imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Hearthstone: Heroes of Warcraft – Nová meta


Přesně před dvěma roky vyšla recenze karetní hry Hearthstone. Na jejím konci jsme si pokládali otázku, zdali hra bude mít do následujících let co nabídnout a zda na scéně vydrží. Nyní už víme, že ano. Pojďme se podívat proč a zároveň odkrýt pokličku nejnovějšího rozšíření.

Dva roky uplynuly jako voda. Základní koncept Hearthstone však zůstává stejný. Jde o digitální sběratelskou karetní hru, která se inspirovala například u zakladatele žánru Magic The Gathering. Aby studio Blizzard oslovilo co nejširší publikum, čerpá „hsko,“ jak je familiárně Hearthstone přezdíván, z univerza Warcraftu. Miliony hráčů nejen známé MMO, ale také předchozích počinů, se tak setkávají se svými známými hrdiny. A ostatní osloví komiksový nádech, animace a ozvučení, důraz na srozumitelnost (náročnost angličtiny je na elementární úrovni). Stačí jen se přidat.

Původní sada karet se rozrostla o tři expanze; jmenovitě Goblins vs Gnomes, The Grand Tournament a Whispers of the Old Gods, jenž vyhází právě v době, kdy čtete tyto řádky. Naše lamentování nad malým počtem karet už tedy neplatí. Navíc přišel i koncept adventures, tematicky zpracovaných dobrodružství s dalším množstvím karet. Dohromady jde tak o pořádnou sbírku.

 

card-sprite-en-gb

 

Princip zůstává při starém. Kartičky získáváte pomocí plnění questů, jež vás odmění patřičnou sumou goldů. Za ty pak můžete nakoupit pětikartové balíčky. Pokud nemáte trpělivost a čas, proces lze urychlit pomocí reálných peněz jako v jiných free to play titulech. Jedním dechem dodáváme, že to není tak nezbytné. Minimálně pokud chcete hrát pro zábavu a nepohybovat se v turnajovém prostředí.

Při sestavování decku (balíku karet), nyní nově pomáhají recepty. Každý hrdina z devíti dostupných má tři předpřipravené recepty, které vám usnadní tvorbu. Takto vytvořený balík má opravdu slušnou šanci na poměření sil v Ranked módu. Samozřejmě pokud nechcete, vždy zůstává možnost uplácat si něco svého. Volíte mezi kouzly a potvorami doplněnými o unikátní schopnost vašeho hrdiny. Pro některé je velkou zábavou už samotná tvorba balíčku, kdy hledají kombinace schopností a účinků jednotlivých karet.

K původním herním módům Play, Ranked a Arena přibyl nově Tavern Brawl. Zatímco Play je obyčejný duel, Ranked hodnotí váš úspěch a neúspěch. To se odráží na pozici v celkovém žebříčku, jehož pomyslným vrcholem je Legenda. Pár měsíců zpět byl překopán systém odměn. Už nedostáváte pouze obal karet (cardback), ale také drobnou odměnu v podobě prášku (dust, pro vytváření karet) a náhodné karty. Velikost odměny závisí na konečném umístění v žebříčku – vždy se počítá to nejlepší dosažené a nikoli to na konci měsíce, jak bývalo donedávna. Blizzard se tak snaží hráče ještě více motivovat, jelikož právě konce měsíce byly hluchým obdobím.

Hearthstone začíná svými příjmy zastiňovat i dlouhodobého krále MMO her World of Warcraft.

Pro vstup do módu Arena je nejprve nutné zaplatit goldy. Poté si sestavujete balík z náhodně generovaných karet. Pokud třikrát prohrajete, končíte. Odměna je odstupňována za počet vítězství, přičemž maximem je dvanáct. Poslední režim zvaný Tavern Brawl přináší jiný koncept. Každý týden od středy do neděle začíná „hospodská potyčka.“ Buď je vám přidělen přímo předpřipravený balíček, nebo si podle stanovených pravidel sestavíte svůj. Ta často vyjíždí mimo zajeté koleje a hraní dostává nový dech. Například v době psaní recenze byly povoleny jen karty s lichou vyvolávací cenou. Odměna za vyhraný Brawl získáte pouze jedenkrát daný týden. Vždy jde o balíček pěti náhodných karet.

