to, že vyprchá nebo ztratí svůj základ? Dnešní fotografie není o tom samém, co byla dříve? Je to možné. A? Žádný z uměleckých směrů nezůstával stejný po tisíce let. Svou esenci však neztratily.

Jde však pouze o náš názor, vy s německým režisérem můžete souhlasit. Podělte se tedy s námi o svůj názor dole v anketě.

Zdroj: 9to5Mac

Pokud váháte, že je možné s iPhonem tvořit kreativní fotky, měli byste se podívat na letošní výroční ceny iPhone Photography Awards.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.