imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Gurman: První univerzální aplikace by mohly dorazit v roce 2021


Apple rozdělil celou vizi do fází. Prvně se na macOS mohou objevit aplikace pro iPady, následně aplikace pro iPhony.

Před loňskou WWDC se Mark Gurman rozpovídal o univerzálních aplikacích. Tehdy nám jeden z nejspolehlivějších proroků přinesl zprávu, že největším hitem iOS 12 budou univerzální aplikace. Více detailů však neposkytl.

Dnes už víme, že je situace trochu jinak, ale že Apple vývojářům pomůže s jejich tvorbou. Jako příklad použili několik nativních iOS aplikací pro macOS: Stock, Home a Voice Memos.

Apple minulý rok své plány potvrdil, jde o tzv. Project Marzipan. Dodali také, že na první kroky čekají do roku 2019. Vypadá to, že čas pomalu přišel, nejpozději se dočkáme na letošním WWDC. Alespoň to slibuje Gurman. Podělil se i o několik detailů.

Podle něj Apple celý projekt rozdělil do dvou fází, vše by mělo být dokončeno v roce 2021. V prvním kroku představí SDK (Software Development Kit), jenž podporuje aplikace pro iPady. V roce 2020 by se pak SDK mělo rozšířit i na aplikace pro iPhony.

Je důležité dodat, že Apple neplánuje spojit systémy iOS a macOS, jen sjednotit některé aplikace. Na iPadech macOS nenajdeme, na Macu pak zase nebude iOS. Jde o to, aby vývojáři snadněji vytvářeli aplikace pro všechny platformy.

Zdroj: The Verge

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.