imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Google se omlouvá Applu


Bojí se, že k němu Apple bude přistupovat jako k Facebooku. Rozhodl se tedy svou aplikaci pro sběr dat stáhnout a svému konkurentovi napsat otevřený dopis.

Včera jsme informovali o tom, že Facebook porušil pravidla App Storu a nainstaloval do řady telefonů – včetně těch, které patří mladým lidem – aplikaci, jež sbírala veškerá data. Fotky, videa, zprávy, historii prohlížeče, všechno. Tajně, výměnou za měsíční vouchery v hodnotě 20 dolarů.

Apple vývojářům umožňuje využívat jejich Developer Enterprise Programu, aby tvořili unikátní podnikové aplikace pro své interní využití. Tyto podnikové aplikace však nesmí být nahrány na App Store (mohou být instalovány přes MDM) a musí být schváleny Applem.

Když se ukázalo, že Facebook možnosti zneužil, Apple okamžitě zablokoval všechny jeho podnikové aplikace pro iOS. Všechny vnitřní aplikace Facebooku tak přestaly fungovat.

To zahrnuje i testovací verze Facebooku, Instagramu a WhatsAppu.

Zásadním způsobem to komplikuje vývoj, protože aplikace nemohou být testovány. To ani nezmiňujme, že každodenní schůzky uvnitř Facebooku se organizovaly právě přes podnikovou aplikaci. Zaměstnanci už se takto nesvolají.

Příběh nekončí. Dnes ráno se ukázalo, že Google pro sběr dat používal stejný trik. Šlo o aplikaci Screenwise Meter. Důležitou polehčující okolností pro Google je fakt, že jejich aplikace svůj záměr neskrývala a dávala účastníkům jasně vědět, co na oplátku za výhody za data sdílí. Jejich program běží již od roku 2012.

Zajímavější je ale reakce Googlu. Na jednu stranu sám od sebe odstranil aplikaci. Skrz magazín The Verge pak Applu poslal otevřenou reakci:

Aplikace Screenwise Meter pro iOS by neměla běžet pod podnikovým programem Applu – byla to chyba a omlouváme se. Aplikaci jsme na zařízeních s iOS vypnuli. Aplikace je zcela dobrovolná a vždy tomu tak bylo. S uživateli jsme jednali otevřeně o tom, že pomocí aplikace využíváme jejich data, k šifrovaným datům v aplikacích a na dalších zařízeních nemáme žádný přístup. Uživatelé mohli z programu kdykoliv odejít.

Je jasné, že Google používá omluvu, aby nedopadl jako Facebook a nepřišel o veškeré podnikové aplikace. Otázkou však je, jak se na Apple bude na 7 let trvající porušování pravidel dívat…

Co myslíte? Měl by Apple nechat Google být, když v podobné (nikoliv totožné) situaci Facebooku aplikace zablokoval?

Zdroj: The Verge

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.