imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

GRID Autosport: Konzolový zážitek na iPhonu


Jeden z tvůrců závodních her se z konzolí přesunul i do herního souboje na App Storu. Nyní je jejich titul dostupný pro iPhony a iPady, jde přitom o skutečně skvělý zážitek.

GRID Autosport si na minulé generaci konzolí vysloužil velký ohlas, na konci minulého roku se pak značka přesunula i na iPady a iPhony. Ne všichni si však videoherní zážitek mohou užít – vzhledem k vysokým nárokům na výkon je titul dostupný pouze pro zařízení iPhone 6s a novější, v případě iPadů pak od generace z roku 2017 (a samozřejmě Pro). O tom však více později.

I další hry se skrz studio Feral Interactive dostaly na iOS a macOS, firma se totiž zabývá jejich konverzí právě pro tyto systémy. Nedávno jsme mluvili třeba o F1 2016. Nyní si můžeme dopřát konzolového zážitku hry GRID Autosport. Hra nefunguje ve freemium režimu, prostě klasicky zaplatíte za hru a nemusíte pak již vůbec nic dokupovat.

Grafika

Dostáváme ÚŽASNÉ grafické provedení. Vývojáři z Codemasters udělali skvělou práci. Po prvním spuštění hry navíc můžete stáhnout HD textury ve formě DLC, nechybí ani další rozšíření. Než jsme se dostali do prvního závodu, hra nám na zařízení ukrajovala slušných 6 GB paměti. Po několika vteřinách hraní jsme pochopili, proč. Grafický kabátek je skutečně na úrovni předchozí generace konzolí, čili PS3 či Xboxu 360.

Uživatel naplno využije síly hardwaru. Je potřeba minimálně čip A9. Není překvapením, že i další hry z této kategorie (což znamená konverze z PC nebo konzolí) mají podobné požadavky na výkon. Většina zařízení tento požadavek splňuje, jen čtvrtá generace Apple TV si se hrou neporadí. Update pro malou černou krabičku navíc ani není v blízké době očekávaný.

Na iPhonu 7, kde jsme hru zkoušeli, jsme jen čas od času ucítili drobný pokles frameratu. Nešlo však o nic strašného, rozhodně nám to nekazilo zážitek ze hry. Uvědomili jsme si navíc, že se telefon při hraní nijak zvlášť nezahřívá, což by vedlo k myšlence o nevyužití kompletně celého potenciálu iPhonu.

Ovládání

I když se nepovažujeme za nějaké veterány videoherních závodů, rychle nám ovládání přešlo pod kůži. Na výběr je několik způsobů, my se nakonec rozhodli pro klasické rozložení s akcelerací vpravo a brzdou vlevo. Nechybí ani nastavení citlivosti ovládacích prvků. Automobily mění své vlastnosti závod od závodu, trať od trati. Zvykat si tak budete muset nejen na různé modely, ale i na povrchy.

Jak dále hrou pokračujete, nemusíte se bát žádných in-app plateb. Vše je zahrnuto v úvodní částce a nepředpokládáme, že by se na tom něco měnilo.

Herní zážitek

V konverzi konzolové hry je několik různých režimů – kariéra, šampionáty, vlastní pohár, časovka a rychlý závod. V posledním si jen zvolíte typ závodu, následně libovolnou trať a auto. Režim kariéry pak podle očekávání nabídne příjemnou výzvu. Řešíte své sponzory, série, v nichž závodíte.

Nesmíme zapomínat ani na podání zvuku, které je na té nejvyšší úrovni. Vše dohromady nabízí skvělý herní zážitek, rozhodně za svou cenu.

Cena

Za hru zaplatíte 299 Kč. To se může na první pohled zdát jako dost, zvlášť za mobilní hru. Jak jsme ale již několikrát zmínili, navíc nedáte ani korunu. Feral nechtějí do svých konverzí zasahovat skrz mikrotransakce, hra je tak dostupná za fixní částku, DLC jsou navíc zdarma. Jestliže byste hledali něco z úplně opačné kategorie, a nevadí vám neustálé vybízení k nákupu, je tu pro vás Real Racing. Jen nesmíte slintat nad extrémně drahými balíčky, které pak pohromadě vyjdou na nepoměrně víc, než je jedna platba za GRID Autosport.

Má to i svou drobnou nevýhodu. Ostatní hry totiž v průběhu času přidávají další a další modely aut, aby měly jak z hráčů dostávat další peníze. Zde je vozový park stabilní, od začátku je však slušně zaplněný. Po několika hodinách hraní můžeme s klidem říct, že jde o skvělou závodní nabídku.

Stahujte GRID Autosport z App Storu za 299 Kč.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

- Klikněte zde!