imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

oled

Gurman: Apple pracuje na svém vlastním moderním displeji


Apple už asi nebaví spoléhat na svou konkurenci a rád by se sám chopil kormidla. Nicméně vynechává prosté OLED panely a naskakuje hned na displeje příští generace.

Ve své nejnovější zprávě se Mark „důvěryhodný Apple guru“ Gurman z Bloombergu vrací k loňskému tématu. V tom se mluví o vlastních monitorech Applu. Nicméně předchozí zprávy pochází od Digi „ne tak důvěryhodný Apple guru“ Times a sami jsme zdůrazňovali, že jejich informace by se měly brát se značnou rezervou. Nicméně se zdá, že měly pravdu. Gurman toto proroctví totiž potvrzuje a jeho slovo má daleko větší váhu.

Obě zprávy se ovšem v několika detailech liší. DigiTimes v druhé polovině předchozího roku tvrdily, že Apple experimentuje s výrobou menšího množství panelů s tajnou tchajwanskou firmou. Gurman nyní tvrdí, že vývoj probíhá v tajnosti v Santa Clara, pouhých 15 minut jízdy od Apple Parku.

microled

V tomto zařízení má pracovat 300 inženýrů na další generaci technologií pro panely pod kódovým označením T159 neboli microLED. Vedoucím týmu je Lynn Young, který pracoval na displejích prvních iPhonů a iPadů a nyní je zodpovědný za displeje Apple Watch.

Výrobní závod o téměř 6000 čtverečných metrech je prvním podobným zařízením Applu a nachází se na jinak nevýrazné ulici v Santa Clara v Kalifornii, 15 minut jízdy od Apple Parku v Cuperitnu, vedle pár dalších nevýrazných kanceláří Applu.

V závodu pracuje zhruba 300 inženýrů na microLED panelech pro použití v budoucích produktech. Závod zahrnuje také speciální oblast pro komplikovaný proces „růstu“ LED.

Technologie by se měla ke koncovým zákazníkům dostat až za několik let. Z výrobní linky vyjely první fungující panely teprve nedávno a k masové výrobě je tedy cesta ještě dlouhá a trnitá. Podle Gurmana by se měly této technologie dočkat jako první Apple Watch, což vzhledem k jejich velikosti a množství dává docela rozum.

microled

Zde si dovolíme připomenout, co to vlastně microLED znamená.

V případě LED a OLED se bavíme i světlo emitujících diodách, přičemž vrstva emitující světlo je z organického materiálu. Dnešní panely OLED pracují s technologií AMOLED – Active Matrix – což znamená, že se zapínají různé pixely pomocí malých tranzistorů TFT. Díky tomu je dosaženo lepšího rozlišení a velikosti displeje.

Největší výhodou této technologie je to, že nepotřebuje žádný zdroj světla na podsvícení. Přesně z toho důvodu je černá opravdu černá a obraz vysoce kontrastní. OLED displeje také šetří při zobrazování tmavých barev značnou část energie. Další výhodou je schopnost organického materiálu fungovat na několika druzích povrchů, včetně ohebných.

microled

Existuje ale daleko lepší technologie, výše zmíněná microLED neboli mLED a µLED. Samotný název napovídá, že jde hlavně i mikroskopické LED. Díky velikosti se každý pixel skládá z celého bloku takových microLED a lze tak vyrábět daleko jasnější a energeticky úspornější panely než s technologií OLED.

Čekání na takovou technologie se tedy rozhodně vyplatí. A to nejen Applu, který by se velmi rád osamostatnil od dodavatelů bezrámečkových OLED displejů v podobě Samsungu a LG.

Zdroj: 9to5Mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.