imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Hitman: Sniper – Černá Hora optikou odstřelovačky


Japonské studio Square Enix se po konzolovém a počítačovém trhu stalo zavedenou značkou i mezi mobilními hráči. Nejvíce se za to zasadily tituly ze série GO. Díky popularitě těchto her se mohly investovat peníze do dalšího vývoje, jenž nám přináší Hitman: Sniper.

App Store je plný různých her s odstřelovačkou, králem žánru se však stal Square Enix. Nabízí skutečně návykový videoherní zážitek za relativně nízkou cenu. Na oplátku dává skvělé grafické zpracování a absenci nutnosti být online, případně neustále investovat do mikrotransakcí.

Během hraní Hitmana se dostanete do role Agenta 47 – postavy, kterou dost možná znáte z velké herní série. Hlavní koncept je snadný. Máte za úkol zlikvidovat zadané cíle pomocí vaší sniperky.

Pro někoho se může zdát výčet herního obsahu dost chudý, nenechte se však zmást – do dvou hlavních linek se vešla hromada zábavy. Kdo už někdy okusil hraní Hitmana, ví moc dobře, že klíč k úspěchu tkví ve správném plánování a následném provedení. To se přenáší i do všech mobilních verzí.

Hra se odehrává kolem luxusní vily v Černé Hoře, jež je plná nejen hostů a číšníků, ale i ozbrojené ochranky. Během mise musíte eliminovat vybrané cíle, které se nachází všude možně po celém pozemku. Základní úkol se dá splnit během několika sekund, ale nic není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Jestliže se totiž chcete dostat do cíle při splnění všech podmínek, bude potřeba hodně přemýšlení a umu.

Jednotlivé úrovně jsou skutečně komplexní. Ochranka se pohybuje po trasách, kde se dá využít okolního prostředí k jejich eliminaci. V některých místech se okamžitě při využití tělo dokáže schovat (třeba do stínu nebo za roh).

Někteří členové ochranky u sebe mají vysílačky, v případě problémů okamžitě informují zbytek budovy. Střelba do objektů může jednotlivé postavy vylákat z úkrytu, což je v některých případech nezbytné. Hlavními terči se stávají gangsteři a pochybní obchodníci, mnohdy se však na scéně neobjevují hned zpočátku. Na jejich příchod se tak můžete připravit, po úspěšné eliminaci pak ještě potřebujete 10 sekund na bezchybný únik agenta.

Jsou tu různé faktory, kterými vám vývojáři hru okořenili. Bavíme se třeba o výzvách, kdy musíte nejen zabít hlavní cíl, ale třeba se postarat o smrt, jež vypadá jako nehoda, případně trefit pět headshotů během úniku hlavního cíle. Abyste dokončili veškeré výzvy, musíte znát každý centimetr luxusní vily a chování jednotlivých lidí.

Během hraní narazíte jen na několik málo nápověd, je proto důležité dávat velký pozor. Za promyšlená řešení získáte mnohem více bodů, což vás posune výše v hodnocení s ostatními hráči. Hra se tedy zaměřuje na kvalitu spíš než kvantitu, vývojářům se přitom daří naplnit snaha o dlouhodobou možnost znovuhratelnosti.

Vedle sbírání bodů získáváte i peníze a vybavení, což vám pochopitelně pomůže v dalším průchodu hrou. Správná investice do zbraní se skutečně vyplácí. Lepší odstřelovačky a přesná muška zásadně ulehčí plnění cílů. A pokud by se vám nedařilo některý úkol splnit, můžete místo do zbraní investovat své vydělané peníze do přeskočení.

Jakmile vás omrzí balkánská mapa, je tu připraveno ještě Death Valley. Jde o zombie režim, kde se snažíte ubránit vlnám nepřátel na opuštěném území poušti. Hra zde zcela mění jak svůj styl, tak svou atmosféru.

Vývojáři do Hitmana neustále přidávají další a další updaty, hlavní mapa v Černé Hoře se dočkává třeba sezonních výzev. O Vánocích se hra zaplní blikajícími světýlky, ochranka nosí červené čapky. Přestože hra vyšla už v roce 2015, grafické zpracování je stále na slušné. Díky optimalizaci se navíc nemusíte obávat rozpáleného telefonu. Pro hraní nepotřebujete neustálé připojení k internetu, zahrajete si tak kdykoliv a kdekoliv.

Hitman: Sniper můžeme vřele doporučit, navíc teď vyjde jen na 25 Kč. Splnění všech 150 misí zabere pěkných pár hodin, v tom se hra může rovnat s řádově dražšími tituly. Jedinou otravnou věcí je fakt, že vás hra láká do dalších nepovinných nákupů. Jestliže však milujete akční hry, kde kromě schopností prstů využijete i mozek, je Hitman: Sniper skvělou volbou.

Stahujete Hitman: Sniper z App Store (25 Kč, iPhone, iPad, obsahuje mikrotransakce)

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.