imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Game Dev Tycoon pro iOS – vybudujte nejlepší vývojářské studio světa


Nejdříve si hra od studia Greenheart podmanila svět stolních počítačů, na konci roku se pak přesunula i na iOS. Vyzkoušeli jsme tak pro vás Game Dev Tycoon na iPhonu.

Patříme mezi fandy budovatelských strategií a tycoonů. Raději než střílení máme v oblibě plánování a tvorbu důležitých rozhodnutí. Když se pak takové strategii podaří dobře navázat na reálné základy, může vzniknout skutečně zábavná hra. Máme rádi také třeba Football Manager, který má díky své obrovské síti agentů lepší data než mnohdy i největší fotbalové kluby světa.

Tentokrát se však nevžijeme do role hvězdného týmu. Game Dev Tycoon začíná pěkně od nuly, od drobného studia v malé garáži. Odsud se skupinka několika nadšenců snaží překonat obrovské videoherní kolosy. Nejde však o klasickou „garážovou firmu“, jednotliví členové pracují ze všech koutů světa, kde se snaží přinášet to nejlepší pro svou část. Není to nic překvapujícího, máme přeci 21. století. Pojďme se tedy vrhnout na hru samotnou.

Vše začíná v průběhu osmdesátých let, kdy počítače zažívaly začátek velkého boomu, a samotářský vývojář se snaží vytvořit vlastní hru. V této fázi hry je vše naprosto jednoduché, protože máte omezené jak finance, tak své schopnosti. Vždy naleznete jen několik možností, kterými svou prvotinu upravujete.

Máte tu třeba jen dvě platformy, na které hru vyvíjet – Commodore 64 a PC s velice nízkým tržním podílem. Dáte přednost okamžitému zisku, nebo (vzhledem ke znalosti dalšího vývoje trhu) uděláte dlouhodobou investici, na níž v dalších letech navážete?

Zatímco tvoříte základní programy, výrobci technologií na trh přinášejí další a další platformy, na které se bude dát vyvíjet. Pochopitelně po zakoupení příslušné licence.

Základní pravidla hry jsou jednoduchá – najděte ideální mix mezi grafickou stránkou, příběhem a dalšími několika prvky a vytvořte úspěšnou hru. Dokončená hra dostane hodnocení od novinářů a influencerů (jako v reálu), úspěch hry často závisí právě na jejich pohledu. Je ale složité všechny přesvědčit a uspokojit, jedno zásadní špatné rozhodnutí klidně vede k bankrotu firmy.

Jak budete hrou postupovat dále, budou se objevovat i nové nástroje. Je důležité neustále vyvíjet i ty, aby vám neujel vlak. Zároveň pořád sledujete, které hry se nejvíce líbí – jaká kombinace funguje, kde to skřípe. Také nesmíte zapomínat na svůj tým vývojářů, grafiků a autorů. Jako v realitě.

Základem k úspěchu je správné rozdělení úkolů a využívání předností jednotlivých zaměstnanců. Můžete je dále rozvíjet i vy a upravit si tak jejich schopnosti dle svých představ. Občas se i přesto stane, že se některý z projektů nepovede a ve firmě tak musíte brát externí zakázky na cizích hrách a programech.

Nejdůležitějším ukazatelem jsou nakonec přeci jen peníze, které je možné rozdělovat do řady věcí. Pokud investujete do marketingu, jste na všech důležitých videoherních výstavách a hře se nakonec nepovede přesvědčit fanoušky, je zle. Pár špatně zvolených investic, a je konec.

Samozřejmě si můžete půjčit od banky, ale úrokové míry jsou vražedné. Jestliže pak neplatíte splátky pravidelně, odkoupí vás za pár korun nějaké větší studio. Vám pak zbydou jen dvě možnosti – začít od začátku nebo se o něco vrátit v čase a zkusit to jinak.

Game Dev Tycoon je přeplněný tahy, kdy každá akce přináší nějakou reakci. Řada rozhodnutí určuje, zda je nakonec váš projekt úspěšný, či nikoliv. Na co se zaměříte? Budete se držet jistoty a ustálených trendů, nebo budete inovátorem na videoherním poli, urvete si pořádný podíl a stanete se gigantem?

Odpovíte sami hraním, zatímco vám titul ukáže technologický vývoj posledních několika dekád. Budete u zrodu Game Boye, PlayStation nebo Xboxu. Pokud milujete strategie, rozhodně musíte po Game Dev Tycoonu sáhnout.

Stahujte Game Dev Tycoon na App Store za 149 Kč

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.