imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Historický soud skončil, Apple proti největšímu rivalovi vyhrál


K rozhodnutí bylo potřeba 7-8 let. Samsung opravdu, skutečně, na 1000 % zneužil patenty Applu u prvních modelů série Galaxy. Nyní budou muset zaplatit pořádnou sumu…

Gigantický soudní proces mezi Samsungem a Applem jsme sledovali skutečně dlouho, čekali jsme na rozhodující líčení. Jenže po sto článcích jsme si uvědomili, že jde o nekonečný příběh, slíbili jsme ta napsat už jen ve chvíli, kdy celý proces skončí.

Nyní skončil.

Výsledky jsou mnohem méně překvapivé než samotné ukončení soudního sporu – Apple vyhrál. A ne jen trochu, vyhrál hodně. Samsung musí americké společnosti za porušení práv spojených s patenty zaplatit 539 milionů dolarů. Bylo jasné, že jihokorejská firma prohraje, poslední fáze soudu byly o konečné výši kompenzace.

Obě strany přišly s návrhem – Samsung navrhoval 28 milionů dolarů, Apple žádal miliardu. Soud nakonec došel k výsledku někde uprostřed. Pokud můžeme odhadovat, konečná kompenzace by měla vystačit na náklady právníků. Celý případ však nebyl jen o penězích.

Jestliže bychom měli být přesnější, za zneužití třech designových patentů zaplatí Samsung 533.316.606 dolarů, za zneužití dvou tzv. „utility“ patentů pak 5.325.050 dolarů. Nejvtipnější na celé situaci je, že po odvolání k nejvyššímu soudu se částka ještě navýšila. Tak to prostě je.

Shrňme si na závěr celý proces: Hlavní příběh se točí kolem obdélníkového telefonu se zahnutými rohy. Podle Applu si firma tento tvar patentovala, podle Samsungu je něco podobného v ideálním světě nepatentovatelné. Jde ale o to, že když porovnáme iPhone 3Gs a Galaxy S, jde o téměř identická zařízení. Představa zcela jiného tvaru telefonu je skutečně náročná, většina z nich dnes i tehdy nich vypadala velice podobně.

K rozhodnutí se vyjádřil jak Apple, tak Samsung. Apple s ním pochopitelně souhlasí, Samsung se obává omezení kreativních energií. Bůh jim žehnej!

Zdroj: MacRumors

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.