imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Halide – profesionální fotografická aplikace, kterou měl udělat Apple


App Store je přecpaný profesionálními a rádobyprofesionálními aplikacemi pro focení. Nyní jsme však objevili něco, co vás přesvědčí o tom smazat všechny ostatní podobné apky z vašeho telefonu.

Kvalita kamerky na iPhonu je skvělá, to není žádná novinka. Není problém ji využívat i na poloprofesionální focení. Jsou tu hromady příkladů. Jakmile se zařízení dostane do ruky profesionálovi, se správným nastavením je telefon od Applu nepřekonatelný. Dokonce s ním lze dělat i fotky na titulní strany tištěných magazínů.

Vývojáři často ve svých aplikacích nabízejí několik funkcí navíc, kterých můžete snadno využívat nad rámec základních voleb. Mnoho z nich jsme vyzkoušeli, a nakonec stejně skončili zpět u základní aplikace Photos. Důvod je jednoduchý – všechny další aplikace jsou příliš komplikované, mají zbytečně přeplácané uživatelské prostředí nebo prostě jen úplně hrozný design.

01_halide_photography_application

Včera se však objevil Halide a najednou jsme měli pocit, že jde přesně o to, co jsme potřebovali. Důvody jsou opět jednoduché – aplikace vznikla ve spolupráci jednoho z bývalých designérů Applu a vedoucího vývojáře aplikace Twitter pro iOS. Konečně dává titulek článku smysl. Halide je aplikace, jako by vypadla od vývojářského týmu Applu. Nabízí implementované profesionální nastavení v tom nejkrásnějším grafickém a designovém kabátu jako od firmy z Cupertina.

Musíme podtrhnout, že tohle je aplikace vyloženě jen na fotografování. Žádná panoramata, žádný režim pro nahrávání videa nebo přidávání filtrů – jen fotky z přední a zadní kamerky. A tuna možností manuálního nastavení.

02_halide_photography_application

Začněme ze základními parametry. Když aplikaci otevřete, uvidíte povědomý interface z Photos a několik elementů navíc. Když na nic nesáhnete, použije se klasicky automatický režim s autofokusem a standardními hodnotami. Síla apky přichází ve chvíli, kdy chcete víc.

Posunem prstu kdekoliv na obrazovce nastaví vaši expozici, vše znázorní drobná žlutá lišta. Vedle akčního tlačítka navíc vidíte i číselné vyjádření EV (expoziční hodnoty). Jestliže budete chtít zaostřovat ručně, stačí jen posuvníkem přejít z autofokusu. Za pomoci taptické odezvy je možné ostřit skutečně precizně.

Toto manuální nastavení je doplněno malým tlačítkem na straně posuvníku. Když na něj kliknete, aplikace červeně zvýrazní kontury objektu, na nějž je zaostřeno. Jde o takový záchvěv rozšířené reality. Intenzita barvy se mění se změnou zaostření. Jde o velkého pomocníka a něco podobného jsme snad už žádné jiné aplikace neviděli.

03_halide_photography_application

V horní liště aplikaci naleznete další tři tlačítka. První z nich zapíná histogram v reálném čase, druhé přepíná mezi zadní a přední kamerkou a třetí slouží ke spuštění manuálního nastavení ISO a vyvážení bílé. Když lištu stáhnete, najdete zde další možnosti volby.

Jsou tu třeba: vypnutí/zapnutí blesku, označení umístění fotky nebo RAW fotky. Najdete zde i volbu pro zapnutí vodících linek, což se hodí ke správné kompozici a nastavení proporcí, vnitřní čtverec navíc ukazuje, že držíte telefon přesně s horizontem. Jestliže fotíte z různých úhlů, objeví se i malá vodováha. Pokud vám navíc z nějakého důvodu nevyhovuje originální rozložení, kterékoliv tlačítko můžete snadno přesunout na jiné místo, kde vám bude sedět lépe.

Ukončeme ale vychvalování aplikace – prostě vám doporučujeme, abyste si ji vyzkoušeli na vlastní kůži. Halide se ukázala jako ultimátní aplikace pro focení na iPhonu. Jediná věc, která nás trochu trápí, je, že nám ji iOS neumožnil nastavit jako hlavní aplikaci pro focení.

04_halide_photography_application

Jestliže přemýšlíte, že byste si apku zkusili, rozhodně neváhejte moc dlouho. Tento týden ji totiž na App Storu naleznete za sníženou cenu 89 Kč. Promoakce končí 6. června a troufáme si odhadovat, že cena vyletí skutečně vysoko, jak sami vidíte, ani ve slevě totiž nejde o nejlevnější aplikaci.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.