imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Firemní aplikace byly zneužívány – Apple zahájil velkou čistku


Facebook a Google byly jen začátek. Mnoho dalších společností se chovalo stejně, nebo ještě hůř. Apple tak musí pro zamezení zneužívání zpřísnit podmínky.

Před pár týdny vyplul na povrch velký skandál, když vyšlo najevo, že Facebook zneužívá možnosti Apple Developer Enterprise programu a kupuje a shromažďuje data o používání telefonů uživatelů. Později vyšlo najevo, že to stejné dělá i Google, akorát ne tak neeticky.

Apple jim kvůli tomu odebral povolení a na chvíli se zdálo, že je vše v pořádku.

Zmínění technologičtí giganti zneužívali následující mezeru: s pomocí Enterprise programu a obejití App Storu mohly společnosti instalovat podnikové aplikace. Ačkoliv Apple výrazně upozorňuje, že jsou tyto aplikace určené pouze pro interní účely, zmíněné společnosti se tohoto pravidla nedržely.

Proč by to dělaly? Až do této doby Apple na dodržování těchto pravidel nedohlížel a podnikové aplikace mohly takto běžet na zařízeních veřejnosti roky. Ten největší problém ale není to, že pravidla porušovaly Facebook a Google, kteří stále patří mezi „důvěryhodné“ společnosti…

Největším problémem je, že pravidla Applu porušovaly společnosti, které přímo porušují zákon…

Stačilo trochu hledat a na povrch se dostala temná strana podnikových aplikací. Obsah pro dospělé, hazard o reálné peníze a warez. Jak vyšlo najevo, spousta těchto podnikových aplikací, pocházející z Číny, je dostupná na internetu, pokud víte, kde máte hledat.

Všechno tohle si mohl dovolit takřka každý, kdo se pomocí nějaké té lži, správným vyhledáváním a zaplacením poplatku 300 dolarů do Enterprise programu dostal. Stačí totiž vyplnit jeden online požadavek. Apple sice vyžaduje D-U-N-S obchodní ID, to je ale veřejně dostupné a lze ho tedy najít na internetu a ukrást.

Poté stačí zaplatit poplatek 300 dolarů a vyčkat 1-4 týdny na schválení. Po zkontrolování dat zavolá na daný kontakt zaměstnanec Applu, který se ujistí, že aplikace jsou pouze pro interní účely. A to je v podstatě vše.

Není tedy až tak překvapivé, že tuto příležitost zneužívala celá řada firem a mnohé si na tom založily kompletní byznys. Po zaplacení měsíčního nebo ročního předplatného si mohli uživatelé stáhnout Minecraft zdarma, poslouchat bez předplatného a reklam Spotify, sledovat obsah pro dospělé, kdykoliv se jim zachtělo, hrát hazardní hry a kdo ví jaké další ilegální aktivity.

Nicméně díky Facebooku a Googlu bylo vše odhaleno. Apple mohl snadno odebrat oprávnění, bez kterého jsou tyto aplikace nedostupné. Začal tedy s velkou čistkou a podvodníky nemilosrdně trestá.

Co vše mohly tyto aplikace nabízet, necháme na vaší představivosti…

Samozřejmě by mohl zavést dlouhodobé řešení, zpřísnit registrační proces a lépe dohlížet na společnosti s interními aplikacemi. Jsme si každopádně naprosto jistí, že Apple brzy patřičná opatření zavede.

Zdroj: TechCrunch

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

- Klikněte zde!