 

Tavern Brawl s unikátními pravidly

 

Blizzard si plně uvědomuje sklony některých hráčů utrácet. Proto připravil další možnosti, jak se odlišit od davu. V obchodě lze zakoupit skiny na existující hrdiny. Ty nemění nijak vlastnosti, pouze mají jiné interaktivní animace a vlastní portrét. Nejde o nijak lacinou záležitost, jelikož jeden skin vyjde bratru na celých deset eur.

Zároveň však firma ví, že s přibývajícími sadami karet bude obtížné nastoupit do rozjetého vlaku pro nově příchozí. Proto s poslední sadou Whispers of the Old Gods přichází velká změna. Matadoři Magicu už vědí, jde totiž o formáty. Nově bude při hraní Ranked nutné zvolit, jestli chcete soupeřit ve Standardu nebo Wild. Na Standardu budou povoleny pouze poslední dvě sady a dvě adventury plus základní sada. Naopak Wild není zatížen restrikcemi, setkáme se zde s kartami za celou dobu existence Hearthstone.

Zatímco v prostředí papírových her lze karty vždy šmelit, u ryze digitálního hska vidíme určité potenciální nebezpečí. Zpočátku budou oba formáty stejně oblíbené. Ale dost pravděpodobně s plynoucím časem může Wild uhynout. Blizzard totiž adventuru Naxxramas a Goblins vs Gnomes zcela vyřadí z obchodu. U karet z Goblins bude stále ponechána možnost karty ukraftit (tedy vytvořit v kolekci výměnou za rozložení jiných karet), jednotlivé kousky z Naxxramasu budou přístupné jen těm, co si stihli tuto adventuru zakoupit.

Když jsme na jaře roku 2014 hru recenzovali, netušili jsme, jak velký bude mít dopad. Nyní tvoří tento původně „pokus“ značnou část příjmů studia Blizzard. A to tak velkou, že začíná zastiňovat i dlouhodobého krále MMO her World of Warcraft. Studio si je plně vědomé tohoto potenciálu a snaží se růst podporovat. V Hearthstone se koná pravidelné mistrovství světa, které má pevně stanovený řád a postupují do něj nejprve zástupci zemí, aby pak v grandiózním finále poměřili síly ti nejlepší z každého kontinentu. Nemusíme snad ani podotýkat, že vítěz si odnese i tisíce dolarů výhry. Kromě těchto velkých oficiálních turnajů funguje také lokální scéna. Stačí se kdykoli přihlásit přes webové rozhraní daného pořadatele a postupovat dle pravidel. Obvykle stačí přidat soupeře i rozhodčího do friendlistu a klání může začít.

 

Tavern Brawl s unikátními pravidly2

 

Herní klient se neustále zlepšuje. K Macům, PC a tabletům přibyla i podpora smartphonů. Samozřejmě bylo nutné provést určitý redesign. Hearthstone si na telefonu zahrajete bez omezení, každopádně pohodlnější cesta je stále tablet nebo počítač. Musíme také pochválit i nenáročnost na datový tok. Naprosto bez problému si zahrajete přes EDGE připojení a svou závislost ukojíte třeba na chatě v Beskydech.

Závěrem se tedy vrátíme k našim prvním dojmům před dvěma roky. Z hska se stal fenomén, který znají hráči napříč generacemi. Hrají jej chlapci i dívky, mladí i starší. Můžete si jen tak zahrát, nebo se vydat na turnaj. Volba je vaše. Zkusit Hearthstone může každý a není vhodnější chvíle začít, než právě teď.

Hearthstone: Heroes of Warcraft – League of Explorers

digitální karetní hra pro iOS a OS X

  • Líbilo se: snadné a přístupné, rozmanité možnosti, stabilita herního klienta
  • Nelíbilo se: bez množství investic času nebo peněz je téměř nemožné účastnit se turnajů, chybí jakákoli forma integrovaného turnaje formou módu
  • Rating: 4,5/5
  • Cena: Free to Play
  • battle.net, App Store
iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

- Klikněte zde!