imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Flow by Moleskine – Váš nejoblíbenější digitální skicák


Kdo by neznal Moleskine? Legendární značka zápisníků vstoupila do digitální sféry již před časem, ale letos v březnu představila vlastní zbrusu novou skicákovou aplikaci. A je tak skvělá, že získala cenu Apple Design Award.

Jak to všechno začalo

V 19. století byly po celé Francii ručně vyráběny černé zápisníky moleskine. Našly si cestu i do pařížských papírnictví, kde je objevili umělci a spisovatelé a učinili z nich legendu. Kromě pevných desek byly jejich typickým znakem také zaoblené rohy a pružné zavírání. Na první stránce byla informace pro případ ztráty s možností vypsat odměnu pro nálezce. Z vnitřní strany zadní desky je kapsička na volné papíry a poznámky. Praktický společník nejen na cesty se stal dokonalým místem pro náčrty, poznámky a příběhy mnoha slavných umělců a spisovatelů, včetně Vincenta van Gogha, Pabla Picassa, Oscara Wildea a Ernesta Hemingwaye.


Poslední malá francouzská knihařská dílna zastavila výrobu moleskine v polovině 80. let minulého století. Naštěstí pro všechny milovníky zápisníků jejich tradici obnovilo malé milánské nakladatelství v roce 1997 a začalo vyrábět tyto zápisníky znovu. Moleskine se opět stal nepostradatelným nástrojem pro všechny tvůrčí profese, cestovatele a snílky. Kolekce produktů se od té doby neustále rozšiřuje. Dnes zahrnuje od zápisníků a diářů ve všech možných barvách a vzorech i průvodce městem, psací potřeby, tašky a doplňky.

Zápisníky Moleskine v digitální sféře

V digitální éře se společnost rychle přizpůsobila novým podmínkám a požadavkům. Začala hledat nové způsoby, jak integrovat jejich kolekci zápisníků s digitálním světem a jak přenést obsah z papíru na obrazovku. Představili několik aplikací, jako Page Camera, inteligentní kalendář Timepage, organizátor seznamů a připomenutí Action. Letošním přírůstkem do kolekce aplikací Moleskine je nový digitální skicář s názvem Flow.


Aplikace je výsledkem snahy Moleskine převést slavný zápisník na obrazovky zařízení s iOS. Jak název napovídá, stav plynutí (flow) je pro dosažení vašeho kreativního potenciálu nejvyšší prioritou. Aplikace to usnadňuje pomocí sofistikované sady nástrojů, která je velmi snadno použitelná. Dále nabízí nekonečnou šířku dokumentů (abyste mohli zůstat ponořeni do svého tvoření), skrývatelné rozhraní, které vám pomůže se koncentrovat, a přizpůsobitelné gesta, včetně dvojité poklepání pro Apple Pencil (druhá generace).

Co s Flow můžete dělat?

Díky vysoké funkčnosti, flexibilitě a jednoduše použitelnému rozhraní Flow mohou amatéři i profesionálové snadno vytvářet náčrtky, seznamy, storyboardy, ručně psané poznámky, plány, diagramy, deníkové zápisky, umělecká díla atd. Flow je navržen tak, aby bylo možno intuitivně přenést nápady z hlavy do aplikace pomocí kreslení, skicování a psaní tak rychle, jak vás napadají. Flow vás po otevření přenese přímo do poslední vytvořené skici a díky nekonečným dokumentům vám stačí jen posunout prstem, aby se zobrazila prázdná stránka, na kterou hned můžete kreslit a psát. Aplikace je poháněna grafickým strojem založeným na technologii Apple Metal, který je schopen zobrazovat i obrovské kresby s sofistikovanými technikami vykreslování, takže už nejste omezeni jednou malou stránkou.

Funkce

Flow se chlubí profesionální sadou nástrojů a širokou škálou papírů různých barev a vzorů (populární design Moleskine: prázdné, tečkované, mřížkované a řádkované). Čisté a přehledné rozhraní vám umožní vybrat si mezi nimi rychle s jedním nebo dvěma potaženími a hned začít tvořit. K dispozici je impozantní sada nástrojů pro kreslení, z nichž každá může být přizpůsobena – pro každý nástroj si můžete vybrat styl, barvu a velikost. Nejlepší na tom je, že si každý nástroj pamatuje svou barvu, styl a váhu a dok pro nástroje je přizpůsobitelný, takže můžete vytvářet, vybírat a přeskupovat tolik nástrojů pro kreslení, kolik potřebujete, ve vaší vlastní sadě. Můžete tak trávit čas tvorbou v zenovém plynutí místo toho, abyste neustále procházeli nekonečnými nabídkami.


S Apple Pencil a iPadem se nejblíže přiblížíte fyzickému zážitku z psaní. Extrémně nízká latence a podpora náklonu a tlaku činí z Apple Pencil ideální stylus, který využijete to nejlepší z Flow. Pokud nemáte Apple Pencil, žádný problém, Flow spolupracuje s dalšími stylusy nebo dotykovým vstupem.

Vaše dokumenty jsou organizovány ve sbírkách. Ty můžete pojmenovat, přejmenovat nebo odstranit a, kdykoli vytvoříte nový dokument, bude automaticky patřit do té kolekce, kterou právě prohlížíte. Chcete-li přesunout dokument do jiné kolekce, jednoduše jej přetáhněte. Funguje to také s více dokumenty.

Sdílení a export

Pokud jde o sdílení vaší práce, Flow má tři možnosti pro export obsahu. Můžete exportovat to, co je v současné době na obrazovce, buď přes Sdílený list nebo drag-and-drop, kdy vyberete část obrazovky kolem obsahu, který chcete exportovat. Nebo můžete exportovat celý dokument s možností exportu „Vše“. Pokud se dokument nevejde na jednu stránku, bude během procesu exportu rozdělen do více stránek. Zde můžete také použít volbu „Rozsah exportu“ pro export vybraných stránek. Se všemi možnostmi exportu si můžete vybrat, zda chcete zahrnout barvu papíru, motiv pozadí a zda má být ve vysokém rozlišení. Flow exportuje do formátu PNG pro vysoce kvalitní snímky s volitelnou průhledností.

Funkce, které se nám líbí nejvíce

  • Snadno použitelné, krásně navržené rozhraní.
  • Možnost vytvořit si vlastní sadu nástrojů pro kreslení.
  • Dokumenty s nekonečnou šířkou pro soustředěné tvoření bez vyrušení.
  • Mnoho variant vzorovaných nebo čistých papírů.
  • Přizpůsobitelná gesta, včetně dvojitého poklepání pro Apple Pencil (2. generace).
  • Skryté rozhraní, které vám pomůže soustředit se.
  • Multitasking na iPadu s rozděleným pohledem, Slide over a drag-and-drop.
  • Konfigurovatelné možnosti exportu.

Flow nabízí 14denní zkušební verzi zdarma, abyste si mohli vyzkoušet všechny jeho možnosti. Pokud se do něj zamilujete stejně, jako jste si oblíbili notebooky Moleskine, můžete si zakoupit předplatné, které vám nabízí pravidelné aktualizace aplikací a ukládání dokumentů v reálném čase. K dispozici jsou měsíční a roční varianty, roční předplatné ve výši 12,99 € vám ušetří 50 %.

Stáhněte si Flow z App Store (iPhone, iPad – zdarma, včetně iAP)

 

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

- Klikněte zde!